REKLAMA

Jeśli pomyślimy o stylu skandynawskim, przed oczami jawi się nam obraz jasnych wnętrz połączonych z szarymi i czarnymi akcentami. Na ogół w pomieszczeniach urządzanych „po skandynawsku” występują naturalne materiały jak drewno, skóry, wełna i oczywiście naturalne barwy. Stawia się tu na prostatę i przemyślane funkcjonalne akcenty. W zależności od ciągle zmieniających się odmian stylu możemy spotkać własnoręcznie wykonane meble, mocne akcenty kolorystyczne czy nawet dodatki ze złota. W związku z podobnym do nordyckiego klimatem panującym w Polsce upodobaliśmy sobie właśnie ten rodzaj wystroju wnętrz. Podpowiemy jak nie zgubić się przy wyborze idealnego stolika w stylu skandynawskim.

Wybór stylu

Styl skandynawski ewoluuje, wyróżniamy co najmniej kilka odmian stylu z północy. Podstawą jest określenie, w jakim miejscu projektu jesteśmy, co chcemy osiągnąć i jaki mamy budżet. Zacznijmy jednak od krótkiej charakterystyki odmian stylu skandi.

Styl skandynawski w wersji folk – odmiana stylu skandynawskiego wyróżniająca się prostotą, naturalnymi materiałami i rękodziełem. To najbardziej barwna wersja stylu skandynawskiego. W takich wnętrzach znajdziemy kolorowe plecione dywaniki, filcowe ozdoby, ozdobne figurki (jak koniki czy ptaszki), drewniane lampiony i świeczniki.

Styl gustawiański – to tradycjonalizm i klasyka. Typowe dla stylu meble są dość ciężkie, ale ich jasne kolory sprawiają, że idealnie prezentują się na tle białych ścian, jasnych parkietów oraz w towarzystwie dodatków wykonanych z naturalnych surowców. Urokiem gustawiańskiej odmiany stylu skandynawskiego jest różnorodność faktur, a także przetarcia w klasycznej formie.

Styl new nordic – znakiem rozpoznawczym są białe ściany, podłogi z jasnego drewna, bielonego lub malowanego na biało, jasne meble i dodatki wykonane z materiałów naturalnych z dodatkiem kolorowych dekoracji na ścianie, plecionych dywanów lub poduszek na szarych, białych albo kremowych sofach. Wyróżnikiem jest tutaj przełamanie bieli kontrastową czernią lub antracytem.

Scandi chic – innowacyjna odmiana, w której zauważamy dużo elementów w kolorze złota (także różowego), miedzi i mosiądzu zarówno w wersji błyszczącej, jak i matowej. Zaobserwować można również sporo koloru żółtego, pudrowego różu i błękitu.

Dark nordic – w tej odmianie najczęściej pojawiają się mocnego akcenty w postaci ciemnego koloru na jednej ścianie w salonie czy sypialni. Butelkowa zieleń, granat, kobalt czy antracyt stanowią doskonałe tło dla skandynawskiego designu.

Gdy określimy już, w jakiej odmianie stylu skandynawskiego mamy pozostałą część pokoju czy mieszkania, lub w jakim konkretnie stylu chcemy zaaranżować dane wnętrze, łatwiej będzie nam dobrać odpowiedni stolik. Dobrze jest sprecyzować, jaką dokładnie funkcję ma pełnić i dobrać miejsce, w którym będzie ustawiony. Jeśli aranżacja mieszkania sprawia nam trudność, warto pokusić się o poradę projektanta, którą możemy sfinalizować dzięki szybkiemu kredytowi.

Materiały i kształty

Do wyboru mamy stoliki z różnych materiałów i w różnych formach. Mogą to być ciężkie, prostokątne stoliki powstałe z połączonego drewna w naturalnym kolorze z drewnem malowanym na biało. Dużo lżejsze stoliczki na lekkich nóżkach w eliptycznym lub okrągłym kształcie, często występujące w komplecie (dwie lub trzy sztuki zeskalowane wielkością). Kolejną propozycją są metalowe stoliki z pokrywką, przypominające koszyki. Występujące w różnych wariantach kolorystycznych, od czarnego, przez miedziane, po białe.

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki