Przesiewacz wibracyjny budowa

Przesiewacze wibracyjne to urządzenia, które służą do podziału na frakcje i przesiewania surowców w postaci produktów sypkich. Przesiewacze wibracyjne można podzielić na jednopokładowe oraz wielopokładowe a także na zamykane bądź niezamykane. Różnią się one również wielkością oraz ilością sit. Są one napędzane napędami bezwładnościowymi, które są dopasowywane do danego urządzenia indywidualnie. Jak są zbudowane przesiewacze wibracyjne? Odpowiadamy.

Czym jest przesiewacz wibracyjny?

Przesiewacz wibracyjny służy do obróbki oraz zapewniania wysokiej jakości produktu bądź surowców w postaci najczęściej sypkiej, ale też i czasami płynnej. Przesiewacz wibracyjny umożliwia sklasyfikowanie surowców i produktów sypkich na dwie bądź więcej klas. Ponadto, w trakcie przesiewania kontrolnego oraz zabezpieczającego oddzielanie są frakcje niepożądane takie jak np. piasek czy kamienie od surowca właściwego. Przesiewacze wibracyjne są często wykorzystywane w przemyśle chemicznym i spożywczym. Korzystanie z nich wpływa na lepszą wydajność oraz efektywność danego procesu produkcyjnego z jednoczesnym zachowaniem niskich kosztów eksploatacji.

Najczęściej przesiewacze znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym. Przesiewacze wibracyjne są stosowane przede wszystkim do przesiewania świeżych lub mrożonych owoców oraz warzyw na podstawie ich wielkości tzn. średnicy. Wentylator promieniowy może zostać zamontowany nad sitem, dzięki temu nadmiar przed procesem mrożenia jest usuwany,

Jak jest zbudowany przesiewacz wibracyjny?

Przesiewacz wibracyjny jest zbudowany z wanny wibracyjnej. Jest ona położona na oscylatorach sprężystych, które są napędzane dwoma silnikami wibracyjnymi. W wannie umieszczane są zazwyczaj trzy szczelinowe sita ze specjalnych profili, które są w kształcie trapezu. Zmniejsza to ryzyko ich zapychania. Sita są umieszczane prawie w całości w jednej linii. Całość jest wsparta na ramie, która składa się z zamkniętych profili o prostokątnych przekrojach. Całością można zarządzać z pulpitu, który jest umieszczony na szafie sterowniczej. Szafa sterownicza jest umieszczona na niezależnym stojaku. Dlaczego? Ponieważ przenoszące się drgania mogłyby mieć wpływ na urządzenia elektroniczne.

Taka budowa przesiewacza wpływa na jego działanie. Produkt jest podawany na sita, które są umieszczone wewnątrz wanny wibracyjnej. Następnie drgania wywoływane przez wannę wprawiają produkt w ruch, który jest podrzucany i transportowany w kierunku wysypu. Dzięki temu jest on równomiernie rozprowadzany na całej szerokości urządzenia. Oddzielone części wpadają pod sito i w dalszej kolejności – do wysypu bocznego. Efektywność osuszania produktu może być zwiększona, jeżeli w końcowej części wanny jest umieszczony wentylator nadmuchowy. Przesiany produkt trafia na kolejne urządzenia w danym procesie produkcyjnym poprzez wysyp.

Przesiewacze wibracyjne liniowe

Przesiewacze wibracyjne liniowe mogą być jednopokładowe oraz wielopokładowe. Jednopokładowe są stosowane do rozdzielania materiałów na dwie frakcje. Zdarza się, że odpowiada on za filtr oddzielający większe frakcję przed przesiewaczem kontrolnym czy maszyną pakującą. Wielopokładowy przesiewacz służy natomiast do rozdzielania sypkich materiałów a także ziarnistych. Frakcje są dobierane w zależności od ilości użytych sit. Takie przesiewacze są bardzo często stosowane w różnych przemysłach. Mają one nieco inną budowę niż przesiewacze wibracyjne okrągłe. Wiele firm posiada w swojej ofercie przesiewacze wibracyjne liniowe.

Przesiewacze wibracyjne okrągłe

Wyróżniamy trzy typy przesiewaczy wibracyjnych okrągłych. Pierwszy z nich, rotacyjny, jest przeznaczony do oddzielania części stałych od cieczy albo separacji materiałów sypkich. Na jednym separatorze można umieścić od jednego do czterech sit. Dzięki budowie urządzenia jest możliwy szybki demontaż oraz montaż sit. Warto wspomnieć, że w tym przypadku sita mogą posiadać różne systemy samoczyszczące. Drugim typem przesiewaczy wibracyjnych okrągłych jest przesiewacz zataczający. Jest on stosowany zwłaszcza do odpylania suchych, sproszkowanych i granulowanych produktów oraz frakcjonowania. W tym przypadku urządzenie działa na zasadzie ruchu trójwymiarowego, podobnie jak w przypadku ręcznego przesiewania. Zastosowanie znajduje on do produktów kruchych, lekkich oraz delikatnych. W tym separatorze można umieścić maksymalnie pięć sit. Ostatnim typem jest przesiewacz wibracyjny kontrolny. Jak sama nazwa wskazuje, ten typ separatora jest głównie stosowany do przesiewania kontrolnego. Stosowany jest on do oddzielania niepożądanych i większych obiektów od właściwego produktu. Na tym urządzeniu mogą być przesiewane materiały sypkie, granulowane a także ciecze. Urządzenie jest napędzane przez dwa napędy bezwładnościowe, które znajdują się z boku urządzenia. Dzięki temu separator ma zapewnioną niską wysokość. Warto znać wszystkie rodzaje przesiewaczy wibracyjnych tak aby móc wybrać ten, który w całości spełni nasze oczekiwania i będzie częścią linii produkcyjnej.

agencja

Recent Posts

Maciej Sierpowski jaworznickim sprzedawcą roku

Maciej Sierpowski zwyciężył w plebiscycie dotyczącym wyboru sprzedawcy roku w Jaworznie. Maciej Sierpowski na co…

10 godzin ago

Wojciech Saługa marszałkiem województwa śląskiego

W trakcie inauguracji pierwszej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego VII kadencji, Wojciech Saługa został wybrany na…

11 godzin ago

Majówka pod kątem bezpieczeństwa

Służby podsumowują miniony długi weekend majowy pod kątem bezpieczeństwa. Ubiegła majówka to nie tylko uroczystości…

11 godzin ago

Quiz TOZ Jaworzno na Światowy dzień Ziemi – nagrodzeni

Z okazji Światowego Dnia Ziemi jaworznicki oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami przygotował quiz, na który…

12 godzin ago

Ostatnia szansa na zapisy: pokazowa instalacja do produkcji płyt z tworzyw sztucznych

W Jaworznie w Jeleniu ma powstać nowa fabryka płyt budowlanych, które będą wytwarzane z tworzyw…

13 godzin ago

IX Dyktando Żonkilowe jaworznickiego Hospicjum

W czwartkowe słoneczne popołudnie 25 kwietnia uczniowie jaworznickich szkół podstawowych zmierzyli się z zawiłością pisowni…

14 godzin ago