Ochotnicze Straże Pożarne przygotowane na przyjęcie Ukraińców

Ochotnicza Straże Pożarne tworzą tymczasowe miejsca pobytu dla Ukraińców. Na przykładzie OSP Osiedle Stałe sprawdziliśmy, jak to wygląda w praktyce.

REKLAMA

Prezes OSP Osiedle Stałe Józef Skulich mówi, że obecnie są na końcu etapu przygotowawczego. Prace nad punktem tymczasowego pobytu uchodźców z Ukrainy rozpoczęli w minioną niedzielę, przerabiając świetlice na miejsce noclegu. Obecnie zostało im, tylko skompletowanie pościeli i szykują się na przyjęcie pierwszych Ukraińców.

Liczba łóżek nie jest jednak nie ograniczona, a warunki pozwalają tylko na pobyt tymczasowy. Prezes dodaje, że nie jest im znany czas, jaki mają zamiar uchodźcy zostać w ich jednostce, ale przypuszcza, że ich funkcja będzie miała charakter przystankowy, a przybyli Ukraińcy po pewnym czasie rozjadą się dalej po Polsce lub nawet Europie.

Wielu mieszkańców przynosi do jednostki dary, złożone z najpotrzebniejszych towarów jednak w dalszym ciągu jest zapotrzebowanie na produkty pierwszej potrzeby, dlatego prowadzona jest cały czas zbiórka. W końcu nie wiedzą kto dokładnie do nich zawita, czy tylko osoby dorosłe, czy matki z dziećmi, a jeżeli z pociechami to, w jakim będą one wieku. Pytań jest zbyt dużo, aby można być przygotowanym na wszystko.

OSP Osiedle Stałe, tak samo, jak inne tego typu jednostki w naszym mieście jest gotowe na przyjęcie, naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, którzy uciekają przed wojną. 10 osób będzie miało możliwość pobytu tymczasowego w wygodnych warunkach, gdzie czekać na nich będzie pełny sanitariat, kuchnia z jadalnią czy miejsce do rekreacji, aż do czasu, gdy podejmą decyzję co dalej zrobić ze swoim życiem.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki