Platforma OLX i komunikator WhatsApp to dwa nowe „narzędzia”, którymi posługują się oszuści, aby wyłudzić pieniądze, od mieszkańców naszego miasta ostrzega Komenda Miejska Policji w Jaworznie.

REKLAMA

Oszuści znajdą różne sposoby na to, aby wyłudzić od nas pieniądze. Były metody „na wnuczka” czy „na policjanta”, a tym razem robią to poprzez popularną platformę, która zajmuję się ogłoszeniami lokalnym, czyli OLX oraz poprzez komunikator WhatsApp, którego posiada wielu użytkowników smartfonów.

Wiele mówi się o tym, aby nie wchodzić w nieznane linki, które dostajemy czy to w formie SMS-a, czy wiadomości e-mail, ale jak widać, nie wszyscy jeszcze o tym pamiętają lub wiedzą, gdyż najnowszy sposób oszustwa bazuje właśnie na nieznanym linku.

Metoda wygląda następująco. Jako użytkownik wystawiamy produkt na portalu OLX, następnie potencjalny nabywca, czyli oszust, odzywa się do nas poprzez komunikator WhatsApp z informacją, że zakupił nasz produkt, a pieniądze możesz otrzymać po wejściu w podesłany przez niego link. Po jego kliknięciu wchodzimy na stronę łudząco podobną do strony portalu OLX, na której znajduje się formularz do wypełnienia. Trzeba w nim uzupełnić dane karty płatniczej tudzież kredytowej oraz stan konta. Następnie przychodzi na nasz numer telefonu wiadomość SMS z banku z kodem do autoryzacji, który musimy wpisać w formularz. Co istotne w wiadomości jest bardzo wyraźnie napisane, że autoryzujemy w tej sposób dodanie swojej karty do Google Pay lub Apple Pay. Gdy tylko to uczynimy, oszust dostaje możliwość płacenia naszą kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę tak po prostu w bankomacie.

Jeżeli uda się oszustowi nas nabrać, to przede wszystkim musimy skontaktować się z naszym bankiem i czym prędzej zastrzec swoją kartę. Następnie należy skontaktować się z Komendą Miejską Policji w Jaworznie pod numer 47 85 252 00 lub 47 852 52 55 i zgłosić sprawę. Co ważne warto to zrobić, nawet jeżeli nie daliśmy się oszukać, a jedynie nas próbowano.

Policja apeluje o rozwagę i ostrożność, szczególnie w udostępnianiu swoich danych poufnych w internecie. Nigdy nie mamy pewności kto i do jakich celów ich użyje.

Przykładowa wiadomość od oszusta.
- REKLAMA -

Zewnętrzne linki

2 KOMENTARZE

  1. Czy ja dobrze rozumiem ? – ktos sprzedaje cos na OLX, odzywa sie kupujacy (ktory ma zaplacic) i prosi w jakiejs wiadomosci o podanie sprzedajacego (!) numerow karty, stanu konta ? i ludzie podają takie informacje jako sprzedajacy ? Z ilu komorek nerwowych sklada sie teraz mozg przecietnego uzytkownika smartfona… (?)

    • Dobrze rozumiesz. Wystarczy sobie popatrzeć na link z odpowiedzi na tym WhatsUp-ie i już wiadomo że jakiś oszust podał dziwne przekierowanie. Ale już trzeba być zdolnym, żeby po pierwsze na ten link kliknąć a potem jeszcze podawać loginy i hasła do konta. Może jeszcze serię i numer dowodu osobistego i pesel do kompletu Niestety takie jest dzisiaj społeczeństwo ogłupiałe że robi takie rzeczy. Z drugiej strony mnie nie żal takich ludzi bo jest przysłowie, że za głupotę trzeba płacić.