REKLAMA

Nowoczesne technologie obrazowe spotkały się z ogromnym entuzjazmem na rynku budowlanym. Umożliwiają realizację zadań pomiarowych z najwyższą dokładnością, a także pozwalają na stworzenie zaawansowanych modeli wirtualnej rzeczywistości. Opowiemy zatem, czym charakteryzują się usługi skanowania laserowego nieruchomości. Co stanowi przyczynę ich rosnącej popularności wśród inwestorów? Co wchodzi w zakres usług dostarczanych przez specjalistyczne firmy?

Czym jest skanowanie laserowe i jakie ma zastosowanie?

Skaning laserowy polega na wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń rejestrujących, które dokonują zapisu informacji z setek tysięcy punktów na sekundę. W dalszej kolejności następuje ich przetwarzanie w oprogramowaniu i opracowanie na ich podstawie modelu cyfrowego danego obiektu. Urządzenia optoelektroniczne tworzą kompletne modele budynków 3D, z opcją dokonania precyzyjnego pomiaru wybranego odcinka. Naziemny skaning laserowy cechuje się niezrównaną precyzją z dokładnością do 1 mm, a pomiar ogromnej przestrzeni postępuje kilkadziesiąt razy szybciej niż w przypadku innych technologii. Mobilny laser nie wymaga skomplikowanych procedur przygotowawczych; można go ustawić w dowolnym miejscu i wykonywać pomiary nawet w trudno dostępnych lokalizacjach. Bezdotykowe odzwierciedlenie otaczającej przestrzeni stało się rzeczywistością, a także nowym standardem w dziedzinie inwentaryzacji budynków, prac geodezyjnych, archeologii, czy modelowania 3D. Pobrana chmura punktów o wysokiej rozdzielczości umożliwia następnie konwersję do CAD, tworzenie obliczeń kubatury przestrzeni wewnętrznej, czy wykonywanie przekrojów i modeli trójwymiarowych.

Skanowanie laserowe – zakres dostępnych usług

Skanowanie laserowe otwiera możliwość tworzenia kompleksowej inwentaryzacji hal magazynowych, budynków korporacyjnych, czy architektury wielorodzinnej. Utworzone na tej podstawie modele budynków 3D stanowią często jedyną opcję przywrócenia zaginionej dokumentacji technicznej starych budowli, niezbędnej do uzyskania pozwolenia na przebudowę lub remont. Sam skaning laserowy znajduje zastosowanie także poza branżą budowlaną i jest stałym elementem procesów w sektorze energetycznym, geodezyjnym, czy transportu drogowego. Skanowanie laserowe świetnie sprawdza się przy tworzeniu efektów specjalnych na potrzeby filmów i gier komputerowych. Jest również podstawową metodą badania objętości zwałowisk pogórniczych, czy śledzenia zmian degeneracyjnych w zabytkowej architekturze. Usługi wykorzystujące skanowanie laserowe dotyczą przede wszystkim wizualizacji, pomiarów i inwentaryzacji. Zaawansowane modele CAD będące efektem skanowania laserowego ułatwiają planowanie i kontrolę postępów prac, a także dostarczają najbardziej szczegółowych informacji o danej przestrzeni.

Usługi skanowania to szybko rozwijająca się dziedzina wiedzy, która dostarcza ogromnej wartości dodanej za niewielką cenę. Klienci zainteresowani wykorzystaniem potencjału skanera 3D powinni udać się na stronę www.superplanr.pl, gdzie oferta skanowania laserowego w pełni rozwinęła swój potencjał. Firma Superplanr od lat świadczy usługi skanowania 3D, które przynoszą korzyści dla budownictwa, architektury i zarządzania obiektami.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki