Przemysław Kawka: Nie zdawaliśmy sobie sprawę, że nasz sąsiad może zostać zaatakowany

Przemysław Kawka to przedstawiciel młodego pokolenia, który angażuje się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Jak on i jego rówieśnicy postrzegają konflikt za granicą naszego kraju?

REKLAMA

Przemysław Kawka wprost stwierdza, że całą sytuację ataku zbrojnego Rosji na Ukrainę może podsumować dwoma słowami: zaskoczenie i oburzenie. Ani on, ani jego rówieśnicy nie zdawali sobie sprawy z tego, że w XXI wieku jeden kraj, jeden naród może zaatakować drugi, jakże podobny do naszego i próbować podważyć jego niepodległość. Jest to dla nich wieki szok, że przyszło im być obserwatorami takich wydarzeń i to w kraju nam sąsiednim.

Poziom empatii u młodych ludzi, którzy zaangażowali się w wolontariat, musi być bardzo duży, a utożsamienie się z Ukraińcami w tych trudnych czasach to coś niewątpliwe wymagającego. Sam Przemysław był parę razy na dworcu w Katowicach oraz w Krakowie i widział, w jakim stanie są w głównej mierze kobiety, które wyjechały z ogarniętego wojną kraju. Dwie torby z Ikei oraz dziecko pod pachą to obraz, który można zobaczyć na każdym kroku na dworcach PKP w całym kraju. Przemysław dodaje, że wśród wolontariuszy przeważają osoby młode, a głównie dlatego, że jeszcze parę lat temu oni sami byli w wieku wielu młodych uchodźców i nie potrafią sobie wyobrazić, że to oni mogli znaleźć się w takiej sytuacji życiowej.

Nie wszyscy młodzi ludzie są gotowi na obronę własnej ojczyzny, gdy mają jeszcze całe życie przed sobą. Przemysław jest jednak przekonany, że gdyby sytuacja go zmusiła, to poszedłby do wojska. Co prawda wśród znajomych w jego wieku zdania są mocno podzielone, jednak on nie wyobraża sobie opuszczenia miejsca, w którym się wychował, w tych najcięższych chwilach.

Jestem lokalnym patriotĄ — mówi Przemysław Kawka

To budujące, że młodzi ludzi mają tak głęboką świadomość i poczucie obowiązku walki o wolność i niepodległość, szczególnie w dzisiejszych czas opartych na konsumpcjonizmie i zaspokajaniu własnych potrzeb.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki