Stosunek do służby wojskowej – jakie ma znaczenie podczas rekrutacji?

Jak ocenić, czy danego kandydata warto zatrudnić w swojej firmie? W ramach rekrutacji pracodawca ma wzgląd w dane aplikantów, nie oznacza to jednak prawa do każdej informacji. Czy ma prawo pytać o stosunek do powszechnego obowiązku obrony?

 

Obowiązek tylko w określonych przypadkach

 

W kwestionariuszu pracowniczym nie ma już pozycji dotyczącej służby wojskowej, wielu pracodawców ma jednak z tym zagadnieniem problem, ponieważ wciąż istnieje obowiązek powiadamiania WKU o zatrudnieniu lub zwolnieniu osoby podlegającej obowiązkowi czynnej służby wojskowej. Ten obowiązek dotyczy jednak tylko określonej grupy pracowników i jest realizowany na podstawie odrębnych przepisów.

 

Jak można przeczytać na https://e-rachunkowosc.pl/stosunek-do-powszechnego-obowiazku-obrony/, informacja o odbytej służbie wojskowej dotyczy przede wszystkim kandydatów aplikujących do pracy w sektorze służby cywilnej – są takie stanowiska, na które przyjmowane są wyłącznie osoby niepodlegające powszechnemu obowiązkowi obrony albo mające status żołnierza rezerwy. Informacja o takich wymogach musi być zawarta w ogłoszeniu o pracę.

 

Jakie dokumenty są potrzebne?

 

Kandydat może dobrowolnie poinformować pracodawcę o swojej służbie wojskowej, ale musi przy tym wyrazić zgodę na przetwarzanie tej informacji według aktualnych przepisów. Nie jest w takiej sytuacji potrzebny żaden dokument potwierdzający odbycie służby, kandydat składa jedynie oświadczenie i przestawia do wglądu swoją książeczkę wojskową – pracodawca nie może wykonać kserokopii książeczki, nawet jeśli służba wojskowa jest wliczana do stażu pracy.

 

Informacja dotycząca stosunku do powszechnego obowiązku obrony jest potrzebna najczęściej właśnie dlatego, że daje kandydatowi dodatkowe korzyści, jak na przykład to, że pracownika powołanego do czynnej służby wojskowej nie można zwolnić, a okres pełnienia służby wojskowej może być podstawą do wypłacenia dodatku stażowego albo wyższej odprawy. Więcej szczegółowych informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://e-rachunkowosc.pl.

 

agencja

Recent Posts

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. [gallery size="full" columns="1"…

1 godzinę ago

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła…

3 godziny ago

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 19 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 19 maja. Zmiana…

4 godziny ago

Jaworzno mało znane – Porzucone nagrobki

W dzisiejszym odcinku wybieramy się do zakątka niemal zupełnie nieznanego, ukrytego pomiędzy Długoszynem i Dąbrową…

5 godzin ago

Zmiana organizacji ruchu na ul. Podwale 18 maja

18 maja na ul. Podwale, w okolicy skrzyżowania z ul. św. Wojciecha, będą prowadzone gwarancyjne…

16 godzin ago

Niedziele handlowe w 2024 roku. Czy 19 maja to niedziela handlowa?

W 2024 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, przypada 7 niedziel handlowych. W które niedziele…

16 godzin ago