REKLAMA

Sushi to tradycyjne danie kuchni japońskiej. Ma wielu zwolenników także w kraju nad Wisłą. Świadczy o tym popularność pojawiających się jak grzyby po deszczu tak zwanych sushi-barów czy też nieco bardziej ekskluzywnych restauracji, serwujących przysmaki kuchni azjatyckiej. Nasuwa się jednak pytanie: czy dobre sushi można zrobić samodzielnie, w warunkach domowych? Oczywiście, że tak! Jak tego dokonać? Dowiesz się z naszego artykułu.

Sushi

Na początek warto wyjaśnić, czym właściwie jest sushi. Otóż danie to składa się przede wszystkim z bazy: ryż i surowa ryba. Do takiej bazy dodaje się różnego rodzaju składniki, a zatem warzywa. Popularnymi dodatkami są natomiast wasabi, sos sojowy czy też marynowany imbir.

Co ciekawe – sushi występuje także w wersji wegańskiej. Zamiast ryby można wykorzystać wówczas na przykład awokado. Przepisów i rodzajów sushi jest naprawdę wiele. Za dobrej jakości danie trzeba słono zapłacić w restauracji. Warto zatem pomyśleć o wykonaniu sushi w domu.

Co jest potrzebne do zrobienia sushi w domu?

Wszelkie niezbędne produkty znajdziesz w sklepie internetowym https://sushi-sklep.pl/. Warto się do tego przygotować i zaopatrzyć spiżarkę w następujące elementy składowe sushi:

  • Ryż – koniecznie dobrej jakości. Najlepiej od razu kupić ryż, przeznaczony typowo do robienia sushi. Kluczem do sukcesu jest również dokładne przepłukanie ryżu pod wodą (do momentu, aż woda nie będzie mętna, a przejrzysta). Istotna jest także woda, jakiej użyjemy do gotowania ryżu. Może być nawet butelkowana. Ryż gotujemy przez około 30 minut na wolnym ogniu. Ryż musi być dobrze ostudzony, by zacząć przygotowywać sushi.
  • Ryby – jest to kolejny podstawowy składnik sushi. Zakupione ryby powinny pochodzić ze sprawdzonego źródła, by były świeże. Warto pytać sprzedawców o to, jakie ryby rekomendują do przygotowania sushi (a więc do spożywania na surowo). Najpopularniejszymi gatunkami ryb, wykorzystywanymi do przygotowania sushi, są na przykład tuńczyk, łosoś lub makrela.

  • Ocet ryżowy

  • Sos sojowy

  • Wasabi

  • Wodorosty

  • Sezam do sushi – to dodatek, który wpływa na smak, ale jednocześnie ma walory estetyczne.

  • Warzywa/wybrane dodatkowe składniki

  • Akcesoria do przygotowania sushi – pałeczki, miseczki, przeznaczone specjalnie do sushi zestawy naczyń, tykwa do sushi, deseczki do serwowania. Ważnym akcesorium jest także mata bambusowa do zwijania sushi.

Sekret dobrego sushi

Sekretem przygotowania dobrego sushi są bez wątpienia najwyższej jakości produkty. Przede wszystkim ryż – odpowiedni do przyrządzania tej potrawy, ale i przygotowany we właściwy sposób. Ponadto świeże ryby dobrej jakości, pochodzące ze sprawdzonego źródła. Raz jeszcze warto podkreślić, jak istotne są świeże składniki, które mają decydujący wpływ na smak dania. W sklepie internetowym dostępny jest także gotowy zestaw, zawierający nie tylko niezbędne do przygotowania sushi akcesoria, ale i książkę z poradami.

Warto korzystać również z dostępnych przepisów na sushi i eksperymentować z różnymi dodatkami i składnikami. Niemniej nie ma co ukrywać – by nauczyć się przygotowywania mistrzowskiego sushi potrzeba odrobiny czasu, chęci do nauki oraz praktyki. Jednakże, jeśli się tego nauczymy, to z pewnością sushi stanie się ulubionym przysmakiem naszej rodziny i przyjaciół. To doskonała przekąska na wszelkiego rodzaju przyjęcia czy imprezy. Jest nie tylko smaczna i zdrowa, ale i efektowna.

Ponadto dobrej jakości sushi serwowane w restauracjach to nie lada wydatek. Tymczasem okazuje się, że możemy skosztować odrobiny japońskich delicji we własnym domu. Wystarczy tylko odpowiednio się przygotować. Smacznego!

undefined

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki