Faktoring odwrotny – przydatne narzędzie dla firmy

Prowadzenie biznesu to duże wyzwanie. Podatki, rachunki, wynagrodzenia i opóźnienia w spływie należności to codzienność. Jak poprawić finanse firmy?

Przedsiębiorcy posiłkują się różnymi instrumentami finansowymi. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest kredyt obrotowy. Czasami, aby go pozyskać, wystarczą obroty na rachunku. Innym razem potrzebna jest analiza finansowa, a i tak nie ma pewności, czy dostaniesz pieniądze. Instytucje finansowe chętniej udzielają faktoringu i leasingu. Oba rozwiązania są bezpieczniejsze dla podmiotów finansujących. Jak wykorzystać te narzędzia z korzyścią dla firmy?

W niniejszym artykule skupimy się na faktoringu odwrotnym. Leasing to równie interesujący temat i bardzo przydatne rozwiązanie w firmie, które niesie wiele korzyści. Co jeszcze musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na leasing? Przeczytaj tutaj.

Faktoring — co to jest?

Być może trywialne pytanie, ale nie wszyscy znają to narzędzie. Jest kilka wersji faktoringu. W klasycznym wariancie przedsiębiorca (faktorant) sprzedaje towary lub usługi, za które wystawia faktury z określonym terminem płatności np. 60 dni. W tym czasie jego należności są „zamrożone”.

Niemniej urzędy, kontrahenci czy pracownicy nie chcą tyle czekać na swoje pieniądze. Skąd je wziąć? Tutaj pojawia się faktor, czyli podmiot finansowy, który wypłaca określony procent faktury np. 70%, 90%, a nawet 100%. Dzięki temu firma ma środki na spłatę zobowiązań i utrzymuje płynność.

Faktoring odwrócony

Wielu przedsiębiorców sięga po finansowanie własnych zobowiązań. Pomocny w tym jest faktoring odwrotny. W tego rodzaju usłudze przedsiębiorca wskazuje faktorowi firmy, które zaopatrują go w dobra, produkty czy usługi. Są to organizacje, które mogłyby skorzystać z faktoringu odwrotnego.

Dostawca otrzymuje od faktora należne środki, gdy firma przedstawi mu fakturę i potwierdzi, że spełniła uzgodnione warunki zamówienia. Kwota wykupu faktury łącznie z odsetkami spłaca faktorant na wcześniej ustalonych warunkach.

Faktoring odwrócony — korzyści

Korzyścią dla przedsiębiorcy jest możliwość zamówienia większej ilości towarów, produktów lub usług, niezbędnych w działaniu przedsiębiorca, od razu za nie nie płacąc. Poprawia się płynność finansowa, a to daje możliwości dynamicznego wzrostu. Co więcej, firma ma środki, aby terminowo regulować swoje zobowiązania np. ZUS i US.

Faktoring odwrócony można porównać do zapłaty gotówką. W tego rodzaju płatnościach, co nie jest tak powszechne, jak mogłoby się wydawać, można uzyskać znaczne rabaty. Przedsiębiorca korzystający z faktoringu odwróconego może zrekompensować sobie część kosztów, bardziej atrakcyjnymi cenami zakupu i w efekcie wyższą marżą.

Instrumenty finansowe

Na rynku jest wiele rozwiązań, które są dobrym wsparciem dla przedsiębiorstw. Warto przemyśleć swój model biznesowy i skonsultować najlepsze rozwiązania dostosowane do specyfiki Twojej firmy. W powyższym tekstu widzisz styl działania swojego przedsiębiorstwa? Chcesz kupować więcej w lepszych cenach? Postaw na faktoring odwrotny.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki