piątek, 29 marca, 2024

Platynowe miejsce dla Emilii Szłapy w międzynarodowym konkursie muzycznym

Strona głównaKulturaPlatynowe miejsce dla Emilii Szłapy w międzynarodowym konkursie muzycznym

Platynowe miejsce dla Emilii Szłapy w międzynarodowym konkursie muzycznym

- Advertisement -

Dla Emilii Szłapy ten rok bardzo był udany, osiągnęła wiele sukcesów na liczących się konkursach muzycznych. Mowa m.ni. o Platynowym miejscu na Grand Maestro International Music Competition.

Ela Bigas: Za tobą już bez mała kilkadziesiąt konkursów skrzypcowych, jak się wśród nich nie gubisz, który dał Ci największą satysfakcję, a który uznajesz za najbardziej prestiżowy?
Emilia Szłapa: Każdy konkurs jest dla mnie wyjątkowym osiągnięciem, sukcesem, powodem do radości, poznawania nowych osób. Każdy konkurs jest dla mnie bardzo ważnym elementem edukacji, które pozwalają mi rozwijać się muzycznie, technicznie oraz psychicznie. Każdy z konkursów był wyjątkowy, z każdym wiążę wiele emocji, wspomnień, każdy nauczył mnie czegoś innego. Nowe doświadczenia zapamiętały moje palce, każde z nich staram się wykorzystywać w jak największym stopniu i rozwijać je jak tylko się da. W udziale w konkursach zawsze wspierała mnie rodzina, moja pierwsza nauczycielka skrzypiec – mgr Małgorzata Basiuk, która nadal dopinguje i śledzi moją edukacje, a teraz mój obecny prof. Adam Musialski, który przekazuje mi swoją ogromną wiedzę i napędza do działania. Myślę, że najważniejszym w udziale w konkursie nie jest wygrana, a właśnie cały proces przygotowań i opanowania emocjonalnego, wytrzymania częstej presji otoczenia, ogromnego skupienia i wsparcia, które mam od zawsze.

Z pewnością tak wyśmienite konkursowe rezultaty dają Ci świetną pozycję startową do studiowania na prestiżowych uczelniach muzycznych.
Jeśli chodzi o studia – to jeszcze nie zapadła ostateczna decyzja, są już jakieś zarysy moich planów, ale nie są one kompletne. Na każdej uczelni mimo swoich osiągnięć każdy muzyk jest zobowiązany do zdania egzaminów wstępnych składających się z różnych przedmiotów teoretycznych i praktycznych, osiągnięcia uczą troszkę innej sfery życia muzycznego, bardziej praktycznego i codziennego.

Jak dobierasz konkursy, jak do nich docierasz, czy są takie na które jesteś zapraszana?
Większość konkursów jest spontaniczną decyzją, ale to w większości mój Profesor znajduje i proponuje udział w takim wydarzeniu. Teraz wszystkie ogłoszenia są głównie w internecie, a każdy z nas obecnie spędza w nim wiele czasu, często wybór konkursu wiąże się z czystym przypadkiem, kiedy na jakimś portalu społecznościowym wyświetli się plakat. Żadnego wyboru nie żałuję, bo jak wspomniałam, każde wydarzenie tego typu dało mi naprawdę wiele satysfakcji i wiele nowych doświadczeń – a to dla mnie jest najważniejsze.

Ostatnio zostałaś nagrodzona 1. miejscem na 31st International Music Competition „Città di Barletta”. Ilu było konkursowiczów, skąd pochodzili, jakie były kategorie? Jaki prezentowałaś repertuar? Co twoim zdaniem zadecydowało o  tak wysokiej lokacie?
Concorso Internazionale per Giovani Musicisti „Citta’ di Barletta” Young Musician International Music Competition to międzynarodowy konkurs, w którym w tym roku brali udział uczestnicy m.in. z Węgier, Polski, Chin, Hong Kongu, czy Malezji. Miałam przyjemność uczestniczyć w konkursie w tym roku w edycji online. Otrzymałam 95 punktów na 100 punktów od jurorów z całego świata. Co jeszcze bardziej mnie cieszy, to wynik Grand Prix na 22. Concorso Internazionale Valsesia Musica juniores 2021 we Włoszech z 98/100 punktów, w którym konkurowałam z osobami starszymi o kilka lat z różnych zakątków całego świata (m.in. Korei, Niemiec). Na konkursach prezentowałam program składający się między innymi z sonaty na skrzypce solo Sergiusza Prokofieva, kompozycji Aleksyego Igudesmana, Astora Piazzolli. Miałam zaszczyt brać udział w dwuetapowym konkursie Grand Maestro International Music Competition, na którym zajęłam Platynowe miejsce. Osoby biorące udział w konkursie były z wszystkich zakątków świata, m.in. nowej Zelandii, Grecji, USA, Taiwanu, Hong Kongu, Włoch, Japonii i wielu innych. Jestem z tego powodu niesamowicie szczęśliwa, ponieważ wyższego miejsca w mojej kategorii (od 17 do 20 lat) nie przyznano, jak i nie zajęłam miejsca Ex aequo. Jest to dla mnie wyjątkowe osiągnięcie.

W październiku Emilia świętowała swoje 18-te urodziny

Otrzymałaś zaproszenie od p. Igudesmana do jego oryginalnego projektu. Na czym polegał ów projekt, ilu zgłosiło się Polaków, ilu spośród nich zaproszono?  Aleksey Igudesman to skrzypek, kompozytor, osoba, żyjąca z nieustannym uśmiechem na twarzy, to humorysta przedstawiający muzykę klasyczną i nie tylko w sposób inny niż wszyscy, współpracujący ze sławnym pianistą Hyung-ki Joo, czy Yują Wang, albo skrzypkiem Joshua Bellem. Kompozytor Igudesman jest również osobą spontaniczną, która w ostatnich kilku latach wydała kilka książek z własnymi kompozycjami współpracując z wydawnictwem Universal Edition – w wydaniu „Fasten Seat Belts” kompozytor zawarł „Applemanie”, którą miałam przyjemność wykonywać już kilkukrotnie. Aleksey Igudesman udostępnił niedawno post pisząc na swoich portalach społecznościowych „Dziś wieczorem opublikuję nowy teledysk na YouTube: 25 skrzypków grających mój utwór na skrzypce solo „Applemania” z „Fasten Seat Belts” opublikowany w wydaniu Universal Edition, których znalazłem w internecie. Sprawdźcie to na moim kanale YouTube”. Jak wspomniałam jest to osoba wyjątkowo spontaniczna i wesoła, ku mojej radości, kompozytor dostrzegł również moje nagranie jego utworu i wybrał do swojego teledysku. W filmie wystąpiła również zwyciężczyni konkursu Wieniawskiego – Soyoung Yoon. Jest to dla mnie ogromny zaszczyt i radość uczestniczyć w części filmiku grając utwór sławnego Alekseya Igudesmana, tym bardziej, że udział w takim teledysku nie wiązał się z różnorakimi zgłoszeniami, a był to jedynie niespodziewany pomysł kompozytora przeglądającego YouTube’a.

Czy masz w planach udział w przyszłorocznym XVI Konkursie im. Wieniawskiego?
Jest to konkurs bardzo wysokiej rangi, w przyszłym roku jeszcze nie wybieram się na to wydarzenie, ale chciałabym wziąć udział w kolejnej edycji, będąc już studentką, w momencie, w którym będę mogła skupić się tylko i wyłącznie na grze i muzyce. W tym roku byłoby to wyjątkowo niemożliwe do wykonania ze względu na klasy maturalne w liceum oraz szkole muzycznej. Do takiego konkursu należy przygotować się w pełni skupienia, a chciałabym to zrobić naprawdę dobrze, w maksymalnych moich możliwościach, teraz nie potrafiłabym zająć się jedynie grą na skrzypach.

Co w najbliższym czasie  przed Tobą?
Przede mną matury, dyplom, recital dyplomowy, ogromna ilość godzin nauki i ćwiczenia na moich ukochanych skrzypcach F. Borowieckiego, jak i wiele nieznanych, spontanicznych jak i tych przemyślanych decyzji. O wszystkim będę Państwa informować na bieżąco. Pozdrawiam wszystkich czytelników bardzo gorąco!!!

Bardzo dziękuję, czekamy na wspaniałe nowinki.
Ela Bigas

 

- Advertisment -

Do końca 2027 roku powstaną nowe drogi na wjeździe do Jaworzna

Miasto Jaworzno podpisało umowę z konsorcjum firm MIRBUD S.A. i KOBYLARNIA S.A. na budowę nowego układu drogowego na Jaworznickim Obszarze Gospodarczym oraz na drogach...

Poznać, pokochać, chronić. Źródła Kłodnicy

W kolejnym odcinku serii Poznać, pokochać, chronić, prowadzący Piotr Grzegorzek zabrał nas na spacer po Zespole przyrodniczo-krajobrazowym „Źródła Kłodnicy”. Jest to teren chroniony, jednak...

Trzecia Droga Szymona Hołowni w Jaworznie popiera Michała Kirkera

Trzecia Droga, czyli Polska 2050 Szymona Hołowni oraz PSL poparły kandydaturę Michała Kirkera na Prezydenta Miasta Jaworzna. Wczoraj, 26 marca, odbyła się konferencja prasowa...