REKLAMA

Nieodłączną częścią praktycznie każdej posesji przy domu jednorodzinnym jest garaż. Pierwotnym przeznaczeniem tego typu obiektu jest przechowywanie samochodu, by zabezpieczyć go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Z garażu można jednak korzystać w zróżnicowany sposób – przeprowadzać drobne i większe naprawy, urządzić pomieszczenie gospodarcze, a nawet przeznaczyć to pomieszczenie na prowadzenie działalności handlowo-usługowej. Porównajmy zalety oraz wady garażu blaszanego i murowanego.

Z czym wiąże się inwestycja w garaż murowany?

Garaż murowany jest z pewnością rozwiązaniem trwałym i estetycznym, charakteryzuje się dużą dowolnością wykończenia, ocieplenia go, a także możliwością dopasowania do architektury domu. Można go wykonać np. z  cegły lub bloczków komórkowych. Ponadto nie wymaga on regularnej konserwacji.

Jednak decydując na takie rozwiązanie, trzeba się liczyć z tym, że budowa garażu murowanego może potrwać bardzo długo, gdyż w czasie budowy konieczne są przerwy technologiczne. Ponadto w czasie prowadzenia prac konstrukcyjnych można napotkać na wiele nieprzewidzianych trudności. Garażu murowanego nie można np. budować zimą, przy ujemnych temperaturach. To także dosyć droga inwestycja, a oprócz kosztów materiałów oraz robocizny trzeba też wliczyć cenę projektu zamówionego w biurze architektonicznym. Konieczne jest też dopilnowanie wielu formalności.

Garaż blaszany, czyli popularny blaszak

Kilkukrotnie tańszym rozwiązaniem jest inwestycja w garaż blaszany, czyli popularny blaszak. Wiąże się ona również z wieloma innymi korzyściami. Oprócz stosunkowo niskiej ceny wybór ten gwarantuje bardzo szybki czas realizacji inwestycji, która obejmuje montaż obiektu. Poza tym nie trzeba się ubiegać o pozwolenie na budowę. Może on też pełnić rolę konstrukcji tymczasowej, którą w każdej chwili można przeznaczyć do rozbiórki. Często garaże blaszane są stawiane na niezabudowanych działkach, zanim rozpocznie się budowa domu. Garaże blaszane mogą być też sposobem na komercyjną inwestycję, polegającą na postawieniu kilka blaszaków na posesji i wynajęcie ich posiadaczom aut. Z tym wyborem wiąże się konieczność regularnej impregnacji i konserwacji.

Oto kilka najpopularniejszych rodzajów blaszanych garaży:

Istnieje znacznie więcej ich rodzajów i wymiarów. Wybierając takie rozwiązanie, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej ekipy, która zajmie się montażem z ramienia producenta garaży blaszanych z dużym doświadczeniem.

Co jest częściej wybierane – garaż murowany czy blaszany? Podsumowanie

Inwestorzy dużo częściej decydują się na garaże blaszane niż na obiekty murowane o podobnym przeznaczeniu. Taki wybór wiąże się przede wszystkim z niższą ceną tych pierwszych oraz z tymczasowością tego rozwiązania. Blaszak to rozwiązanie uniwersalne – może być postawiony np. tylko na czas budowy lub pozostać inwestycją długoterminową. Swoją popularność garaże blaszane zawdzięczają też możliwości szybkiego przygotowania inwestycji do zastosowania komercyjnego, np. obiektu pod wynajem.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki