REKLAMA

Dziś, gdy na temat dofinansowań z UE można usłyszeć wiele sprzecznych opinii warto – przynajmniej na chwilę – zatrzymać się i zastanowić, po co one tak naprawdę są. Owszem, wielu osobom kojarzą się one z fikcyjnymi projektami, które nigdy nie powinny mieć miejsca lub też biurokracją, czy nawet… socjalizmem. W rzeczywistości są to jednak środki, które pomogły w transformacji polskiej gospodarki. I co ciekawe, nadal pomagają…

Tło historyczne

Winą Polski i Polaków nie jest to, że kilkadziesiąt lat swej historii spędzili oni nie po tej właściwej stronie muru berlińskiego, czy też – jak wolą inni – Żelaznej Kurtyny. Lata te sprawiły, że polska gospodarka została daleko w tyle za choćby średnimi gospodarkami państw zachodnioeuropejskich. Okazało się nawet, że duży, wtedy jeszcze prawie 40 milionowy kraj, nie ma w kwestii konkurencji zbyt dużo do powiedzenia na gospodarczej arenie europejskiej. Skutki tego odczuwamy do dziś, choć – m.in. dzięki funduszom celowym – udało się częściowo zasypać dzielącą nas, gospodarczą przepaść.

Dofinansowanie to nie darowizna

Dla wielu osób kwestia dofinansowania jest kojarzona ze źle wydanymi pieniędzmi europejskimi. Faktem jest, że pieniądze te zawsze można było wydać lepiej, ale to dzięki nim polska gospodarka ruszyła z miejsca. Nagle okazało się, że nasze firmy mogą wpleść w swój cykl produkcyjny sprzęt, który dotychczas był używany wyłącznie na Zachodzie. To samo dotyczyło zresztą dróg, z których wiele powstało dzięki funduszom unijnym. Trzeba też pamiętać o wielu placówkach kulturalnych i oświatowych, które stanęły na nogi tylko i wyłącznie dzięki dotacjom z UE i – z biegiem czasu – również z funduszy krajowych.

Celowe dofinansowania dla przedsiębiorstw

Pandemia koronawirusa to dość specyficzne zjawisko, z którego polska (i europejska) gospodarka nie wyszły bez szwanku. Krajowy Plan Odbudowy, a także unijne fundusze celowe to szansa na uzyskanie szeregu dofinansowań. Aby je uzyskać, konieczne jest wykazanie daleko idącej innowacyjności w sprzedaży własnych produktów lub usług. Chcąc uzyskać celowe dofinansowanie dla firm, warto rozpocząć współpracę z takimi firmami jak Argonavi. Jest to podmiot doradczo – szkoleniowy, którego misją jest przekazywanie ponadprzeciętnej wiedzy na temat szeroko pojętych dofinansowań i nie tylko.

Podsumowując, dofinansowania dla przedsiębiorstw to – pomimo wielu głosów krytycznych – sposób na zwiększenie ich konkurencyjności nie tylko na rynku krajowym, ale też i międzynarodowym. Dzięki tym środkom celowym polska gospodarka jest już na zupełnie innym poziomie, niż kiedyś.

undefined

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki