Od środy, 16 marca samorządy mogą rejestrować uchodźców z Ukrainy. Dla uchodźców, którzy zatrzymali się w Jaworznie specjalny punt zostanie utworzony w urzędzie miejskim.

REKLAMA

Możliwość nadawania numeru PESEL uchodźcom, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego nadaje specustawa o pomocy obywatelom tego kraju. O nadanie numeru PESEL uchodźcy mogą wnioskować w urzędach gmin od 16 marca.

W Urzędzie Miejskim w Jaworznie od środy punkt rejestracyjny będzie otwarty od godz. 7.00. Na miejscu obecny będzie tłumacz, który udzieli w razie potrzeby pomocy. Osoby chcące złożyć wniosek powinny mieć przy sobie fotografię biometryczną, będą także musiały złożyć odciski palca.

Mieszkańcy, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców z Ukrainy powinni zgłosić ich pobyt w urzędzie gminy. Takie zgłoszenie umożliwi uruchomienie procedur związanych z pomocą instytucjonalną, dostępu do edukacji itp. Dzisiaj w jaworznickim urzędzie miejskim rano ustawiła się kolejka obywateli zza wschodniej granicy i ich gospodarzy. Urzędnicy spisują dane wszystkich uchodźców z dokumentów tożsamości. Załatwianie formalności odbywało się sprawnie, w południe kolejka była już rozładowana.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki