Czy frankowicze wygrywają

REKLAMA

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy frankowicze wygrywają w sądach. Dane dotyczące pierwszego półrocza 2021 roku, które zostały zebrane przez znaną kancelarię odszkodowawczą, wskazują, iż frankowicze wygrywają w sądach częściej niż w 9 na 10 spraw. Statystyki dotyczące wygrywania frankowiczów w sądzie od dłuższego czasu są na podobnym poziomie. Ale to nie wszystko co warto o tym temacie wiedzieć. Najważniejsze informacje na temat tego, czy frankowicze wygrywają w sądach, przedstawiamy w niniejszym artykule. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z jego treścią

Kim są frankowicze?

Terminem frankowicze https://odfrankuj.org/blog/ są określane wszystkie osoby, które zaciągnęły kredyt we frankach. Wiele osób, które zdecydowało się na kredyt we frankach dokonało tego przez wzgląd na możliwość uzyskania przy tej samej zdolności kredytowej wyższej kwoty kredytu. Dzięki temu mogli oni dokonać zakupu np. wymarzonej nieruchomości. Wzięcie takiego kredytu wiązało się z niższym oprocentowaniem aniżeli w przypadku wzięcia kredytu w złotówkach. W związku z tym wszystkim kredyt we frankach stanowił był znacznie tańszym rozwiązaniem, a raty były niższe. Dane wskazują, iż w związku z tym ponad 700 tysięcy Polaków zdecydowało się na zaciągnięcie kredytu frankowego. W Polsce kredyty we frankach szwajcarskich były udzielane od 2014 roku.

Kredyty frankowe – o co z nimi chodzi?

W roku 2015 kurs franka znacząco wzrósł. W momencie zaciągania kredytów w tej walucie płacono za franka około 2 złote. Nie jest zatem dziwne, że kiedy kurs sięgnął 5 złotych, temat tzw. frankowiczów stał się popularny. Dlaczego kredyty we frankach wydawały się wtedy korzystne? Przede wszystkim były one dostępne nawet dla osób, które nie posiadały zdolności kredytowej na wzięcie kredytu w złotówkach. Ponadto kredyty frankowe oferowały znacznie niższe oprocentowanie, tak samo jak i odsetki były niższe.

Dlaczego frankowicze mają problem ze sporami w sądzie?

Co zatem sprawiło, że osoby, które zaciągnęły wtedy kredyt we frankach, trafiały do sądu? Doprowadziły do tego przede wszystkim niejasne oraz niezrozumiałe często dla Klienta zapisy w umowach. Wiadomo bowiem, że kredytobiorca powinien znać wysokość rat, odsetki oraz oprocentowania. Nie było tak w tym przypadku. Umowy zawierania kredytów we frankach szwajcarskich były niezgodne z zasadami dobrych obyczajów, a także wpływały niekorzystnie na interesy kredytobiorców. Co jeszcze? Przeliczanie franków na złotówki w niekorzystnym kursie – w przypadku kredytów we frankach wysokość kursu była ustalana indywidualnie przez banki. W przypadku brania kredytu w obcej walucie należy wiedzieć, że wysokość rat zależy od sposobu przewalutowania oraz aktualnego kursu walut. Frankowicze mieli również problem w związku z kontrowersyjnymi odsetkami. Podpisując umowę zakładali oni bowiem, że odsetki będą naliczane od sumy pieniędzy, jaką pożyczyli. A jednak – w dokumentach nie było wystarczającej kwoty, od której odsetki powinny być naliczane. Ponadto, frankowicze https://odfrankuj.org/ nie byli ubezpieczeni, zatem nie byli chronieni przed ryzykiem wzrostu kursu franków szwajcarskich. To niestety nie wszystko. Frankowicze nie byli poinformowani o tych wszystkich zagrożeniach przez banki w momencie sięgania po długopis i podpisywania umowy. Nastąpił wzrost zadłużenia i sytuacja frankowiczów znacznie się pogorszyła. Osoby te nie pozostawiły tego jednak ot tak. Frankowicze nie mogą niestety liczyć na pomoc państwa, jednakże zgłaszają oni sprawy do sądu. Już wiele frankowiczów zdecydowało się na ten krok. Czy wygrywają oni w sądach? W większości przypadkach – tak.

Czy frankowicze wygrywają w sądach?

Postępowania prowadzone przeciwko bankom w związku ze sprawą kredytów bankowych wciąż trwają. Ich ilość jest ogromna. Dane zgromadzone w połowie tego roku, a dokładniej na koniec czerwca 2021 r., wskazują, iż w trakcie procesu jest ponad 58 tysięcy spraw frankowych. Warto również wspomnieć, że rząd obiecał systemowe rozwiązanie ich problemu. Wciąż jednak nie zostało to wdrożone pomimo upływu kilku lat. W związku z tym frankowicze http://kk-kancelaria.com/ muszą radzić sobie sami poprzez udanie się do sądu. Oprócz tego, do dzisiaj nie został wprowadzony w życie program ugód przy wsparciu KNF, czyli Komisji Nadzoru Finansowego. Jeden z banków, PKO Bank Polski, zadeklarował, iż przedstawi propozycje ugodowe swoim Klientom. Wciąż jednak to się nie stało. W ubiegłym roku frankowicze wygrali około 90 procent spraw. Jest to zatem większość. Dokładniej – w 76 procentach sądy orzekły nieważność umów kredytowych, a w 14 procentach stwierdziły dokonanie odfrankowienia. Dane za aktualny rok są natomiast jeszcze bardziej optymistyczne dla frankowiczów. W pierwszym półroczu tego roku zapadło 962 wyroków dotyczących spraw kredytów frankowych, z czego aż 94 procent zostały wygranych przez kredytobiorców. Zmianie uległ sposób ustalania nieważności umowy kredytowej, co stanowiło powód rozstrzygania spraw w 88 procentach spraw. W tym roku do sądów będą trafiały kolejne pozwy odnośnie kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich.

 

Sprostowanie:

Sprostowanie fragmentu: „Jeden z banków, PKO Bank Polski, zadeklarował, iż przedstawi propozycje ugodowe swoim Klientom. Wciąż jednak to się nie stało.”

4 października PKO Bank Polski uruchomił program ugód dla kredytobiorców frankowych, o czym informowaliśmy w swoim komunikacie prasowym:

https://media.pkobp.pl/158391-pko-bank-polski-rozpoczyna-program-ugod-dla-kredytobiorcow-frankowych

Szczegóły propozycji znajdują się na stronie internetowej banku poświęconej programowi ugód https://www.pkobp.pl/ugoda-kredyt-walutowy/

PKO Bank Polski
Departament Komunikacji Korporacyjnej
Zespół Komunikacji Produktowej

 

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki