Zmiany w Kodeksie drogowym. Nowy taryfikator i wysokie mandaty

Zmiany w Kodeksie drogowym to nowy taryfikator kar, a co za tym idzie drastycznie wysokie mandaty to rzeczywistość, z którą muszą się zmierzyć kierowcy wraz z początkiem 2022 roku. Od teraz za złamanie przepisów ruchu drogowego można stracić nie tylko prawo jazdy, ale i dużą ilość gotówki z portfela.

Policyjna kontrola prędkości
REKLAMA

Czasy, gdy najwyższy możliwy mandat za jedno wykroczenie wynosił 500 złotych, z początkiem roku, minęły bezpowrotnie. Od teraz możemy zapłacić nawet 5000 złotych, a w momencie nieprzyjęcia mandatu i skierowania sprawy na drogę sądową, sąd może przyznać nawet 30 000 złotych kary.

Oczywiście to wszystko w przypadku najpoważniejszych wykroczeń jak jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, niezatrzymanie się do kontroli drogowe, nieudzielenie pomocy poszkodowanemu w przypadku wypadku drogowego, jazdę bez ważnego prawa jazdy, niewskazanie osoby, której pożyczyliśmy samochód czy enigmatycznie brzmiące, stworzenie zagrożenia w ruchu lądowym.

nadkom. Tomasz Obarski, KMP Jaworzno

To nie wszystko, co czeka na polskich kierowców. Od września bieżącego roku zwiększy się również liczba możliwych punktów karnych, które będziemy mogli otrzymać za jedno wykroczenie. Wzrośnie ona z 10 do 15 punktów. Zaostrzone zostaną również przepisy wobec drogowych recydywistów. W praktyce ma to wyglądać w ten sposób, że jeżeli w ciągu dwóch lat popełnimy to samo wykroczenie np. przekroczenie prędkości, to minimalna wysokość grzywny wzrasta dwukrotnie.

Nowe przepisy mają za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, tak aby kierowcy jeździli zgodnie z przepisami. Policjanci mówią, że już zauważyli zmianę sposobu jazdy wśród niektórych kierowców. Widmo zapłacenia kary w wysokości całej miesięcznej wypłaty jest na tyle przerażające, że zdejmują nogę z gazu.

Nowy taryfikator to problem nie tylko dla kierowców, ale także dla policjantów. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które przygotowało nowe rozporządzenie z widełkami kar za dane wykroczenie, opublikowało je dopiero 30 grudnia. Co za tym idzie, funkcjonariusze nie mieli zbyt wiele czasu, aby się z nim zapoznać i przygotować do pracy. Fakt braku okresu przejściowego między starym a nowym taryfikatorem, też sprawy nie ułatwia. Policjanci są zobowiązani od razu do wystawiania mandatów według nowych standardów, nie mogą na przykład udzielić pouczenia.

Jednak to czy nowy taryfikator kar za łamanie przepisów ruchu drogowego zwiększy bezpieczeństwo na drogach, okażę się dopiero za jakiś czas, gdy pojawią się nowe statystki drogowe. Na razie nie pozostaje nam nic innego jak dostosować się do nowych realiów drogowych i jeździć zgodnie z przepisami.

Minimalna wysokość mandatu karnego w 2022 r.

Rodzaj wykroczenia

Minimalna wysokość mandatu

tamowanie ruchu lub utrudnianie ruchu 500 zł
korzystanie podczas jazdy z telefonu, które wymaga trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem 500 zł
przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 30 km/h 800 zł
niestosowanie się do zakazu wyprzedzana 1000 zł
przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 40 km/h 1000 zł
niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej 1500 zł
wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych 1500 zł
omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, ale zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu 1500 zł
naruszenie zakazu jazdy po chodniku lub przejściu dla pieszych 1500 zł
prowadzenie pojazdu bez uprawnień 1500 zł
nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu 1500 zł
przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h 1500 zł
objeżdżanie opuszczonych zapór lub półzapór na przejeździe kolejowym 2000 zł
wjeżdżanie na przejazd, gdy opuszczanie zapór lub półzapór zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone 2000 zł
wjechanie na przejazd kolejowy za sygnalizator lub za inne urządzenie nadające sygnały, przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych 2000 zł
wjechanie na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy 2000 zł
przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 60 km/h 2000 zł
spowodowanie kolizji, w której narusza się czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia innej osoby 2500 zł
przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 70 km/h 2500 zł
za niewskazanie wbrew obowiązkowi, na żądanie uprawnionego organu, komu pojazd został powierzony do kierowania lub używania w oznaczonym czasie w postępowaniu w sprawach o przestępstwo nie mniej niż 4000 zł

 

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki