REKLAMA

Malowanie po numerach to jedna z ciekawszych technik malowania obrazów akrylami, która już kilkadziesiąt lat temu pojawiła się na rynku i do dzisiaj zyskuje coraz to szersze grono zwolenników. I trudno się temu dziwić, gdyż ten rodzaj aktywności plastycznej nie tylko doskonale się prezentuje, ale przynosi też wiele korzyści osobie malującej. Czym jest ta technika i jakie są jej charakterystyczne cechy?

Otóż malowanie po numerach w bardzo dużym stopniu przypomina dziecięce kolorowanki z poszczególnymi numerami, które trzeba pokolorować takimi samymi kredkami lub farbkami. Przedstawiana tu metoda rękodzieła artystycznego jest bardzo podobna – cała zabawa polega na tym, iż oznaczone numerami pola na płótnie należy pomalować farbą oznaczoną taką samą liczbą. W skład takiego zestawu wchodzi płótno na drewnianej ramie, farby akrylowe (których ilość jest uzależniona od stopnia trudności danego obrazu), pędzle o różnej grubości, schemat obrazu, instrukcja oraz haczyki do powieszenia stworzonego samodzielnie obrazu na ścianie.

Tyle wystarczy do stworzenia swojego indywidualnego dzieła sztuki. A coraz więcej osób zaczyna doceniać taki sposób spędzania wolnego czasu. Dlaczego? Otóż obrazy po numerach posiadają sporo zalet, które decydują o ich popularności.

 

Walka ze stresem

 

Malowanie po numerach to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na walkę ze stresem. Taki rodzaj aktywności odpręża, relaksuje, koi nerwy oraz pozwala oderwać się od codziennych obowiązków i problemów. Dzięki  temu łatwiej osiągnąć wewnętrzną harmonię i równowagę pomiędzy sercem i umysłem. Dodatkowo malowanie obrazów jest doskonałym sposobem na wyrażenie własnych emocji, myśli, odczuć, marzeń czy nadziei.

A określenie i uzewnętrznienie swoich stanów psychicznych – także tych negatywnych –  pozwala na ich nazwanie i opanowanie. Jednocześnie warto tu podkreślić, iż właśnie malowanie jest uznawane za jedną z najlepszych i najbardziej skutecznych terapii pomagających rozwiązywać wiele emocjonalnych problemów.

 

Poprawienie zdolności motorycznych

Obrazy do malowania po numerach to świetny sposób na poprawienie motoryki. Osoba podejmująca takie wyzwanie – podobnie jak w przypadku gry na instrumencie – uczy się regulowania ruchów dłoni (podczas posługiwania się pędzlem) i rozwija połączenia mózgowe, które ściśle wiążą się z tą czynnością. W ten sposób powstają i zwiększają się zdolności motoryczne – i to zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych.

 

Zwiększanie zdolności umysłowych

 

Poprawianie zdolności motorycznych to ważna, ale nie jedyna zaleta malowania po numerach. Ten rodzaj aktywności artystycznej pobudza obie półkule mózgu do pracy – lewą odpowiadającą za aspekt logiczny i racjonalny oraz prawą, która jest odpowiedzialna za emocje i kreatywność. Dlatego też obrazy na numerach zwiększają koncentrację, pobudzają wyobraźnię, dają impuls do kreatywności, uczą skrupulatności, dokładności i zwracania uwagi na detale. Dzięki temu rozwijają się umiejętności, które przydają się także w innych aspektach codziennego życia.

 

Co jeszcze wyróżnia obrazy po numerach? Każdy z nich charakteryzuje się różnym stopniem trudności, co pozwala dobrać konkretny zestaw pod indywidualne umiejętności. Dzięki temu każdy z nas może zostać artystą – i to bez szczególnych zdolności malarskich. A satysfakcja ze stworzenia własnego obrazu i podziwiania go na ścianie jest ogromna. Jednocześnie trzeba tu podkreślić, iż podobnie jak stopień trudności, także i rodzaje obrazów są bardzo zróżnicowane – od martwej natury, poprzez krajobrazy, aż po portrety. I co ważne – wielu producentów umożliwia wysłanie własnego zdjęcia,które zostanie umieszczone na płótnie. Dlatego też jest to doskonały prezent, z którego będą cieszyć się zarówno najmłodsi, jak i ci nieco starsi.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki