PIT-28 – co to, kto rozlicza i do kiedy? Wszystko, co musisz wiedzieć

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to forma opodatkowania popularna wśród niewielkich przedsiębiorstw. Aby móc w takim przypadku uiścić podatek do Urzędu Skarbowego, należy zastosować druk podatkowy PIT-28. Jakie grupy są na mocy polskiego prawa objęte obowiązkiem składania PIT-28 i do kiedy należy to wykonać?

Deklaracja PIT-28 – dla kogo przeznaczone jest to rozwiązanie?

Zgodnie z obecnie obowiązującym w Polsce prawem podatkowym, deklaracja PIT-28 jest przeznaczona dla następujących grup podatników osiągających przychody w Polsce: 

  • osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą (tzn. przedsiębiorstwa produkcyjne, handlowe lub usługowe), które rozliczają się w ramach tzw. ryczałtu ewidencjonowanego,
  • podmioty osiągające przychody z tytułu najmu, dzierżawy, podnajmu, poddzierżawy lub innych umów nienazwanych o podobnym charakterze,

przy czym druga z wyżej wymienionych kategorii obejmuje zarówno podmioty działające w ramach działalności gospodarczej, jak i podatników nieprowadzących firmy (jest to tzw. najem prywatny). 

PIT-28 – do kiedy?

Do kiedy należy dostarczyć roczną deklarację roczną PIT-28? Jest to zapewne jedna z najważniejszych kwestii, nad którymi zastanawiają się podatnicy rozliczający osiągane przychody na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego? Na chwilę obecną, ostateczny termin (deadline) jest znacząco krótszy niż w przypadku deklaracji dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych – ostatni dzień lutego następującego po danym roku podatkowym. Jest to często pomijany aspekt zwłaszcza w przypadku przedsiębiorców dopiero rozpoczynających swoją przygodę z biznesem. Deklaracja PIT-28 za rok podatkowy 2021 powinna zostać złożona nie później niż w dniu 28 lutego 2022 roku. 

Aby móc złożyć roczne zeznanie podatkowe PIT-28 (i rozliczać się w trakcie roku podatkowego według zasad dotyczących ryczałtu), należy – w terminie do dwudziestego dnia miesiąca po pierwszym miesiącu osiągnięcia przychodów – umieścić stosowną informację w druku CEIDG-1 (formularz Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej). 

PIT-28 – jak uiścić kwotę zobowiązania podatkowego należnego do zapłaty?

Podobnie jak w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych (lub prawnych), zobowiązanie podatkowe z tytułu ryczałtu ewidencjonowanego należy uiścić za pośrednictwem indywidualnego mikrorachunku bankowego danego podatnika. 

Deklaracja podatkowa PIT-28 – o czym należy pamiętać?

W przypadku deklaracji podatkowej podatnicy nie mogą obniżyć podstawy do opodatkowania poprzez odliczenie KUP – kosztów uzyskania przychodu. Z drugiej strony, stawka procentowa podatku jest niższa niż w przypadku niż w przypadku podatku PIT lub CIT (najniższa stawka ryczałtowa to zaledwie 3%). 

Ponadto, podatnicy ci nie mają prawa do takich korzystnych rozwiązań, jak na przykład: wspólne rozliczenie z małżonkiem(ą), ewentualnie rozliczanie się jako osoba, która samotnie wychowuje dziecko. W deklaracji PIT-28 można za to odliczyć z tytułu np. składek na ZUS (ubezpieczenie społeczne i zdrowotne), ulgę abolicyjną itd. 

agencja

Recent Posts

Śnięte ryby w Przemszy

Śnięte ryby zostały zauważone w Przemszy. Sprawa jest już zgłoszona do prezydenta Pawła Silberta. We…

7 godzin ago

[Film] Dziki przy placu zabaw

Rodzina dzików spacerowała przy placu zabaw. Na placu znajdowała się grupa dzieci z opiekunami. Do…

7 godzin ago

Matury 2024. 7 maja – język polski

Rozpoczęły się matury. 7 maja maturzyści zmierzyli się z językiem polskim. Zapytaliśmy ich, jak poszła…

8 godzin ago

I sesja nowej Rady Miejskiej w Jaworznie

Odbyła się I sesja nowej rady Miejskiej w Jaworznie, radni i prezydent złożyli ślubowanie. Został…

8 godzin ago

20 lat Śląskiego w Unii Europejskiej – co nam się udało?

Odkryj, jak 20 lat członkostwa w Unii Europejskiej przemieniło Śląskie, wprowadzając dynamiczny rozwój i nowoczesne…

9 godzin ago

Do jakiego wieku dziecka trzeba płacić alimenty?

Wiele osób wychodzi z założenia, że alimenty na dziecko trzeba płacić do momentu, gdy staje…

11 godzin ago