Polisolokata jest formą umowy ubezpieczenia na życie połączonej z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. W związku z tym, osoby posiadające je są zmuszone do regularnego wpłacania konkretnych kwot na rzecz funduszu. Chociaż założenie wydaje się proste, tego rodzaju umowa ubezpieczenia rzadko kiedy okazuje się opłacalna, a likwidacja polisy i odzyskiwanie pieniędzy z polisolokat nie jest wcale proste i oczywiste. W przypadku przedterminowego rozwiązania umowy może nastąpić konieczność uiszczenia niekorzystnych opłat. Czy zatem odzyskiwanie pieniędzy z polisolokaty jest możliwe?

  1. Czy możliwe jest odzyskanie pieniędzy z polisolokaty?
  2. Likwidacja polisolokaty – jak uzyskać zwrot opłaty likwidacyjnej?
  3. Polisolokaty jak odzyskać pieniądze?

Polisolokata jak odzyskać pieniądze? Zastanówmy się.

Czy możliwe jest odzyskanie pieniędzy z polisolokaty?

Wydawać by się mogło, że odzyskanie pieniędzy z polisolokaty nie jest możliwe. Dzieje się tak dlatego, że osoby posiadające polisolokaty często nie mają pojęcia o przysługujących im prawach oraz możliwościach odzyskania utraconych pieniędzy. Podpisywane przed laty umowy ubezpieczenia często są zupełnie niezrozumiałe dla przeciętnych konsumentów ze względu na ich skomplikowany charakter. W związku z powyższym klienci zwykle nie wiedzą na przykład o tym, że istnieją opłaty likwidacyjne i dowiadują się o nich dopiero, kiedy muszą je zapłacić. Brak wiedzy sprawił, że przy konstruowaniu umów pozostawiono zupełną dowolność towarzystwu ubezpieczeniowemu. Rzecz jasna jest to postępowanie niezgodne z prawem. Z tego powodu, zgodnie z wieloma wyrokami sądów i decyzjami UOKiK oraz licznymi postępowaniami Rzecznika Finansowego dziś można odzyskać pieniądze z polisolokaty. Dzięki pomocy wyspecjalizowanej kancelarii staje się  to łatwe ale wymaga od nas podjęcia konkretnych decyzji.

Likwidacja polisolokaty – jak uzyskać zwrot opłaty likwidacyjnej?

Odzyskiwanie pieniędzy z polisolokat powinno skutkować zwrotem środków potrąconych przy rezygnacji z polisy tytułem opłaty likwidacyjnej. Okazuje się jednak, że nie jest to takie proste. Zgodnie z prawem z polisolokaty można wycofać się na 30 dni od podpisania umowy. Później, jeśli termin ten minął można wypowiedzieć umowę. W takiej sytuacji najczęściej naliczana jest tak zwana opłata likwidacyjna. Bardzo często jest ona niezwykle wysoka – może wynosić nawet do 100% wpłaconych na polisolokatę środków. Rzecz jasna, jest to bardzo niekorzystne. Na szczęście każdy, kto otrzymał karę za przedwczesną rezygnację z polisolokaty w postaci opłaty likwidacyjnej ma prawo ubiegać się o zwrot kosztów. Najlepszym sposobem jest udanie się do profesjonalisty, który jest w stanie korzystnie dla klienta rozwiązać zaistniały problem. Niestety, umowy polisolokaty bardzo często są zupełnie niezrozumiałe, przez co wiele osób decyduje się ślepo wykonywać polecenia sprzedawców, a w rezultacie traci środki wpłacone na fundusz inwestycyjny

Polisolokaty jak odzyskać pieniądze?

W przypadku nałożenia wysokich opłat likwidacyjnych bardzo istotne jest stanowcze dochodzenie swoich praw. Aby odzyskać zainwestowane w polisolokatę pieniądze oraz anulować dodatkowe kary, warto skorzystać z pomocy doświadczonych adwokatów i radców prawnych, którzy są w stanie zgodnie z prawem rozwiązać zaistniałą sytuację. Najczęściej konieczne jest wejście na drogę sądową. Przydatna może okazać się na przykład mediacja Rzecznika Finansowego, jednak to właśnie w sądzie jest największa szansa na odzyskanie wszystkich wpłaconych środków. Najważniejsze jest zatem znalezienie i skorzystanie z usług godnej zaufania kancelarii adwokackiej czy radcowskiej. Analiza umowy polisolokaty pozwoli profesjonaliście zdecydować, jakie kroki zostaną podjęte. Najbezpieczniej jest skorzystać z usług kancelarii, która ma już doświadczenie w prowadzeniu podobnych spraw. Dzięki wsparciu prawnika konsument ma szansę nie tylko odzyskać pieniądze, ale i w sposób spokojny i bez zbędnego stresu przetrwać czas dochodzenia swoich praw.

 

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki