czwartek, 25 kwietnia, 2024

Konkurs ZM LOK w Jaworznie pt. „Polska marynarka wojenna, a historia wybrzeża polskiego” – cz. 4

Strona głównaEdukacjaKonkurs ZM LOK w Jaworznie pt. "Polska marynarka wojenna, a historia wybrzeża...

Konkurs ZM LOK w Jaworznie pt. „Polska marynarka wojenna, a historia wybrzeża polskiego” – cz. 4

- Advertisement -

22 marca to Światowy Dzień Wody i Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Woda, morze, Bałtyk – terminy ważne dla wszystkich ludzi. Ochrona środowiska, ochrona czystości wód, ochrona Bałtyku to budowanie szacunku do wody i ukazanie wszystkim jak ważna jest woda jako wspólne, światowe dobro.

Nauka o tych rzeczach to wyraz naszej postawy wobec środowiska, to swoisty patriotyzm, który zwłaszcza w Polsce jest dominujący w ostatnich czasach, a może i dniach.
Pisaliśmy o dobrze znanym wszystkim konkursie marynistycznym, który królował w szkołach średnich od lat 70tych, a który zawsze odbywał się pod patronatem Ligi Obrony Kraju.
Przez trzy tygodnie każdy mógł sprawdzić swoją znajomość tematyki morskiej rozwiązując quizy z terminów morskich, żeglarskich a także z naszych, polskich „zaślubin” z Bałtykiem.

Z tematyką morską związany jest Kod Morse’a – stworzony w 1838 przez Samuela Morse’a i Alfreda Vaila. Jest to sposób reprezentacji alfabetu, cyfr i znaków specjalnych za pomocą dźwięków, błysków światła, impulsów elektrycznych lub znaków – kreską i kropką. Obecnie najczęściej używany jest przez radioamatorów. Międzynarodowy kod Morse’a jest obecnie nazywany „międzynarodowym kodem radiowym”. W zakresie profesjonalnym piloci i kontrolerzy lotu zwykle są zaznajomieni z kodem Morse’a – urządzenia radionawigacyjne, takie jak VOR i NDB, w sposób ciągły wysyłają swoje identyfikatory za pomocą kodu Morse’a. Kod Morse’a jest zaprojektowany w ten sposób, aby człowiek był w stanie go zrozumieć bez specjalnego urządzenia dekodującego. W sytuacji awaryjnej kod ten może być łatwo nadany za pomocą zaimprowizowanych środków, co czyni go wszechstronnym i uniwersalnym sposobem telekomunikacji.
By przybliżyć uczniom jaworznickich szkół alfabet Morse’a (Dzień Alfabetu Morse’a obchodzimy 27 kwietnia), ZM LOK w Jaworznie od 2015r organizuje w szkołach konkursy o tytuł Szkolnego Mistrza Kodowania Alfabetem Morse’a, by zawsze w czerwcu wyłonić Jaworznickiego Mistrza Kodowania.

ZM LOK Jaworzno przygotował dla dzieci, młodzieży i dorosłych możliwość sprawdzenia się w kodowaniu. Proszę odkodować wiadomość(przysłowie):

-. .. . / –.. -.. .- .— . — -.– / … — -… .. . / … .–. .-. .- .– -.– / –.. / .– .- .-. – — …-… -.-. .. / .– — -.. -.– –..– /-.. — .–. —. -.- .. /

-. .. . / .– -.– … -.-. …. -. .. . / … – ..- -.. -. .. .- .-.-.-

Życzymy dobrej zabawy przy próbie odkodowania tekstu. Kodowanie alfabetem Morse’a to pierwszy krok na drodze nauki szyfrowania i odszyfrowania wiadomości tak potrzebnej w warunkach np. zagrożenia życia. Wykorzystywana też jest jako technologia wspomagająca dla osób niepełnosprawnych, ponieważ jest najbardziej niezawodnym systemem.

Rozszyfrowany tekst:
Nie zdajemy sobie sprawy z wartości wody, dopóki nie wyschnie studnia.

Prawidłowe odpowiedzi – do części 3 Konkursu „Polska marynarka wojenna, a historia wybrzeża polskiego”:
pyt. 1:  ORP “Piorun” 26.05.1941r. odnalazł i przeprowadził pojedynek artyleryjski z:
b. Pancernikiem “Bismarck”;
pyt. 2: Jak nazywa się główny żagiel na jachtach jednomasztowych:
b. Grot;
pyt. 3: Nadbrzeże przystani jachtowej uzbrojone w urządzenia cumownicze to:
c. Keja;
pyt. 4: Jak nazywa się przyrząd nawigacyjny służący do szybkiego wykreślania na mapie pozycji statku, określonej za pomocą dwóch kątów poziomych o jednym wspólnym ramieniu:
a. Protraktor;
pyt. 5: Jednym z pierwszych kapitanów polskich transatlantyków w okresie międzywojennym był M. Stankiewicz. Jaki przydomek zyskał on sobie wśród swoich oficerów i wychowanków:
b. Znaczy kapitan;
pyt. 6: Ile uderzeń w dzwon okrętowy określa się terminem „szklanka”:
b. 2 uderzenia;
pyt. 7: Pierwsza Polka – żeglarz, która samotnie opłynęła Ziemię to:
b. Krystyna Chojnowska –Listkiewicz 1976-1978;
pyt. 8: Ile stopni ma jeden rumb – miara kąta w nawigacji morskiej:
b. 11,25;
pyt. 9: 10 mil morskich to:
a. 18,522 km;
pyt. 10: Węzeł do cumowania na palu lub do pierścienia to:
a. sztyk;

Gratulujemy wszystkich dobrych odpowiedzi.

 

- Advertisment -

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych – jaworznickie szkoły opublikowały regulaminy naboru

Jaworznickie szkoły ponadpodstawowe udostępniły na swoich stronach internetowych regulaminy rekrutacji na kolejny rok szkolny. Rekrutacja rozpocznie się już w maju. Proces rekrutacyjny rozpocznie się 13...

Uśmiechnięty Sebastian Kuś oddelegowany na badania psychiatryczne

Przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie odbyła się 24 kwietnia 2024 roku kolejna rozprawa Sebastiana Kusia, która wedle wcześniejszych zapowiedzi sądu miała zakończyć jego 5-letni...

Majówka 2024 w GEOsferze

Z okazji zbliżającej się majówki Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie przygotował liczne atrakcje na dni od 1 do 3 maja. Wydarzenia zaplanowane prze GEOsferę...