Termin zakończenia napraw bloku 910 MW w Jaworznie, planowany początkowo na 25 lutego 2022 roku, jest nieaktualny – deklaruje Rafako, wykonawca inwestycji. Nieoficjalnie mówi się, że blok może zostać uruchomiony w maju 2022 roku.

REKLAMA

Przypomnijmy, że po czerwcowej awarii inwestycji wartej prawie 6,5 mld zł, harmonogram napraw przewidywał zakończenie prac nad ponownym uruchomieniem bloku 910 MW do 25 lutego 2022 roku. Termin ten jednak, jak mówi prezes Rafako Radosław Domagalski-Łabędzki, jest nierealny do dotrzymania.

Rafako w pewnym momencie zaprzestało prac na terenie bloku, na co złożyło się kilka czynników, m.in. kiepska sytuacja finansowa spółki, brak odpowiedniego inwestora czy bezowocne negocjacje z Tauronem właśnie w sprawie zainwestowania w raciborską spółkę.

Jednak 6 października konsorcjum Nowego Jaworzna Grupy Tauron, Polimeksu Mostostalu i PFR Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych podpisało list intencyjny w sprawie nabycia akcji Rafako, co miałoby naprawić sytuację finansową spółki. Dodatkowo, kilka dni później Rafako złożyło do Sądu Polubownego przy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej o wznowienie mediacji w sprawie prac przy bloku 910 MW w Jaworznie.

Działania te to jednak za mało, żeby dotrzymać lutowego terminu zakończenia prac.

– Powrót do mediacji stworzył warunki do zintensyfikowania prac, ale wcześniej, przez pewien czas, pełna realizacja harmonogramu nie była możliwa – mówi Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes Rafako. – Kwestia ponownej synchronizacji bloku z siecią zależy przede wszystkim od uwarunkowań technicznych, pewnych prac nie da się przyspieszyć, dlatego brak konsensusu pomiędzy stronami nie pozostał bez wpływu na harmonogram prac w Jaworznie. To, kiedy możliwe będzie teraz uruchomienie bloku, zależy od wielu czynników, ale wielokrotnie mówiłem, że termin lutowy jest dziś już nierealny – dodaje Domagalski-Łabędzki.

W podobnym tonie wypowiada się cytowana przez portal businessinsider.pl osoba związana z jaworznicką inwestycją, która dodatkowo podaje możliwy realny termin zakończenia napraw.

– Same deklaracje nie wystarczą. Marazm decyzyjny powoduje, że nie uda się uruchomić bloku zgodnie z planem, a najbliższy możliwy termin to maj 2022 r. Każdy kolejny miesiąc braku ratunku dla Rafako, to kolejny miesiąc opóźnienia remontu.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki