„Believe”, „Sister of Mercy” czy „Shoop shoop song” to tylko niektóre przeboje nieprawdopodobnej gwiazdy, jaką jest urodzona w El Centro Cher. Swoją karierę zaczynała w zespole Black Rose, tworzyła zgrany duet Sonny & Cher, jednak największą popularność przyniosła jej kariera solowa. Miała nawet swój własny program komediowy, a ilość zdobytych nagród zadziwia do dziś. Była honorowana nie tylko jako wyjątkowa piosenkarka, ale także najlepsza aktorka. Cher, bo o niej mowa, od lat szturmuje listy przebojów swoimi piosenkami, które nawet z upływem lat nie tracą na swojej popularności.

Cher- amerykańska Bogini Popu

Cher, a właściwie Cherilyn Sarkisian, to amerykańska piosenkarka, aktorka i tancerka. Swoich sił próbowała także, zresztą z powodzeniem, jako projektantka mody, producentka muzyczna, prezenterka telewizyjna, a nawet modelka. Swoją popularność zyskała w roku 1965, zdobywając szczyty list przebojów, śpiewając w duecie Sonny&Cher. W tym samym roku artystka wydała wyjątkowy utwór „I Got You Babe”, który szybko stał się wymownym symbolem ruchu hippisowskiego w USA. Zajmował on pierwsze miejsca amerykańskich i brytyjskich list przebojów.

Duet Sonny&Cher nazwany został „parą gatunku”, a w roku 1967 sprzedał ponad 40 milionów płyt na całym świecie. Cher swoją solową karierę rozpoczęła w roku 1966, wydając swój debiutancki singiel „Bang Bang (My Baby Shot Me Down”. Spektakularny sukces pozwolił na sprzedaż singla w nakładzie miliona kopii.

Cher zasłynęła także jako artystka Broadway’u, stając się jedną z najbardziej cenionych aktorek lat osiemdziesiątych. Wystąpiła w wielu filmach, spośród których największą sławę przyniosły jej produkcje takie, jak „Silkwood”, „Wpływ księżyca” oraz „Maska”. Po otrzymaniu Oscara i nagrody Złotego Globu za rolę w filmie „Wpływ księżyca”, artystka powróciła do muzyki, ożywiając swoją karierę.

Największym sukcesem artystki okrzyknięto singiel „Believe”, wydany w roku 1998. Spektakularny sukces przejawił się w ilości sprzedanych płyt – singiel sprzedał się w nakładzie 12 milionów egzemplarzy na całym świecie.

Kolejnym punktem zwrotnym w jej karierze była trasa koncertowa, która rozpoczęła się w roku 2002 i wpisała się w Księgę Rekordów Guinessa jako najdłuższa trasa koncertowa w całej historii USA. Rok 2010 należał do filmu Burleska, w którym Cher brawurowo zagrała jedną z głównych ról. W roku 2018 artystka zagrała w filmie „Mamma Mia” Here We Go Again!”, a w konsekwencji wydała kolejny album – Dancing Queen.

Cher posiada wyjątkowo charakterystyczny, kontraltowy głos, którego nie sposób pomylić z żadnym innym. Na swoim koncie posiada Oscara, 3 Złote Globy, Złotą Palmę, nagrodę Emmy i Grammy. To jedyna kobieta w historii, która posiada wszystkie te nagrody.

Could turn back time – singiel o światowej sławie

„If I Could Turn Back Time” to singiel wydany 1 czerwca 1989 roku, promujący album „Heart of Stone”. Utwór „If I Could Turn Back Time” to jeden z najpopularniejszych utworów artystki, pojawiający się na każdym albumie kompilacyjnym. Sławę artystce przyniósł także teledysk do piosenki, a zwłaszcza jej kontrowersyjny strój składający się z jednoczęściowego kostiumu kąpielowego i kabaretek. Ze względu na kontrowersyjność stroju, wieje sieci telewizyjnych odmówiło emisji teledysku. Z tego względu stworzona została druga wersja wideo, zawierająca „grzeczniejsze” sceny, które mogły mogły być pokazywane w telewizji.

The Sonny & Cher Comedy Hour

The Sonny & Cher Comedy Hour był programem komediowym, w którym udział wzięła „para gatunku”. W roku 1974 Cher uzyskała nagrodę Złotego Globu dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za rolę w filmie „Wpływ księżyca”. Program był transmitowany do roku 1977. 

Więcej na temat Cher przeczytasz tutaj: rytmy.pl.

undefined

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki