Organizacja wyjazdów szkoleniowych na stałe wpisała się w sposób funkcjonowania wielu firm. Delegacje mają nie tylko cel edukacyjny, ale stwarzają także doskonałe możliwości na pogłębienie relacji między pracownikami, co przekłada się w dalszej perspektywie na lepszą atmosferę w pracy i efektywniejsze działanie zespołu. W artykule wyjaśniamy, na czym polegają szkolenia wyjazdowe oraz przedstawiamy, jakie są ich zalety.

Czym są szkolenia wyjazdowe dla firm?

Szkolenia wyjazdowe odbywają się poza siedzibą biura, co wiąże się z krótszą lub dłuższą podróżą do miejsca, gdzie docelowo mają odbywać się warsztaty lub inne zajęcia edukacyjne. Na miejsce tego typu delegacji firmy wybierają najczęściej profesjonalne ośrodki szkoleniowe, hotele, czy inne obiekty, spełniające kryteria do przeprowadzenia szkolenia. Wyjazdy trwają zwykle kilka dni, mogą obejmować weekend lub odbywać się w całości podczas trwającego tygodnia pracy. Długość i zakres szkolenia oraz repertuar innych atrakcji, przewidzianych na czas wyjazdu, zależy od budżetu, jaki firma zaplanowała na ten cel przeznaczyć.

Z racji na edukacyjno-wypoczynkowy charakter szkoleń odbywają się one zwyczajowo w miejscowościach turystycznych, co sprzyja relaksowi po odbytych seminariach oraz umożliwia integrację z resztą grupy. Dużą popularnością cieszą się wyjazdy firmowe w góry lub nad morze, gdzie uczestnicy delegacji bez trudu mogą interesująco spędzić wolny czas, nawet jeśli nie jest on z góry zaplanowany przez pracodawcę. Co do harmonogramu szkoleń, składa się on zazwyczaj z kilku segmentów. Na początku ma miejsce wspólny posiłek, po którym pracownikom przedstawiany jest cały program wyjazdu. Kolejne dni rozpoczynają się od zajęć edukacyjnych, trwających kilka godzin. Pomiędzy wykładami uczestnicy udają się na przerwę na kawę oraz obiad, niektóre firmy natomiast zapewniają członkom zespołu całodniowy catering.

Czym wyróżnia się szkolenie wyjazdowe na tle innych szkoleń?

Po zakończeniu dnia szkoleniowego uczestnicy mają czas wolny, który, w zależności od konkretnej firmy, jest zaplanowany jako moment na wspólną integrację lub pozostawiony pracownikom do własnej dyspozycji. Najczęstszym rozwiązaniem jest opcja mieszana, tzn. każda osoba może dowolnie spędzać wolny czas według własnego uznania, a dodatkowo ma możliwość skorzystania ze zorganizowanych przyjęć, wycieczek lub innych atrakcji, przygotowanych przez firmę. Aby w pełni wykorzystać czas delegacji szkoleniowej, osoby odpowiedzialne w przedsiębiorstwie za opracowanie planu wyjazdu, zlecają to zadanie firmom, które profesjonalnie zajmują się aranżowaniem tego typu przedsięwzięć.

Korzyści szkoleń wyjazdowych

Niewątpliwą korzyścią z wyjazdu firmowego jest możliwość odwiedzenia atrakcyjnego turystycznie miejsca, co pociąga za sobą także inne zalety tego rodzaju szkoleń. Jakie?

Motywacja do nauki

Sama zmiana miejsca pobytu i podróż do interesującego przyrodniczo lub historycznie regionu wywołuje zazwyczaj pozytywne emocje i spotyka się z aprobatą pracowników. Dzięki sprzyjającym okolicznościom, np. przebywaniu wśród natury, uczestnicy szkoleń zyskują dodatkową energię i są bardziej zmotywowani do nauki, niż w standardowych warunkach, z jakimi mają do czynienia na co dzień.

Integracja zespołu

Nie trzeba organizować specjalnie dedykowanej temu imprezy, by osiągnąć efekt integracyjny i poprawić relacje między członkami firmy. Podczas szkoleń integracyjnych przyjemne łączy się z pożytecznym – pracownicy podnoszą kwalifikacje, a jednocześnie uczą się wzajemnej komunikacji oraz mają szansę na nieformalne pogłębienie znajomości.

Pozytywny wizerunek firmy

Efektywne spożytkowanie wyjazdu polega nie tylko na zdobywaniu wiedzy i przydatnych w pracy umiejętności, ale także na zacieśnieniu więzi między pracownikami. To z kolei wpływa na pozytywny wizerunek firmy, co z powodzeniem można wykorzystać jako element employer brandingu.

agencja

Recent Posts

Zmiana organizacji ruchu na ul. Podwale 18 maja

18 maja na ul. Podwale, w okolicy skrzyżowania z ul. św. Wojciecha, będą prowadzone gwarancyjne…

10 godzin ago

Niedziele handlowe w 2024 roku. Czy 19 maja to niedziela handlowa?

W 2024 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, przypada 7 niedziel handlowych. W które niedziele…

10 godzin ago

Książka – mocne wsparcie. Nowy projekt biblioteki

,,KSIĄŻKA- MOCNE WSPARCIE” to nowy projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie skierowany do dzieci i…

18 godzin ago

Zapowiedź Koncertu Orkiestry Muzyki Nowej w NOSPR: Pełen Kontrastów i Symboliki

Już niedługo, w nadchodzącą niedzielę, 19 maja, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR) będzie gościć…

18 godzin ago

Trwa akcja „Kolorowa piana” w Myjni Kanty

Rozpoczęła się akcja "Kolorowa piana" w Myjni Bezdotykowej KANTY, zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Mycia…

18 godzin ago

Noc Muzeów 2024

Dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna Przemysław Dudzik serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców Jaworzna na Noc Muzeów, która…

19 godzin ago