Wracamy do tematu dotyczącego problemu z dostępem lekarzy na nocnej i świątecznej pomocy. Przypominamy, że jedna z mieszkanek Jaworzna zgłosiła się do naszej redakcji z prośbą o interwencję. Otóż 30 października bieżącego roku potrzebowała skorzystać z takiej pomocy w Jaworznie, jednakże odmówiono jej i zaproponowano, aby skorzystała z pomocy w Sosnowcu lub Dąbrowie Górniczej. Publikujemy odpowiedzi na nasze pytania.

REKLAMA

30 października bieżącego roku jaworznianka potrzebowała uzyskać pomoc w ramach nocnej i świątecznej pomocy, jednakże tak owa nie została jej udzielona i zaproponowano jej, aby udała się do Sosnowca lub Dąbrowy Górniczej, gdyż tam jest szansa na uzyskanie pomocy.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z przedstawicielami jaworznickiego szpitala. Po 10 dniach od naszego pierwszego kontaktu w tej sprawie otrzymaliśmy odpowiedź. Dowiadujemy się z niej, że we wspomnianym dniu opieka zdrowotna w ramach pomocy nocnej i świątecznej była zapewniona. Brak lekarza dyżurującego, o którym wspomina jaworznianka, prawdopodobnie związany był z koniecznością udzielenia przez niego wizyty domowej u pacjenta, do czego także jest zobowiązany, dlatego mogło zdarzyć się, że fizycznie nie był obecny przez kilka godzin w poradni.

W takiej sytuacji pacjenci, którzy przybędą na nocną i świąteczną pomoc, mają dwie możliwości. Mogą albo poczekać na lekarza dyżurującego, aż wróci z wizyty domowej, albo udać się o pomoc do miast ościennych, o czym są każdorazowo informowani. W sytuacjach pilnych kierowani są do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Podobnie postępują inne ośrodki medyczne realizujące nocną i świąteczną pomoc zdrowotną na terenie naszego kraju.

Innym powodem, który jednakże zdarza się niezwykle rzadko, dla którego mogłoby nie być lekarza to sytuacje losowe takie jak nagła choroba lekarze lub najbliższych członków jego rodziny. W Jaworznie zdarzyło się to tylko raz lub dwa razy jak przyznają przedstawiciele szpitala.

Mamy także świadomość, że problem z ilością lekarzy i ich dostępnością nie jest problemem, tylko Jaworzna, a całego kraju. Jest to problem na skalę ogólnopolską. Lekarzy jest coraz mniej, przez to pracować muszą coraz więcej i dlatego, również, zapewnienie opieki jest coraz trudniejsze.

Czy w weekend i w Święta trudno znaleźć lekarza?

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki