REKLAMA

Znalezienie odpowiedzialnego najemcy nie wydaje się trudnym zadaniem, dopóki sami nie staniemy przed koniecznością poszukiwań. Oddanie własnego mieszkania obcym ludziom wymaga przemyślanego podejścia, chłodnej weryfikacji i stworzenia bezpiecznej umowy. Podpowiadamy, jak znaleźć dobrego najemcę, jakie czynniki brać pod uwagę i dlaczego warto czasem skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Szukanie najemcy mieszkania – praktyczne wskazówki

Poszukiwania najemcy mogą potrwać kilka tygodni, dlatego dobrze jest poczynić odpowiednie przygotowania. Jeśli ogłoszenie przygotowujemy samodzielnie, zadbajmy o jakość fotografii. Nie chodzi tutaj o posiadanie nowoczesnego aparatu, lecz o wyczucie estetyki i porządku. Najem powinien być traktowany jako inwestycja przynosząca zyski, a nie usługa dla znajomych. Wbrew pozorom, wynajmowanie mieszkania znajomym rodzi niekiedy większe ryzyko, niż podpisanie umowy z kimś obcym. Uzasadnienie tego faktu znajdziemy w psychologii – specyfika relacji z osobą znajomą osłabia pozycję w negocjacjach lub przy ewentualnym dochodzeniu roszczeń. Wynajmujący powinien tu zachować biznesowe, chłodne podejście.

Szybkie znalezienie najemcy będzie wymagało zabiegów marketingowych, takich jak ograniczona dostępność. Jeśli osoby zainteresowane ogłoszeniem umówimy na oględziny o tej samej godzinie, oszczędzamy swój czas i stwarzamy wizję ogromnego zainteresowania. W takiej sytuacji niemal na pewno będziemy w stanie uzyskać wyższą cenę i szybko znaleźć zdecydowanego najemcę.

Weryfikacja najemcy – jakie pytania zadawać podczas oględzin w lokalu?

Proces weryfikacji najemcy w dużej mierze opiera się na przeczuciu oraz wrażeniach kreowanych przez odpowiedzi na pytania. Zapytajmy oglądających o powód zmiany zamieszkania oraz ich sytuację majątkową. Wynajem mieszkania osobom bezrobotnym niemal na pewno będzie się wiązał z problemami w płatnościach. Dlatego zasadne jest zadanie pytań o zatrudnienie i samodzielne sprawdzenie takich informacji w Internecie lub u pracodawcy. Unikajmy także wynajmu własnościowego lokalu osobom zza wschodniej granicy – takie działanie przyspieszy wprawdzie znalezienie najemcy, lecz generuje bardzo duże ryzyko niewypłacalności. Pamiętajmy, że komornicza eksmisja najemcy, który nie wywiązuje się z umowy, to długotrwały proces. Polskie prawo nie sprzyja osobom wynajmującym, traktując nieuczciwych najemców jako stronę uprzywilejowaną. W trakcie oględzin zadajmy pytania o powód przeprowadzki, miejsce przebywania rodziny. Ustalmy ograniczenia w najmie (np. w kwestii nocowania osób trzecich w mieszkaniu, przebywania zwierząt, czy mniejszych prac remontowych). Wszelkie postanowienia musimy koniecznie zamieścić w umowie. Niezbędnym składnikiem skutecznego wynajmu będzie także podpisanie protokołu zdawczo – odbiorczego.

Pomoc w szukaniu dobrego najemcy i zarządzaniu najmem

Znalezienie dobrego najemcy to proces pełen pułapek. Niedoświadczeni wynajmujący mogą mieć ogromną trudność w rozpoznaniu wiarygodnych i rzetelnych najemców. Jeśli poszukiwanie najemcy i zarządzanie nieruchomością w całym okresie najmu wydaje Ci się zbyt skomplikowane, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Kompleksową ofertę zarządzania najmem znajdziesz na stronie z-nami.eu. Firma Z Nami przejmuje na siebie znalezienie dobrego najemcy i dbanie o terminowe płatności. Z nami zarządzanie najmem staje się łatwe i zyskowne.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki