Bobry na stawie w Jeziorkach w Jaworznie

Sympatyczne poniekąd gryzonie jakim są bobry powoli poszerzają swoją obecność w Jaworznie. Właśnie odniesiono nam, że pojawiły się one w okolicy stawu w Jeziorkach w Jaworznie, znanego dotychczas w pewnych kręgach jako łowisko.

REKLAMA

Ostatnio nad tym stawem byłem 22 października. Wówczas nic nie wskazywało na to, że one gdzieś tutaj są. Musiały jednak tutaj być. Wtedy jednak obserwowałem wyłącznie południowy brzeg stawu. Teraz w dniu 4 stycznia obeszliśmy staw na około i na jego północnym brzegu natrafiliśmy na dawno ściętą topolę.

Teraz ujawniając swoją obecność ścięty okazałe topole przy zachodnim brzegu stawu. Świeżość zrębków wskazuje na to, że zrobiły to dopiero co.

Wędrując brzegami akwenu co i rusz napotykamy nory, w których te gryzonie mieszkają. Niektóre z nich są zalane.

Ten akwen bohaterowie tego artykułu znalazły wędrując od strony Łużnika, do którego wpada ciek opuszczający staw. W Łużniku także istnieje spora populacja bobrów.

Jednakże najciekawszym aspektem ich obecności nad tym stawem jest rozłożysta czeremcha zwyczajna o pędach okorowanych na pewnej wysokości. Po raz pierwszy znajdując ślady aktywności tych ssaków zobaczyłem coś takiego. Owszem, czeremcha jest pochyła, ale bobry zachowały się prostu prawie tak jak wiewiórki.

Oby zadomowiły się tutaj na dobre i rozeszły po całym lesie. Warunki już są, a będą jeszcze lepsze w miarę osiadania terenu po zakończeniu eksploatacji węgla.

Piotr Grzegorzek

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki