wtorek, 23 kwietnia, 2024

Trójkąt Trzech Cesarzy czyli gra planszowa o naszym regionie

Strona głównaRozrywkaCiekawostkiTrójkąt Trzech Cesarzy czyli gra planszowa o naszym regionie

Trójkąt Trzech Cesarzy czyli gra planszowa o naszym regionie

- Advertisement -

Trójkąt Trzech Cesarzy to nie tylko historyczne miejsce zbiegu trzech granic największych potęg Europy XIX i XX wieku, ale także gra planszowa stworzona przez Pana Józefa Pogodę. Zagłębiliśmy się w jej instrukcje oraz historie.

Trójkąt Trzech Cesarzy to gra planszowa przeznaczona dla trzech graczy, w której wcielamy się w jednego z trzech władców i próbujemy zdominować nasz region. Tak można by w skrócie opisać, na czym polega ta planszówka stworzona przez Józefa Pogodę. Jednak za tym wszystkim stoi ciekawa historia i mechanika gry oparta na matematyce oraz losowości.

Historia powstania gry

Gra powstała troszkę z przypadku. Jej autor, słuchając radia, dowiedział się, że GATE Institute organizuje wielką akcję „Instynkt Gry”, w której trzeba stworzyć grę planszową, która będzie oparta o jakiś model matematyczny i która będzie spełniała warunek nauki języka niemieckiego. Nie wiele się wahając, postanowił pojechać osobiście do biura instytutu, które mieści się w Krakowie, aby dowiedzieć się szczegółów. Na miejscu okazało się, że akcja przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży, jednakże jej organizator poradził Panu Józefowi, aby jego wnuczka lub ktoś z rodziny reprezentował jego grę. Tak też się stało i reprezentantem Pana Józefa została córka koleżanki. W międzyczasie, gdy wracał busem z Krakowa, przeglądał różnego rodzaju modele matematyczne, na których mógłby oprzeć swoją grę. Nim dojechał, już wiedział jak to zrobić. Po powrocie poszedł do sklepu papierniczego, zaopatrzył się w odpowiednie materiały i tego samego dnia, wieczorem gra była gotowa, oczywiście w wersji testowej, bez tła historycznego.

Znajomi, jak zagrali w nią kilka razy, gdy nosiła jeszcze pierwotną nazwę „Kolorowe kostki, ułóż drużynę królewską”, doradzili mu, aby postarał się ją wydać. Po długich namysłach, odnoszących się do tytułu i tła historycznego, żona Pana Józefa podsunęła mu pomysł o Trójkącie Trzech Cesarzy, który znajduję się na terenie sąsiedniego Sosnowca. Takim sposobem powstała gra, którą dzisiaj prezentujemy.

Jak się w nią gra?

Reguły gry oparte zostały o model matematyczny i czynnik losowy. Najpierw gracze wybierają, kim chcą grać i ma to charakter tylko rozrywkowy, gdyż wybór nie wpływa na przebieg rozgrywki. Do wyboru jest Car Rosji Mikołaj II, Cesarz Autro-Węgier Franciszek Józef albo Cesarz Prus Wilhelm II. Następnie każdy gracz otrzymuję 7 herbów: 1 Cesarski, 2 Książęce oraz 4 Szlacheckie. Zadaniem każdego gracza jest ułożyć wszystkie herby na swoim obszarze gry, kto pierwszy tego dokona, wygrywa.

Po wybraniu pierwszego gracza następuje rozpoczęcie rozgrywki. Każdy gracz, po kolei, rzuca czterema kośćmi sześciobocznymi, na których zostały namalowane 3 kolory oznaczające poszczególnych graczy. Gdy wyrzucimy kombinacje kolorów odpowiadającą danemu herbowi, wówczas możemy go ustawić na swojej planszy. Jednakże możemy pokusić się o element negatywnej interakcji i zdobyć od przeciwnika znacznik w jego kolorze lub nawet zrzucić mu jego herb z planszy, gdy spełnimy warunki kolorów na wyrzuconych kościach.

Gra oparta została na prostych mechanizmach i sprawić może sporo frajdy, szczególnie mało zaawansowanym graczom gier planszowych. Dodatkowego smaczku dodaje tło historyczne, które bezpośrednio tyczy się naszego miasta. Gra została nawet objęta patronatami prezydentów Jaworzna, Mysłowic oraz Sosnowca. Można ją kupić w Muzeum Miasta Jaworzna oraz w Bibliotece Miejskiej.

[vc_facebook]

 

- Advertisment -

Konkurs kulinarny w ZSP nr 4 w Jaworznie

Konkurs ,,Moje pasje kulinarne” odbył się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 4 w Jaworznie. Jego tematyką były zioła i kwiaty w kuchni oraz ich...

Zawodnicy klubu ,,Fighting Jaworzno” ze złotymi medalami Pucharu Polski

Złote medale podczas Pucharu Polski w Kickboxingu wywalczyli zawodnicy kluby ,,Fighting Jaworzno". 20 kwietnia 2024 roku w Płocku odbył się Puchar Polski w Kickboxingu, na...

W WSB odbyła się debata o bezpieczeństwie młodzieży

Debata społeczna ,,Porozmawiajmy o bezpieczeństwie młodzieży” odbyła się w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Jaworznie. Inicjatorem tego wydarzenia była Komenda Miejska Policji w Jaworznie. W Wyższej...