piątek, 29 marca, 2024

Frankowicze – ostatni dzwonek na pozwanie banku!

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneFrankowicze – ostatni dzwonek na pozwanie banku!

Frankowicze – ostatni dzwonek na pozwanie banku!

- Advertisement -

Frankowicze – ostatni dzwonek na pozwanie banku!

 

Co mają zrobić frankowicze w 2022? Czy wojna na Ukrainie pogrąży frankowiczów? Jak szybko zablokować spłatę kredytu i czy jest to możliwe? Czy najwyższy w historii kurs franka jeszcze przed nami? Ile potrwa kryzys?

 

Też niepokoi Cię rosnący kurs franka szwajcarskiego? Jeżeli tak – to przeczytaj uważnie.

 

Kurs franka szwajcarskiego w 2022 roku

 

Obecny kurs szwajcarskiej waluty jest najwyższy w historii. Był dość wysoki na początku 2022 roku, co powodowała między innymi rosnąca w Polsce inflacja, jednak w chwili wybuchu wojny w Ukrainie, kurs skoczył o 20 groszy z dnia na dzień i wszystko wskazuje na to, że będzie nadal rósł. Dlaczego stawiamy taką tezę o wzroście kursu franka? Niestety  powodem jest wojna i sytuacja gospodarcza w Europie. Po pierwsze, złoty jest osłabiony ogólną sytuacją i tym, że inwestorzy wycofują się z tej części Europy – jesteśmy krajem przyfrontowym i dla zagranicznych firm oznacza to duże ryzyko inwestycyjne.

Po wtóre, sankcje nałożone na Rosję odbijają się na zachodnich gospodarkach. Inwestorzy pozbywają się akcji rosyjskich spółek i gdzieś swoje środki muszą ulokować. Ta sytuacja nie wiadomo jak długo potrwa, ale wszystko skłania do inwestowania pieniędzy w sprawdzone
i w miarę pewne środki, jak złoto i właśnie frank szwajcarski.

Niestety z perspektywy mikro – tracą na tym również frankowicze. Już na początku roku kurs franka wykazywał duże tendencje wzrostowe i to wielu kredytobiorców napawało pesymizmem. Pojawiły się wówczas liczne głosy eksperckie, że wysoka inflacja i wysoki kurs franka spowodują lawinę pozwów przeciwko bankom. Teza ta obecnie – w kontekście wojny za wschodnią granicą i galopującej inflacji – wydaje się jak najbardziej na miejscu. Frankowicze będą pozywać banki w 2022 roku masowo! A galopujący kurs franka szwajcarskiego będzie tylko jednym z powodów, natomiast drugim, równie istotnym,  będzie szansa na zatrzymanie, czyli zawieszenie obowiązku spłaty rat kredytu.

Przewalutowanie kredytu frankowego – szansa na niższe raty?

 

Niektórzy frankowicze decydują się na przewalutownanie kredytu, czyli jego odfrankowienie, ponieważ już dzisiaj nie stać ich w najmniejszym stopniu na spłacanie horrendalnych rat kredytu. Uważają, że przejście na kredyt złotówkowy da im pewną stabilność. No cóż, jest to złudne wyobrażenie. Kredyt złotówkowy w drugiej połowie 2021 roku bardzo zdrożał, wraz ze wzrastającą inflacją podnoszone są stopy procentowe, a to może spowodować, że rata przewalutowanego kredytu nie będzie wcale niższa od raty frankowej. Po prostu kredytobiorca zamieni ryzyko walutowe, na ryzyko inflacyjne, przy czym kredyt złotówkowy z definicji jest kredytem droższym.

 

Jak zawiesić spłatę kredytu frankowego, czyli co może Ci dać proces frankowy na starcie?

 

Szansą dla osób, które już teraz są w trudnej sytuacji w związku z kryzysem gospodarczym
i zwyczajnie nie mają już za co spłacać rat frankowych jest wytoczenie bankom powództwa
o unieważnienie umowy kredytu ze względu za zawarte w niej klauzule abuzywne.

Dlaczego jest to szansa na zatrzymanie lawiny długów? Tajemnica tkwi w treści art. 730 kodeksu postępowania cywilnego. Dyspozycja zawarta w tym artykule mówi, że:

W każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia.

I dalej w paragrafie drugim:  Sąd może udzielić zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania lub w jego toku. Po uzyskaniu przez uprawnionego tytułu wykonawczego dopuszczalne jest udzielenie zabezpieczenia tylko wtedy, jeżeli ma ono na celu zabezpieczenie roszczenia o świadczenie, którego termin spełnienia jeszcze nie nastąpił.

 

Oznacza, to, że na okres postępowania sądowego sąd może zawiesić obowiązek spłaty kredytu, jeżeli uzna, że prawdopodobne jest, że strona powodowa ma rację. Obecnie sądy coraz częściej wydają postanowienia w tej materii. Kolejna zaleta tego rozwiązania jest taka, że bank przez cały okres procesu, kiedy wydano postanowienie o zabezpieczeniu nie może wypowiedzieć swojemu klientowi umowy kredytu. To znaczy, ze nie może żądać natychmiastowej spłaty salda. Jest to niesłychanie ważne zabezpieczenie dla frankowicza, zwłaszcza, jeżeli już przed wytoczeniem pozwu i złożeniem wniosku o zabezpieczenie powództwa będzie on miał problemy ze spłatą raty kredytowej.

 

Frankowiczu pamiętaj! Zabezpieczenie roszczenia, to instytucja opisana w kodeksie postępowania cywilnego, aby była skuteczna sąd musi wydać postanowienie. Nigdy nie zawieszaj spłaty rat kredytu samodzielnie.

Ugody frankowe nie są odpowiedzią na rosnący kurs franka

 

Program masowych ugód frankowych wyhamował i wyhamuje jeszcze mocniej na dniach. Przyczyny takiej sytuacji tkwią w nieadekwatnych do oczekiwań frankowiczów propozycjach ugodowych i dużym ryzyku związanym z przewalutowaniem kredytu. Frankowicze boją się – zapewne słusznie – że po przewalutowaniu kredytu rata wcale nie zmaleje.

Więcej informacji o ugodach dowiesz się z bezpąłtnego webianru na który możesz zapisać się tutaj https://finatio.pl/kredyt-frankowy-ugody/

Także przytłaczające dla banków statystki pchają frankowych kredytobiorców w stronę procesu sądowego z bankiem. Obecnie (dane za 2021 rok), ok. 95% spraw w I instancji kończy się wygraną klientów banku, a od drugiej połowy 2021 roku zauważyć można, że ok. 90% spraw wygranych kończy się unieważnieniem umowy kredytu. Mówi Marcin Polewka Prezes Kancelarii Lextio

 

Podsumowując – kredyt frankowy ze względu na rosnący kurs tej waluty będzie drożał. Jedyną szansą na natychmiastowe uwolnienie się od obowiązku spłaty jest złożenie pozwu wraz z wnioskiem o zabezpieczenie powództwa. Na szczęście coraz częściej sądy pozytywnie rozpatrują te wnioski. A kurs franka dalej w górę…

 

 

- Advertisment -

Jak mieszkańcy spędzają Święta Wielkanocne?

Z okazji Świąt Wielkanocnych zapytaliśmy mieszkańców Jaworzna, jak będą spędzać ten wyjątkowy czas. Opowiedzieli nam o ich domowych tradycjach oraz zwyczajach. Nie zabrakło również...

Kolizja na autostradzie A4

Wczoraj wieczorem, na jaworznickim odcinku autostrady A4, w okolicach MOP Kępnica doszło do kolizji. Zderzyły się ze sobą dwa auta osobowe. 28 marca około godziny...

Do końca 2027 roku powstaną nowe drogi na wjeździe do Jaworzna

Miasto Jaworzno podpisało umowę z konsorcjum firm MIRBUD S.A. i KOBYLARNIA S.A. na budowę nowego układu drogowego na Jaworznickim Obszarze Gospodarczym oraz na drogach...