Złote medale młodej judoczki

Dla reprezentującej Centrum Mistrzostwa Sportowego „GujaKan” w Jaworznie Kaji Guji rozegrany w Bielsku Białej turnieju pt. „Grand Prix Polski Południowej” okazał się kolejnym sukcesem. Sześcioletnia „Bestia” zdominowała kategorię do lat 8, po czym zwyciężyła również w kategorii do lat 10. W ten sposób stanęła na najwyższym podium dwukrotnie. Był to jej szósty start w sporcie judo, w którym wywalczyła sześć złotych medali.

Na drugiej pozycji w grupie wiekowej U10 sklasyfikowany został Kamil „Skuter” Pawlik, który stoczył sześć pojedynków. Ostatni z przedstawicieli stylu walki Guja Jiujutsu Wojciech „Łysy” Stachańczyk uplasował się na trzecim miejscu.

W ocenie trenera Tomasza Guji poziom umiejętności startujących w Bielsku Białej judoków był wysoki. Mniej liczne obecnie grupy trenujących pozwalają szkoleniowcom skupić się na pracy z zawodnikami, którzy od najmłodszych lat myślą poważnie o startach w prestiżowych imprezach i wiążą swoją przyszłość ze sportem zawodniczym. Gdzieniegdzie odbywają się jeszcze imprezy o charakterze rekreacyjnym masowym, jak na przykład komercyjne turnieje Śląskiego Związku Ju-Jitsu czy zawody judo w Sosnowcu, gdzie medale otrzymują wszyscy startujący. Jednak liczący się we współzawodnictwie sportowym wojownicy omijają takie wydarzenia i zdobywają doświadczenie w prestiżowych turniejach, które w judo rozgrywane są w naszym regionie w Bytomiu, Rybniku, Bielsku Białej, Wolbromiu, czy Mysłowicach. Już po kilku startach w turniejach dzieci wyłaniają się zawodnicy tworzący elitę w poszczególnych kategoriach wiekowych i wagowych. Najsilniejsi z nich szybko stają się popularni i rozpoznawalni. Rzadko do liderów dołączają w późniejszych latach nowi nieznani zawodnicy, którzy mogliby im zagrozić. W judo podobnie jak w boksie naturalna selekcja powoduje, że po kilku porażkach zniechęcony młody sportowiec rezygnuje ze startów. Bywa, że w wieku 10-12 lat doświadczeni zawodnicy judo mają za sobą dziesiątki stoczonych pojedynków podczas, gdy na przykład w boksie dzieci dopiero rozpoczynają szkolenie lub biorą udział w pierwszych walkach sparingowych.

Kaja Guja systematyczne szkolenie w stylu Guja Jiujutsu rozpoczęła w wieku 2 lat pod okiem swego taty. We współzawodnictwie sportowym judo zadebiutowała w wieku 3 lat, gdy w 2019 roku wystąpiła w Międzynarodowym Turnieju Judo „Pokonujemy Granice”, w których to zawodach rywalizowała w kategorii do lat 8. Prawdopodobnie była najmłodszą zawodniczką w historii światowego judo, która oficjalnie wystąpiła w prestiżowej międzynarodowej imprezie, gdzie rywalizowało ponad tysiąc sportowców. Rok 2020 to czas pandemii, odwołane turnieje i brak możliwości sprawdzenia się w zawodach. Druga połowa 2021 roku to dla sześcioletniej Kaji powrót na maty i nieprzerwane pasmo sukcesów. Oby tak dalej.

źródło: Guja Jiujutsu

[vc_facebook]

Artur

Recent Posts

Z perspektywy: Parę pytań i podpowiedzi

Jak tylko czas pozwala, to średnio raz w roku staramy się spotkać z kolegą z…

4 godziny ago

Słowo na niedzielę: W niewysłowiony sposób stał się nam bardziej bliski jako Bóg, kiedy oddalił się od nas jako człowiek

Tak oto ujął jeden z aspektów wniebowstąpienia Chrystusa św. Leon Wielki (+461). Niewątpliwie ta myśl,…

16 godzin ago

Jaworzno mało znane – Wojny o grody

W dzisiejszym odcinku historyk Jarosław Sawiak zabierze Państwa do epoki średniowiecza. Opowie jednocześnie o tym,…

1 dzień ago

Motywacja – Klaudia Pietrzyk

W artykule rozwinięto szerokie spektrum podejścia do zagadnienia motywacji. Jest to dziedzina, która wymaga jeszcze…

1 dzień ago

Niedziele handlowe w 2024 roku. Czy 12 maja to niedziela handlowa?

W 2024 roku, podobnie jak w latach ubiegłych przypada 7 niedziel handlowych. W które niedziele…

1 dzień ago

Profesjonalne usługi firmy sprzątającej

Profesjonalne usługi firmy sprzątającej Wstęp: W dzisiejszym świecie, utrzymanie czystości w miejscu pracy jest nie…

2 dni ago