REKLAMA

Osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej, muszą zadbać o kilka ważnych kwestii związanych z założeniem własnej firmy. Jak choćby podjęcie decyzji o formie opodatkowania, wyborze firmy do prowadzenia księgowości, czy założenie konta firmowego.

Czym różni się konto firmowe od tradycyjnego konta osobistego w banku? W zasadzie niczym szczególnym. Z jednego, jak i drugiego konta można wysyłać i przyjmować przelewy, wpłacać i wypłacać pieniądze. Czy więc zakładanie konta w przypadku 1-osobowej działalności rzeczywiście jest potrzebne?

Czy istnieje obowiązek zakładania rachunku firmowego w banku?

W tym przypadku trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytania. Nie mniej jednak obowiązujące aktualnie przepisy nie zabraniają wykorzystywania tradycyjnego prywatnego konta osobistego do prowadzenia działalności. Teoretycznie więc zakładając 1-osobową działalność, moglibyśmy korzystać z naszego dotychczasowego konta bankowego. W teorii jednak napotkalibyśmy na wiele różnych problemów, w momencie, gdybyśmy nie zdecydowali się założenie konta firmowego w banku. Dlaczego?

Otóż konto firmowe służy głównie do rozliczeń podatkowych, skarbowych, czy transakcji finansowych dokonywanych pomiędzy kontrahentami. Gdybyśmy takich rozliczeń dokonywali w ramach konta osobistego, nasze prywatne wydatki mieszałyby się z tymi firmowymi. A więc w sytuacji kontroli skarbowej z Urzędu Skarbowego, mielibyśmy niezły mętlik. Musielibyśmy więc tłumaczyć się z każdego prywatnego przelewu, który pojawił się na koncie. Dlatego też, zakładając najlepsze konto firmowe w banku, mamy możliwość oddzielenia prywatnych finansów od tych firmowych.

Na co zwrócić uwagę zakładając rachunek firmowy?

Zaletą prywatnych rachunków osobistych, jest najczęściej to, że są darmowe w prowadzeniu. Co prawda nie zawsze, ale nie trudno znaleźć takie konto osobiste, które będzie pozbawione opłat miesięcznych za prowadzenie rachunku czy opłat za wypłaty gotówkowe z bankomatu. A jak ta sytuacja wygląda w przypadku rachunków firmowych?

Konta firmowe zawsze charakteryzowały się tym, że były rachunkami drogimi w prowadzeniu. Niekiedy łączne koszty prowadzenia rachunku firmowego przekraczały nawet 100 zł miesięcznie. Na szczęście już od przynajmniej kilkunastu lat mamy do wyboru znacznie korzystniejsze propozycje, z którym bez przeszkód mogą korzystać również te osoby, które są samozatrudnione bądź też prowadzą 1-osobową działalność gospodarczą. Nie trudno więc znaleźć takie konto firmowe, które nie będzie miało ani opłat miesięcznych, ani opłat za przelewy. Nie będzie również wiązało się z opłatą za wypłaty dokonane za pośrednictwem bankomatów. Dlatego, jeśli przymierzamy się do założenia rachunku firmowego, warto przeanalizować dostępne na rynku oferty. Głównie w tym celu, aby znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie.

Najczęstsze opłaty występujące w ramach konta firmowego

Na jakie opłaty warto zwrócić uwagę, zakładając konto firmowe dla 1-osobowej firmy?

  • Opłata miesięczna za prowadzenia rachunku firmowego
  • Opłata za przelewy do ZUS i US
  • Opłata za przelewy internetowe
  • Opłata za kartę powiązana z rachunkiem firmowym
  • Wypłaty gotówkowe w bankomacie własnym banku oraz obcym
  • Wpłaty gotówkowe w wpłatomacie lub w placówce stacjonarnej banku

Jakich opłat najczęściej można uniknąć?

Bez większych przeszkód powinniśmy znaleźć takie konto formowe, które nie będzie posiadało opłaty miesięcznej za prowadzenie rachunku. Duże grono banków umożliwia również wykonywanie bezpłatnych przelewów do ZUS i Urzędu Skarbowego. To bardzo ważne, ponieważ takie przelewy przedsiębiorcy realizują niemal każdego miesiąca. Jeśli nie zamierzamy korzystać z karty płatniczej dołączonej do konta, warto zapytać, czy możemy założyć konto firmowe bez karty. To bardzo ważna kwestia, ponieważ takie karty bardzo często wiążą się z dodatkową opłatą miesięczną, którą trzeba pokryć z własnej kieszeni.

Dodatkowe udogodnienia w ramach konta firmowego

Bardzo dużym udogodnieniem dla osób prowadzących własne biznesy jest linia kredytowa uruchamiana w ramach konta firmowegohttps://www.gopozyczka.pl/linia-kredytowa-dla-firm-w-rachunku-firmowym/

Dzięki niej otrzymujemy od banku dostęp do dodatkowej gotówki, z której będziemy mogli korzystać, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Bardzo wiele firm prędzej czy później boryka się z istotnym problemem, jakim jest utrata płynności finansowej. Pojawia się ona w wielu różnych sytuacjach – kontrahent nie reguluje płatności na czas, ponosimy nagłe i nieplanowane wydatki. Niestety jako przedsiębiorca jesteśmy zobowiązani do opłacania składek ZUS czy należnych podatków w ustalonym terminie. Nawet jeśli borykamy się z różnej maści problemami finansowymi. Dlatego w takich sytuacjach jak ta, warto zapewnić sobie dostęp do dodatkowych pieniędzy. Taką możliwość daje nam właśnie linia kredytowa, którą możemy uruchomić w ramach konta firmowego. Niekiedy może ona zostać otwarta już od 1 dnia prowadzonej działalności. Na samym początku udostępnione środki może nie będą zbyt duże. Jednak z czasem możemy poprosić bank o zwiększenie limitu w ramach prowadzonego konta firmowego.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki