Być może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale z siatką zgrzewaną spotykamy się niemal na każdym kroku. Różnią się one na przykład wielkością oczek, średnicą drutu, czy wykończeniem, jednak siatki zgrzewane są do siebie podobne i tworzą powszechny element krajobrazu. O ich cechach charakterystycznych i o tym, gdzie siatki zgrzewana są najczęściej są wykorzystywane piszemy poniżej.

Siatka zgrzewana, – co to jest

Siatkę zgrzewaną otrzymujemy w wyniku procesu zgrzewania metali. Okrągłe druty zgrzewa się w miejscu styku i w ten właśnie sposób powstaje siatka. Ponadto druty powlekane są również tworzywem sztucznym PVC, – dzięki czemu nabiera ona odporności na niesprzyjające warunki atmosferyczne, jak słońce, wiatr czy deszcz. Siatka zgrzewana wykonywana jest ze stali. Może to być stal zwykła, można też jednak wyprodukować siatkę ze stali nierdzewnej, kwasoodpornej lub ocynkowanej. Siatki zgrzewane są przede wszystkim lekkie i wytrzymałe. Ich montaż jest bardzo prosty, nie bez znaczenia jest również ich cena – niższa niż w przypadku innych konstrukcji stalowych. Siatki zgrzewane są sztywne, mogą również występować w wielu wariantach kolorystycznych, co pozwala na dopasowanie siatki do otoczenia.

Wykorzystanie siatek zgrzewanych

Siatki zgrzewane wykorzystywane są na ogrodzenia prywatnych posesji. Często wykorzystuje się je również do ogrodzeń przemysłowych, lub do ogrodzeń miejsc jak place zabaw, ogródki działkowe itp. Siatka zgrzewana może stanowić przesłonę, osłonę lub barierę ochronną – na przykład, jako zabezpieczenie dróg przed odłamkami skalnymi w terenach górzystych. Siatki wykorzystuje się też do produkcji kojców lub klatek, wolier dla ptaków, a także gołębników. Z uwagi na dużą wytrzymałość siatek zgrzewanych buduje się z nich także pułapki na szkodniki. Można je wykorzystać jako zabezpieczenia dla hodowli ryb, które bywają czasem celem ataków ssaków i ptaków drapieżnych. Siatka może też pełnić funkcję separatora oddzielającego różne gatunki ryb od siebie. Siatka zgrzewana bywa również materiałem ozdobnym. Można ją wykorzystać do zacienienia elewacji budynków. Montując siatkę do ściany budynku, jako podporę dla roślin pnących. Sprawdza się również do wygradzania rabat kwiatowych, grządek z warzywami, czy przy budowie osłon pni młodych drzew przed niszczycielskim działaniem zwierząt. Interesującym sposobem na wykorzystanie siatki hodowlanej jest budowa z jej pomocą tzw. koszy gabionowych. Mogą one spełniać funkcję ogrodzenia, kwietnika czy też osłony doniczki.

Siatka zgrzewana może być również stosowana w branży budowlanej, jako element siatki do budowy osłon, sufitów podwieszanych, ścianek działowych czy np. balustrad. Może być również wykorzystana do budowy barier ochronnych, a nawet urządzeń wentylacyjnych lub przesiewających sypkie materiały. Nierzadko jest również wykorzystywana w przemyśle np. do zabezpieczenia maszyn produkcyjnych, jako przegrody regałowe, kosze druciane, czy zabezpieczenie linii produkcyjnych.

Proces produkcji siatki zgrzewanej pozwala na dopasowanie jej do najróżniejszych potrzeb klienta. Powstaje ona w procesie zgrzewania prętów podłużnych i poprzecznych (o średnicy 2,8-5 mm), dzięki czemu, jest wyjątkowo wytrzymała na odkształcenia mechaniczne.  Może być również produkowana w różnych rozmiarach oczek (15×75 mm, 25×25 mm, 30×30 mm, 40×40 mm, 50×50 mm). Dodatkowo siatka hodowlana dostępna jest w dwóch wersjach: w wersji stalowej oraz ocynkowanej ogniowo.

 

 

 

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki