Przygotuj swój portfel na nową erę inwestowania

Nikt nie wie, co przyniesie następna dekada. Możemy jednak z całą pewnością stwierdzić, że po 40 latach spadających stóp procentowych, spadających cen aktywów, dezinflacji, globalizacji itd. możemy wreszcie stanąć w obliczu początku nowej ery.

Czy Twój portfel jest zbudowany tak, by przynosić zyski w nowej erze inwestowania?

Zmiany w fundamentalnych zasadach ekonomicznych mogą doprowadzić do nowej ery rosnących stóp procentowych i wyższej inflacji. Nawet wskaźniki, na których dziś polegają inwestorzy, mogą się całkowicie zmienić. Typowy podział portfela 60/40 opiera się na założeniu, że istnieje ujemna (lub bardzo niska) korelacja pomiędzy akcjami i obligacjami.

Poniższy wykres z Artemis Capital pokazuje ewolucję korelacji pomiędzy akcjami i obligacjami na przestrzeni ponad wieku.

Opierając się na dostępnych danych, możemy powiedzieć, że punktem zwrotnym dwóch epok ekonomicznych w ciągu ostatnich 50 lat był rok 1981. Niestety, ogromna większość decyzji dotyczących budowy portfela opiera się na danych z późniejszej epoki i choć rzeczywiście sprawdziły się one w ciągu ostatnich 40 lat, mogą nie okazać się korzystne w przyszłości.

Jedynym czynnikiem, który zapewniał zwroty z aktywów w ostatnich dekadach, była dezinflacja. Utrzymująca się dezinflacja pozwoliła na ciągłe obniżanie stóp procentowych. Ten czynnik, wraz z niskimi korelacjami, zapewnił sukces portfela w proporcji 60/40.

Jedynym czynnikiem, który może to wszystko odwrócić, będzie wzrost inflacji. Zwiększona inflacja będzie stanowiła przeciwny wiatr zarówno dla akcji, jak i dla obligacji i prawdopodobnie zmniejszy ich zyski, zwiększy korelacje pomiędzy tymi dwoma klasami aktywów i zmniejszy efektywność portfela 60/40.

Aby lepiej zrozumieć, jak różne typy portfeli mogą sobie radzić w różnych okresach gospodarczych, przedstawimy cztery typy portfeli.

Portfel wyłącznie akcyjny

Ten typ portfela składa się w całości z akcji amerykańskich. Choć może to brzmieć dość agresywnie, większość portfeli, które inwestorzy budują samodzielnie bez pomocy, mieści się w tej kategorii. Pewna część inwestorów kupuje wyłącznie akcje.

Tradycyjny portfel 60/40

Ten typ portfela składa się z amerykańskich akcji i obligacji. Istnieje niezliczona ilość wariantów tego typu portfela. Odniósł on ogromny sukces w ciągu ostatnich kilku dekad i dlatego jest używany przez wiele osób w świecie zarządzania aktywami.

Stałe Portfolio

Ten portfel został zaprojektowany przez doradcę inwestycyjnego. Składa się on z akcji wzrostowych, metali szlachetnych i obligacji rządowych. Te różne typy aktywów sprawiają, że portfel zapewnia stabilne zyski we wszystkich fazach cyklu gospodarczego. Jest to pierwszy typ portfela, który powinien zapewnić inwestorom zyski nawet w nowej erze gospodarczej.

Portfel Złotego Motyla

Podobnie jak w przypadku Portfela Stałego, ten typ portfela powinien przynosić zyski w różnych fazach gospodarczych. Celem tego typu portfela jest zapewnienie inwestorom wyższych zysków niż w przypadku portfela wyłącznie akcyjnego, przy jednoczesnym narażeniu inwestorów na mniejsze ryzyko niż w przypadku portfela stałego.

Oto konkretne przykłady inwestycji w ramach każdej klasy aktywów.

  • Gotówka: iShares Short Treasury Bond ETF (Symbol: SHV)
  • Złoto: iShares Gold Trust (IAU) lub SPDR Gold Trust (GLD)
  • Obligacje krótkoterminowe: iShares 1-3 Year Treasury Bond ETF (SHY)
  • Intermediate-Term Bonds: Vanguard Intermediate-Term Corporate Bond ETF (VCIT) lub iShare 7-10 Year Treasury Bond ETF (IEF)
  • Długoterminowe obligacje: iShares 20+ Years Treasury Bond ETF (TLT) lub Vanguard Long-Term Bond ETF (BLV)
  • Spółki o małej kapitalizacji: Vanguard Small Cap ETF (VB)
  • U.S. Total Stock Market ETF: Vanguard Total Stock Market ETF (VTI) lub iShares Core S&P Total U.S. Stock Market ETF (ITOT)

Zwroty

Jak możesz wiedzieć lub nie, najwyższą średnią stopę zwrotu i “najlepszą” stopę zwrotu w ciągu 10 lat osiągnęły portfele składające się w całości z akcji. Mają też najniższą “najgorszą” 10-letnią stopę zwrotu. Dane użyte w tych wykresach sięgają roku 1970. Rozpiętość stóp zwrotu wskazuje na zmienność, która jest związana z inwestowaniem wyłącznie w akcje.

Bardziej zrównoważone strategie są również naturalnie związane z bardziej zrównoważonymi zwrotami. Portfel Golden Butterfly zapewnia inwestorom drugą najwyższą średnią stopę zwrotu i najwyższą “najgorszą” stopę zwrotu w ciągu 10 lat. Jednak najgorsza 10-letnia stopa zwrotu dla tego typu portfela wyniosła 4,1%.

Dodatkowo, poniższe wykresy pokazują średnie roczne stopy zwrotu za okres kończący się we wskazanym roku. Ponownie, dostępne dane sięgają roku 1970. Zauważ, że ani Portfele Stałe, ani Portfele Golden Butterfly nigdy nie doświadczyły negatywnych wyników.

Ryzyko

Wbrew temu, co twierdzi większość ludzi, w inwestowaniu nie chodzi o maksymalizację zysków. Inwestowanie polega na dostosowaniu poziomu ryzyka/zwrotu do indywidualnych preferencji inwestora. Inwestorzy nie są robotami i w momencie, gdy ich portfel odnotowuje spadek, zaczynają odczuwać skrajne emocje. Przecież pieniądze, które wielokrotnie zainwestowali, stanowią ich oszczędności na całe życie.

Ponadto, nawet jeśli statystycznie wybrałeś portfel, który odnotowuje najwyższą średnią długoterminową stopę zwrotu, czynnik ludzki może bardzo skomplikować sytuację. Ludzie nie lubią tracić pieniędzy. W momencie, gdy zaczynamy obserwować załamanie rynku, ludzie zaczynają tracić zmysły.

Większość portfeli nie radzi sobie szybko ze stratami. Im większa strata, tym więcej czasu potrzeba, by ją odrobić. Konkretnie, portfele zbudowane w całości z akcji potrzebowały najdłuższego czasu na odbudowę – 13 lat. Z drugiej strony, portfele Golden Butterfly potrzebowały tylko 2 lat.

Nie zawsze tak było. Jednak w ciągu ostatnich 30-40 lat ten tradycyjny model alokacji portfela przejął kontrolę nad światem inwestycji. Niezależnie od tego, czy kupujesz gotowy portfel inwestycyjny, współpracujesz z doradcą inwestycyjnym, czy próbujesz zbudować swój własny portfel, wciąż musisz brać pod uwagę oczekiwane korelacje, które będą miały wpływ na Twoją alokację aktywów.

Stopy procentowe nie mogą spaść do poziomów dużo niższych niż te, których doświadczamy obecnie. Deglobalizacja, która nastąpi po pandemii koronawirusa, brakach w zaopatrzeniu w surowce i niemal niekończącym się luzowaniu ilościowym przez banki centralne na całym świecie, może doprowadzić do wzrostu inflacji. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że środowisko inwestycyjne zmieni się nie do poznania.

Ponieważ prawdopodobnie będziemy świadkami nowej ery inwestycyjnej, a rynki będą podlegać wpływowi nowego zestawu zmiennych, typowa alokacja portfela 60/40, którą inwestorzy stosowali przez ostatnie 40 lat, może się całkowicie zmienić. Uważamy, że nadszedł właściwy czas, aby inwestorzy zaczęli eksperymentować z alternatywnymi alokacjami aktywów w swoich portfelach.

agencja

Recent Posts

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 19 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 19 maja. Zmiana…

18 minut ago

Jaworzno mało znane – Porzucone nagrobki

W dzisiejszym odcinku wybieramy się do zakątka niemal zupełnie nieznanego, ukrytego pomiędzy Długoszynem i Dąbrową…

38 minut ago

Zmiana organizacji ruchu na ul. Podwale 18 maja

18 maja na ul. Podwale, w okolicy skrzyżowania z ul. św. Wojciecha, będą prowadzone gwarancyjne…

12 godzin ago

Niedziele handlowe w 2024 roku. Czy 19 maja to niedziela handlowa?

W 2024 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, przypada 7 niedziel handlowych. W które niedziele…

12 godzin ago

Książka – mocne wsparcie. Nowy projekt biblioteki

,,KSIĄŻKA- MOCNE WSPARCIE” to nowy projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie skierowany do dzieci i…

20 godzin ago

Zapowiedź Koncertu Orkiestry Muzyki Nowej w NOSPR: Pełen Kontrastów i Symboliki

Już niedługo, w nadchodzącą niedzielę, 19 maja, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR) będzie gościć…

21 godzin ago