Koncert „Kolęda tu i tam”

W kościele parafialnym w Dąbrowie Narodowej późnym popołudniem w środę 5 stycznia kolędował miły gość – Tomek Drozdek znany z T.ETNO i grupy Mumio. Kolędowano dla Wspólnoty Betlejem. Koncert nie bez powodu zatytułowano „Kolęda tu i tam”. Ale czy „tu” jest rozległe a „tam” bardzo oddalone czyli innymi słowy skąd pochodzą zaśpiewane kolędy?

Do wspólnego kolędowania zaprasza się wyłącznie dobrych znajomych i najlepszych przyjaciół, bo jak tu się cieszyć z narodzin Dzieciątka w niedobranym towarzystwie. Tomek Drozdek kolędował więc z przyjaciółmi.

W dawnych kolędach na ogół z narodzenia Dzieciątka Bożego cieszyli się pasterze i trzej królowie lub jak kto woli trzej magowie. W kolędach ze świata pewnie cieszą się też inne narody.

Za jedną z najstarszych polskich kolęd uznaje się pochodzącą z 1424 r. „Zdrow bądź, krolu anjelski”. Kończy się ona prośbą do Jezusa – „Racz przyjąci naszę chwałę”. Takie radosne kolędowanie jak to Tomka Drozdka pewnie Dzieciątku Bożemu miłe się wydało i naszą chwałę przyjął.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki