Jadłodzielnia powstanie w Jaworznie. Inauguracja projektu już 17 grudnia w MDK.

Jadłodzielnia powstanie w Jaworznie. Fundacja „Kobieca Przystań” oraz Klub Seniora „To i Owo” przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Górnik” organizują kampanie społeczną wraz z publiczną zbiórką środków finansowych na powstanie pierwszej w mieście jadłodzielni, czyli miejsca, w którym można oddać swoją nadwyżkę jedzenia potrzebującym.

REKLAMA

Jadłodzielnia to miejsce, gdzie możemy podzielnic się posiłkiem, o czym zgrabnie mówi Edyta Lesiak z Klubu „To i Owo”. Jedni zostawiają nadwyżkową żywność, a inni mogą ją zabrać, gdy jej potrzebują.

Inauguracją ma być koncert, który odbędzie się 17 grudnia o godzinie 18:00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie. Jak informuje Antoni Polak z klubu, będzie on rozpoczynał całą kampanię związaną z powstaniem jadłodzielni. Na deskach MDK pojawią się artyści związani z naszym miastem, którzy będą pełnili funkcje ambasadorów tej idei i samego koncertu. Jakie to osoby, na razie nie możemy zdradzić, ale zapewniamy, że lista bogata jest w nazwiska wspaniałych i uznanych jaworznickich artystów.

Sama idea takiej jadłodzielni polega na tym, że jest to nieduże miejsce, które podzielone jest na dwie strefy: lodówkę oraz część suchą. W każdej z nich możemy zostawić zdatne do spożycia produkty lub gotowe dania, które następnie mogą zostać, całkowicie za darmo, wzięte przez osobę potrzebującą. Oczywiście w lodówce zostawić można to, co może zepsuć się od ciepła np. serki, mleko czy mięso, a także gotowe dania jak wszelkiego rodzaju zupy czy makarony, a w części suchej produkty, które się nie zepsują pod wpływem temperatury jak mąka, ryż czy warzywa. Pamiętać należy także o tym, aby dania, które tam zostawimy, były dobrze opisane i zapakowane. Powinny mieć informacje, kiedy zostały zrobione oraz z jakich składników się składają.

Projekt wsparły takie instytucje jak Miasto Jaworzno, Centrum Handlowe Galena, Szkoła Podstawowa nr 15 czy Młodzieżowy Dom Kultury.

Idea jest jak najbardziej słuszna i piękna. Takie miejsca są już w innych częściach naszego kraju, a już niebawem i Jaworzno będzie mogło wspierać potrzebujących.

Dobrodzielnia w Mysłowicach

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki