REKLAMA

Kolejny śmiały pomysł na biznes. Patryk Cyran – zgłosił swój pomysł do tegorocznej edycji konkursu „Mój pomysł na biznes”. Organizatorem konkursu jest Jaworznicka Izba Gospodarcza.

REKLAMA

Patryk Cyran ma 16 lat. Obecnie uczęszcza do 2 klasy w I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki o profilu biologiczno-chemicznym.

– Moją pasją są przedmioty ścisłe, a szczególnie matematyka – mówi Patryk.

Biorę udział w wielu konkursach z matematyki, biologii i chemii, a moim największym osiągnięciem jest uzyskanie tytułu Laureata w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z matematyki w 2020 roku. Uwielbiam czytać książki kryminalne, spędzać czas z rodziną oraz moimi najbliższymi przyjaciółmi. W wolnych chwilach biegam i ćwiczę. Moim ulubionym sportem jest jazda na nartach, ponieważ ten sport mocno poprawia kondycję i przy okazji zjazdu ze stoku można podziwiać piękne górskie widoki.

Patryk Cyran

Ela Bigas: Jaki zaproponowałeś pomysł na biznes?

Patryk Cyran: Moim pomysłem było stworzenie krótkich filmików w studiu do każdej lekcji z podręcznika szkolnego, które będą zamieszczane na platformie internetowej. Zestaw z jedną lekcją będzie zawierał materiał z najważniejszymi definicjami, które będzie przedstawiał nauczyciel, ta część będzie trwała około 15-20 minut. Następnie uczeń będzie mógł zobaczyć jak poprawnie wykonuje się zadania z danego rozdziału. Pod sam koniec użytkownik będzie mógł napisać test, aby zweryfikować swoją wiedzę. Również rodzice będą mieli możliwość założyć swoje konta na tej platformie i po połączeniu swojego konta z kontem dziecka będą mogli sprawdzać wyniki swoich pociech i kupować im kolejne lekcje. Po zakupie lekcji użytkownik będzie dostawał punkty na swój profil, które będzie mógł wydać na ozdobienie swojego awatara na swoim profilu, ma to dodatkowo motywować dzieci do nauki. Również za te punkty będzie można uczestniczyć w różnorodnych konkursach wiedzy. Czym konkurs będzie wymagał więcej punktów, tym będą w nim lepsze nagrody do wygrania. W dalszych planach chciałbym rozpracować pomysł dodania konta nauczyciela i tworzenia wirtualnych klas. Mój pomysł ma na celu szerzenie taniej, łatwo dostępnej i rzetelnej wiedzy. Chciałbym aby dzieci i młodzież czerpały radość z nauki, a nie postrzegały jej jako nudny obowiązek.

Jakie twoim zdaniem pomysł ma mocne strony, które pozwoliłyby go z sukcesem zrealizować?
Mocnymi stronami mojego produktu jest to, że przekazywana wiedza będzie tania i rzetelna. Każda lekcja będzie prowadzona w profesjonalnym studiu przez nauczyciela z ogromnym doświadczeniem z danej dziedziny nauki i posiadającym dobry kontakt z dziećmi i młodzieżą. Dzięki temu, że jedną lekcję będzie mogła kupić bardzo duża grupa ludzi będą one tanie. Użytkownik po kupieniu lekcji miałby do niej dostęp kiedy chce i gdzie tylko chce przez rok. Po każdym wykupionym rozdziale z lekcjami uczeń dostawałby lekcję powtórzeniową z całego rozdziału za darmo, aby utrwalić swoją wiedzę przed sprawdzianem. Filmy z lekcjami będą mogły mieć formę korepetycji jak i powtórki materiału przed ciężkim sprawdzianem.

Czy twoje plany zawodowe zmierzać będą do realizacji tego pomysłu?
Na dzień dzisiejszy chciałbym po zakończeniu nauki w liceum dostać się na studia medyczne, zostać lekarzem i pomagać ludziom. Jeśli nadarzyłaby się okazja z wielką chęcią zająłbym się tym projektem, ale na tym etapie mój pomysł wymaga dopracowania i znalezienia wielu informacji dotyczących prowadzenia lekcji.

Jakie cechy powinien mieć twoim zdaniem dobry menadżer? Czy ważna jest ciekawość świata, otwarty umysł a nade wszystko odwaga w realizacji nawet najdziwniejszych zamierzeń?
Moim zdaniem dobry menadżer przede wszystkim powinien dbać o pracowników. Powinien im pokazać gdzie robią błędy, umiejętnie zmotywować i zachęcić do pracy. Powinien tworzyć w miejscu pracy przyjazną atmosferę. Nie powinien podejmować decyzji pod wpływem nagłych uczuć i emocji, ponieważ bardzo ważne jest podejmowanie przemyślanych decyzji z zimą krwią i spokojem. Także ważna jest odwaga i wiara we własny zespół i jego umiejętności, bo jeśli menadżer nie będzie posiadał zaufania do swojego zespołu, to praca będzie bardzo nie efektywna.

Jaka firma jest dla Ciebie komercyjnym majstersztykiem?
Moim zdaniem spółka „Dino Polska S.A.” jest komercyjnym majstersztykiem. Dzięki systematycznemu i dynamicznemu rozwojowi sieć sklepów Dino jest 8 największą spółką na polskiej giełdzie. Dzięki temu, że spółka koncentrowała swój rozwój, na stawianiu sklepów w mniejszych ośrodkach, często we wsiach, w których konkurencja supermarketów była znikoma osiągnęli spory sukces. W 2014 roku zysk spółki wynosił 66 mln zł, a w 2020 już 644 mln zł. Pokazuje to, że firma, która jest dobrze zarządzana, w ciągu 10 lat może zwiększyć swoje zyski prawie dziesięciokrotnie.

Po jakim warunkiem wszystko jest twoim zdaniem możliwe?
Moim zdaniem dzięki wytrwałości, ciężkiej pracy, wierze w siebie i swoje możliwości wszystko staje się możliwe. W drodze do naszego celu zapewne napotkamy wiele przeszkód, ale nie można się poddawać, trzeba z tego wyciągnąć lekcje i pędzić dalej w stronę marzeń. Wiele także zależy od naszej ciężkiej pracy, nic samo do nas nie przyjdzie. Czasami wystarczy po to wyciągnąć rękę, a czasami musimy się bardzo postarać, wymyślić przełomowe rozwiązania, aby znaleźć drogę do naszych marzeń. Gdy mocno wierzymy w siebie i swoje możliwości, jesteśmy wstanie przerodzić nasze myśli w czyny i je pomyślnie realizować. Wtedy jak połączymy te trzy rzeczy to nic nas nie powstrzyma, aby zrobić to co pragniemy.

Dziękuję za rozmowę. Ela Bigas 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki