Zboża w karmie dla psów – fakty i mity

Dziś w sklepach znajdziesz całe działy z żywnością dla zwierząt. Mięso z dzika, wołowina, kurczak i to wszystko bez zbóż – głoszą dumnie etykiety karm dla psów. Bezzbożowe posiłki są reklamowane jako to, co najlepsze. Ten rodzaj żywności jest również często promowany jako produkt bardziej naturalny i zdrowy, łagodny dla delikatnych psich żołądków i bliższy diecie ich dzikiego przodka. Czy rzeczywiście zboża to samo zło? Czy należy je wykluczyć z menu dla psa? Poznaj zbożowe fakty i mity.

Karma zbożowa a karma bezzbożowa. Jaka jest różnica?

Zboża są częścią suchej karmy dla psów, odkąd pojawiły się na rynku. Ale od pewnego czasu moda na bezglutenową żywność dotarła również do świata karmy dla zwierząt i postawiła pod znakiem zapytania stosowanie zbóż. W ten sposób pojawiły się karmy bezzbożowe dla psów, które zastępują węglowodany ze zbóż węglowodanami z innych składników, takich jak rośliny strączkowe i bulwy. To oczywiście oznacza, że zawierają również węglowodany (czasem nawet więcej niż produkty zbożowe).

Eksperci nie są do końca przekonani co do dokładnego pochodzenia trendu na bezzbożową karmę  dla psów. Prawdopodobnie to zła passa wokół glutenu i zbóż zakorzeniła się w zbiorowym umyśle i przekształciła się w bardzo szeroką gamę produktów bezzbożowych dla zwierząt. Do tego wokół zbóż narodziło się wiele mitów, które uczyniły je czymś niepotrzebny w diecie psów. Niektórzy twierdzą też, że karma bezzbożowa jest zdrowsza, ponieważ jest bardziej odpowiednia dla charakteru psów, ale prawda jest taka, że przynajmniej na razie nie ma na to dowodów.

Fakty na temat zbóż w diecie psa

W tradycyjnych karmach dla psów obecne są takie zboża jak: jęczmień, kukurydza, pszenica, owies, ryż, żyto lub sorgo. Te produkty pełnoziarniste dostarczają psom ważnych przyswajalnych składników odżywczych: energii, białka, witaminy E i kwasu linolowego.

Fakty są takie, że zboża w diecie psa:

  • dostarczają głównie węglowodany i błonnik, ale także białka, tłuszcze nienasycone, witaminę E i niektóre z grupy B, minerały takie jak wapń, cynk i żelazo, przeciwutleniacze.
  • dzięki obecności węglowodanów pozwalają zwierzęciu pozyskać energię niezbędną do rozwoju wszystkich funkcji jego organizmu.
  • zawierają błonnik, który przyspiesza metabolizm, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego oraz w utrzymaniu i pielęgnacji flory jelitowej.
  • produkty pełnoziarniste sprzyjają rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów w jelitach i pomagają redukować stany zapalne jelit.

Mity na temat stosowania zbóż w karmie dla psa

Istnieje wiele mitów na temat wpływu diety zbożowej na psy. Oto najczęstsze z nich.

  • Zboża powodują wiele alergii. W zasadzie alergie pokarmowe u psów są bardzo rzadkie i szacuje się, że są odpowiedzialne tylko za ok. 1% problemów skórnych. Dlatego jeśli weterynarz nie wyznaczy zbóż jako przyczyny alergii, nie ma potrzeby usuwania ich z diety pupila.
  • Psy są uczulone na gluten. Prawda jest taka, że celiakia lub nadwrażliwość na gluten to powszechna choroba u ludzi, ale nie u psów.
  • Psy są potomkami wilków i nie trawią zbóż. Owszem, psy są potomkami wilków, ale nie są wilkami. Ślina psa zawiera enzymy zdolne do trawienia skrobi, a zatem wykonuje niezbędną pracę związaną z trawieniem zbóż.
  • Karmy zbożowe powodują niedobory żywieniowe. Wręcz przeciwnie! U zdrowego psa zboża są niezbędnym źródłem węglowodanów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, białek, aminokwasów, błonnika pokarmowego i witamin.
  • Zboża powodują otyłość i cukrzycę u psów. Dobrze zbilansowana karma i trzymanie się odpowiednich porcji nie przyczynia się do tych chorób.

Jaką karmę dla psa wybrać?

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest konieczność wyboru karmy, która zapewni Twojemu psu pełnowartościowe i zbilansowane pożywienie najwyższej jakości, jak np. zdrowe karmy dla zwierząt marki Fitmin. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy żywność zawiera zboża, czy nie.

Jeśli – z klinicznego punktu widzenia – Twój pupil nie może jeść zbóż, bo cierpi na alergie pokarmowe, karma bezzbożowa jest niezbędna. Jeżeli nie ma ku temu podstaw zdrowotnych, spokojnie możesz podawać swojemu psu karmę zbożową, o ile jest ona wysokiej jakości i zawiera oprócz zbóż wszystkie inne niezbędne składniki np. świeże mięso.

 

undefined

agencja

Recent Posts

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków…

4 godziny ago

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. [gallery size="full" columns="1"…

6 godzin ago

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła…

8 godzin ago

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 19 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 19 maja. Zmiana…

9 godzin ago

Jaworzno mało znane – Porzucone nagrobki

W dzisiejszym odcinku wybieramy się do zakątka niemal zupełnie nieznanego, ukrytego pomiędzy Długoszynem i Dąbrową…

10 godzin ago

Zmiana organizacji ruchu na ul. Podwale 18 maja

18 maja na ul. Podwale, w okolicy skrzyżowania z ul. św. Wojciecha, będą prowadzone gwarancyjne…

21 godzin ago