Rafako ponownie w tarapatach. Naprawa bloku 910MW z kolejnym opóźnieniem?

Rafako wypowiedziało porozumienie z Polimeksem Mostostalem i funduszem z grupy PFR TF, które miały zainwestować w zmagająca się z trudnościami finansowymi raciborską spółkę. Może to oznaczać kolejny poślizg w ponownym uruchomieniu bloku 910MW Elektrowni Jaworzno.

Przypomnijmy, że po wielu miesiącach poszukiwań inwestora, który mógłby zaradzić problemom finansowym Rafako, w październiku 2021 roku chęć zaangażowania się w spółkę złożyły częściowo kontrolowane przez Skarb Państwa Polimex Mostostal i PFR TFI. Mogło się wydawać, że z nowym inwestorem ponownie uruchomienie wartego ponad 6 mld zł bloku 910 MW w Jaworznie nastąpi bez kolejnych problemów.

Te jednak się pojawiły – Rafako odstąpiło od porozumienia, jako powód podając impas w procesie inwestorskim. Przyczyny tłumaczy Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes Rafako:

– Wypowiedzenie umowy konsorcjum było konieczne, bo nie godzimy się na plan, by w pozorowanym procesie inwestorskim doprowadzić najpierw do zakończenia prac na bloku w Jaworznie, a następnie do upadku Rafako. Jeśli taki był plan, a nie można niestety tego wykluczyć, to ja do tego nie dopuszczę – mówi Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes Rafako, dla portalu Business Insider.

Jak się okazuje, problematyczny okazał się nie tylko brak postępów w rozmowach z inwestorami, ale też brak porozumienia w negocjacjach z należącą do Jastrzębskiej Spółki Węglowej firmą JSW Koks. Rafako buduje dla niej elektrociepłownię w Koksowni Radlin, mającą dostarczać ciepło mieszkańcom Radlina. Jednak jak się okazuje, Rafako nie doszacowało kosztów budowy elektrociepłowni. Rafako chciało podpisać stosowny aneks z JSW Koks, co jednak nie nastąpiło, a co miało być jednym z warunków zainwestowania przez Polimeksu i PFR w raciborską spółkę.

– Wokół projektu w Radlinie toczy się niezrozumiała dla nas gra polityczna, której nie rozumiemy i nie chcemy w niej uczestniczyć. Niestety stajemy się jej ofiarą, bo podpisanie aneksu z JSW Koks na tym projekcie pozwoliłoby nam w pełni zamknąć proces restrukturyzacji i wrócić na rynek. To ostatni aneks, jaki Rafako ma do podpisania. Dodam, że ten aneks został pozytywnie zaopiniowany przez Prokuratorię Generalną jako korzystny dla obu stron – mówi prezes Rafako.

Póki co pozostałe zainteresowane strony nie skomentowały zaistniałej sytuacji.

Co dalej z blokiem 910MW?

– Jeśli nie podpiszemy tego aneksu, żaden bank nam jej nie przedłuży. Kończymy wtedy naszą aktywność na tym projekcie, a Rafako szykuje się na najgorszy scenariusz, co oznaczałoby też zaprzestanie prac przy bloku 910 MW w Jaworznie.

Czy niepewną przyszłość Rafako oznacza kolejne opóźnienie w naprawach niedziałającego od czerwca 2021 bloku 910MW? Ten pierwotnie ustalono na 25 lutego, jednak po kilku miesiącach zrywanych i wznawianych negocjacji między Rafako a Tauronem, kolejny termin oddania bloku do ponownego użytku ustalono na 29 kwietnia 2022 roku.

[vc_facebook]

Artur

Recent Posts

Wojciech Saługa marszałkiem województwa śląskiego

W trakcie inauguracji pierwszej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego VII kadencji, Wojciech Saługa został wybrany na…

4 minuty ago

Majówka pod kątem bezpieczeństwa

Służby podsumowują miniony długi weekend majowy pod kątem bezpieczeństwa. Ubiegła majówka to nie tylko uroczystości…

14 minut ago

Quiz TOZ Jaworzno na Światowy dzień Ziemi – nagrodzeni

Z okazji Światowego Dnia Ziemi jaworznicki oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami przygotował quiz, na który…

2 godziny ago

Ostatnia szansa na zapisy: pokazowa instalacja do produkcji płyt z tworzyw sztucznych

W Jaworznie w Jeleniu ma powstać nowa fabryka płyt budowlanych, które będą wytwarzane z tworzyw…

2 godziny ago

IX Dyktando Żonkilowe jaworznickiego Hospicjum

W czwartkowe słoneczne popołudnie 25 kwietnia uczniowie jaworznickich szkół podstawowych zmierzyli się z zawiłością pisowni…

3 godziny ago

Siódme spotkanie z cyklu „Z Historią na Ty”

Muzeum Miasta Jaworzna zaprasza na siódme spotkanie z cyklu „Z Historią na Ty”, pod tytułem…

4 godziny ago