REKLAMA

Szczury i myszy to osobniki, których zdecydowanie nie chcemy widzieć w swoim domu lub mieszkaniu. Niestety, czasami ich obecność jest związana z samym położeniem danego budynku, np. w okolicy pól uprawnych lub lasów. Innym powodem może być źle wykonana zewnętrzna warstwa elewacji. Mogą też dostać się przez sieć podziemnych korytarzy, przez uchylone drzwi lub okna, kominy, szyby wentylacyjne oraz źle zabezpieczone sieci wodno-kanalizacyjne. Jedynym rozwiązaniem problemu w takiej sytuacji jest deratyzacja. Warto jednak wiedzieć jakie prewencyjne środki można zastosować, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się gryzoni.

Sposoby zabezpieczenia mieszkania przed szczurami i myszami

Niestety, na początku należy wspomnieć o tym, że nie istnieją metody gwarantujące 100% skuteczność. Szczury posiadają bardzo mocne zęby, którymi są w stanie przegryźć zarówno tworzywo sztuczne, skorodowany metal, drewno, a nawet beton. Co za tym idzie, zarówno elewacja, jak i mury nie stanowią dla nich specjalnego wyzwania. Gryzonie są doskonałymi wspinaczami. Z tego względu, bez problemu radzą sobie z wejściem na pionową powierzchnię, np. ścianę. Jakie metody warto wypróbować zanim jedynym rozwiązaniem okaże się deratyzacja?

  • Montaż metalowych kratek na wylotach wewnętrznych i zewnętrznych kominów oraz szybów wentylacyjnych. Szczury nie są w stanie przegryźć spójnych powierzchni z metalu.
  • Sprawdzenie szczelności przyłączy i odpływów, a w razie konieczności ich dodatkowe zabezpieczenie.
  • Zamontowanie stalowych kratek w odpływach z umywalki oraz prysznica.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Jedną z najważniejszych kwestii jest też zadbanie o systematyczne usuwanie wszelkiego typu resztek jedzenia, zarówno z mieszkania, jak i z jego otoczenia. Niestety to właśnie pozostałości tego typu produktów stanowią największy wabik. Oprócz tego, jeśli nie chcemy, aby deratyzacja była koniecznością, trzeba pamiętać o zamykaniu okien, zwłaszcza parterowych. Warto też pilnować stałego zamknięcia śmietników znajdujących się na zewnątrz oraz innych miejsc gdzie składuje się śmieci.

Dowiedz się więcej: deratyzacja Białystok

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki