Makrama – prezent na każdą okazję

Makramy z roku na rok zyskują na popularności. I bardzo dobrze, ponieważ za jej pomocą można stworzyć nie tylko wspaniałe dekoracje, ale i przedmioty codziennego użytku. Zobaczmy, co warto wiedzieć o makramach.

Makrama – co to takiego?

Makrama jest sztuką wiązania bądź zaplatania sznurków bez użycia do tego igieł, drutów czy szydełka. Słowo „makrama” (macramé) w języku arabskim oznacza „ozdobę wiązaną”. W Polsce pojęciem tym określana jest zarówno sama technika, jak i wyroby powstałe za jej pomocą. Metoda ta jest znana już od starożytności – była wykorzystywana w starożytnej Asyrii i Babilonii. Później, w średniowieczu stosowano ją do ozdabiania królewskich szat, a także do tworzenia pokryć na łoża, sofy czy fotele.

Makrama raz po raz była zapominana, ale zawsze powracała do łask na nowo. Ostatni szczyt popularności makramy miał miejsce w latach 70 XX. wieku na Zachodzie, ale i obecnie makramy, przeżywają swoje wielkie odrodzenie.

Co można zrobić z makramy?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że miało w swoim życiu styczność z makramą. Przekładem są chociażby niezwykle popularne w latach 2000. kultowe „bransoletki przyjaźni”. Te wykonane najczęściej z muliny ozdoby są przykładem zastosowania prostych i podstawowych węzłów makramy do tworzenia biżuterii. Technika ta pozwala jednak na znacznie więcej.

Za pomocą makramy można wykonywać również inne elementy garderoby i dodatki np. paski, szale, plecaki czy torebki. Oprócz tego makrama idealnie sprawdzi się do stworzenia dekoracji np.: serwet, narzut, firanek, makat ściennych, ale również do wyjątkowych, ozdobnych, ale jednocześnie praktycznych przedmiotów takich jak: kwietniki z makramy, abażury, hamaki, koszyki, baldachimy, huśtawki i wiele innych.

Warto podkreślić, że mimo iż rzeczy te wykonane są ze sznurków, to są one bardzo trwałe i wytrzymałe, szczególnie w porównaniu do innych technik ręcznych. Technika makramy charakteryzuje się olbrzymią możliwością tworzenia najrozmaitszych połączeń, dlatego powyższe przedmioty nie są wszystkimi przykładami rzeczy możliwych do zrobienia przy wykorzystaniu tej metody. Do makramy można używać różnego rodzaju nici, np. Inianych, konopnych, jedwabnych, sizalu i innych.

Wbrew pozorom, proste ozdoby ścienne czy łapacze snów można zrobić będąc na początku swojej przygody z zaplataniem sznurków i znając tylko 2-3 podstawowe węzły. Na rynku znaleźć zresztą można mnóstwo zestawów typu „makrama diy”, które umożliwiają nowicjuszom samodzielne stworzenie ciekawych projektów.

Makrama – czy to dobry pomysł na prezent?

Makramy bez wątpienia są idealnym pomysłem na prezent. Świetnie sprawdzą się na różne uroczystości – Boże Narodzenie, urodziny, imieniny, dzień dziadka i babci, Walentynki czy miły podarunek bez okazji. Makramy będą doskonałym upominkiem dla osób, które lubią naturalny, boho styl lub cenią sobie robótki ręczne.

Dla poszukujących makramy na prezent warto polecić makramasklep.pl. Jest to internetowy sklep z makramami oferujący ręcznie wykonane produkty najwyższej jakości. Znaleźć tu można m.in. kwietniki, łapacze snów, ramki na zdjęcia, uchwyty do zasłon, breloczki czy makramy w formie klasycznych makat ściennych.

Oprócz gotowych makram, w sklepie można nabyć również zestawy makrama diy. Jest to zestaw gotowych elementów – kolorowych sznurków, obręczy, ozdób i instrukcji w formie wideo – niezbędnych do samodzielnego wykonania makramy. Zestaw ten będzie idealnym sposobem na rozpoczęcie przygody w świecie makram.

Niniejszy sklep z makramami posiada w sprzedaży również gotowe tematyczne komplety prezentowe, np. na Boże Narodzenie z makramą w kształcie choinki lub na Dzień Matki z makramą będąca uchwytem do zasłon w formie kwiatka. Komplety są zapakowane w ozdobne i estetyczne pudełko, dzięki czemu są od razu gotowe do podarowania bliskiej osobie.

Sprawdź dostępne produkty na: https://makramasklep.pl/

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki