Wszystkim Paniom w dniu Ich święta życzymy radości życia, wszelkiej pomyślności, planów arcy oryginalnych,  ich realizacji, pomysłów na ciekawe życie, szczerych i oddanych przyjaciół panowie z redakcji www.jaw.pl

Wszystkiego dobrego drogie Panie
REKLAMA

Pierwszy Dzień Kobiet obchodzono z inicjatywy Socjalistycznej Partii Ameryki 28 lutego 1909 r. po zamieszkach w Nowym Jorku. Ostatecznie datę 8 marca wybrano nieprzypadkowo. W Nowym Jorku 8 marca 1857 r. doszło do protestu kobiet pracujących przy produkcji odzieży. Uznaje się jednak, że zmiana daty służyła odseparowaniu Międzynarodowego Dnia Kobiet od jego socjalistycznych korzeni.

Do Europy Dzień Kobiet dotarł później. Na Międzynarodowej Socjalistycznej Konferencji Kobiet w sierpniu 1910 r. w Kopenhadze niemieckie delegatki, odwołując się do pomysłu amerykańskich socjalistek, zaproponowały ustanowienie Dnia Kobiet. Powiązano go z walką o prawa kobiet oraz dla wsparcia walki o prawa wyborcze kobiet. W Konferencji brało udział 100 delegatek z 17 krajów. Głosowanie w sprawie Dnia Kobiet odbyło się anonimowo. Pomysł zaakceptowano, choć nie ustalono daty obchodów.

W Europie Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono po raz pierwszy 19 marca 1911 r. Świętowano w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Domagano się prawa kobiet do obejmowania stanowisk publicznych, prawa do głosowania, do pracy i szkoleń zawodowych.

W Rosji carskiej w latach 1913 i 1914 wiece z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet odbywały się w ostatnią niedzielę lutego (wg kalendarza juliańskiego). Te obchody połączono z antywojennymi demonstracjami. Data 8 marca wywodzi się od strajków i protestów kobiet w Rosji carskiej. Protestowano 23 lutego 1917 r., czyli 8 marca wg kalendarz gregoriańskiego. Kobiety żądały „Chleba i pokoju”. W czwartym dniu zamieszek abdykował car, a rząd tymczasowy przyznał kobietom prawa wyborcze.

W 1965 r. Międzynarodowy Dzień Kobiet w ZSRR ustanowiono dniem wolnym od pracy. Świętowano m.in. „w celu upamiętnienia zasług kobiet sowieckich w budowie komunizmu”.
W Polsce socjalistycznej świętowano w podobnym stylu. Artykuły w gazetach tytułowano „Kobiety w szeregach ORMO podejmują zobowiązania dla uczczenia swego święta”, „Tysiące kobiet stają w szeregach przodowników pracy”, „Kobiety uczczą swoje święto wzmożonym współzawodnictwem pracy”.
Taki to socjalistyczny rodowód tego święta.

W 1977 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ uznało, że Dzień Praw Kobiet i Pokoju na Świecie może być obchodzony przez Państwa Członkowskie w dowolnym terminie zgodnie z tradycją danego kraju.
eb

 

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ

  1. eh tam… jako kobieta powiem jedno: zbyt wiele widziałam kwiatków prezentowanych tylko 8 marca… jeśli nie okazujesz swojej kobiecie szacunku przez 365 dni w roku, w ten jeden dzień sobie daruj.. a już szczególnie te obwiędłe tulipany kupione razem z „pakiem” piwa w biedronce… już od kilku lat unikam 8 marca jako dnia na zakupy… nie mogę patrzeć na tych żałosnych typków dumnie kładących na taśmę w markecie bukiet tulipanów za 7,99 zł… Panowie… dbajcie o Wasze Panie tak na prawdę, cały czas, zawsze…