piątek, 19 kwietnia, 2024

​Zespół ds. przyszłości dworca PKP w Szczakowej (historia prawdziwa)

Strona głównaŻycie miasta​Zespół ds. przyszłości dworca PKP w Szczakowej (historia prawdziwa)

​Zespół ds. przyszłości dworca PKP w Szczakowej (historia prawdziwa)

- Advertisement -

Gdy pod koniec ubiegłego roku Urząd Miasta Jaworzna ogłosił nabór ochotników do w/w zespołu zgłosiłem swój akces zachęcony tematyką pracy zespołu i licząc na merytoryczną pracę w gronie ludzi, którym na sercu leży przyszłość dostępu mieszkańców do połączeń kolejowych i przyszłość tego historycznego budynku. Niestety, okazałem się naiwny, sądząc, że panu prezydentowi zależy na poznaniu opinii mieszkańców poprzez zastosowanie uczciwych i demokratycznych procedur konsultacji społecznych.

Pierwsze dwa spotkania zespołu upływały na merytorycznej pracy dotyczącej problemu własnościowego gruntu i budynku dworca. Nic nie wskazywało na to, że na trzecim spotkaniu , na którym mieliśmy omawiać propozycje dotyczące przyszłego zagospodarowania budynku dworca sytuacja diametralnie się zmieni. Zaskoczeniem dla mnie i dla członków zespołu (przynajmniej niektórych) było zjawienie się na posiedzeniu naszej komisji pana prezydenta. Jeszcze większe było zaskoczenie, gdy na początku posiedzenia przewodnicząca komisji przekazała prowadzenie spotkania panu prezydentowi, a sama pod pozorem ważnej sprawy osobistej, opuściła zebranie.

Pan prezydent wyjaśnił na wstępie, że pozwolił sobie wziąć udział w pracach naszego zespołu, gdyż śledził naszą dotychczasową pracę (spotkania są nagrywane) i uznał, że praca zespołu jest bezowocna i prowadzi w ślepy zaułek, gdyż problemy księgi wieczystej i przejęcia budynku na własność przez miasto są nie do rozwiązania przez najbliższe lata.

A nawet gdyby udało się zrealizować ten cel , to miasta nie będzie stać , by wyremontować i zaadaptować budynek do nowych potrzeb. Ponadto pan prezydent przyszedł do zespołu z propozycją przebudowy budynku dworca, w sprawie której, miał już umówione (w najbliższym czasie) spotkanie z panem Ministrem Infrastruktury Adamczykiem. Prezydent powiedział , że oczekuje opinii zespołu na temat tego projektu. Sam projekt opisał prezydent słownie , ogólnie, w zarysie. Projekt opierał się na wydaniu przez prezydenta decyzji administracyjnej o wyburzeniu w znacznej części budynku historycznego dworca kolejowego w Szczakowej i postawieniu w to miejsce parterowego, kontenerowego budynku (w „nowoczesnej” technologii metal-szkło) do bezosobowej obsługi pasażerów (podobny do nowego dworca w Oświęcimiu).

Zabytkowy dworzec kolejowy w Szczakowej to najbardziej rozpoznawalny symbol Jaworzna i pomnik historii naszego miasta , a jego wyburzenie byłoby (moim zdaniem) barbarzyństwem i zbrodnią. Dziwi i oburza mnie fakt , że w czasie gdy za naszą wschodnią granicą trwa wojna, a Putin zburzył już ponad 150 zabytkowych budynków Ukrainy, prezydent chce zburzyć najważniejszy zabytkowy budynek Jaworzna . Ale czegóż można się spodziewać się po kimś, kto nie ma szacunku dla historii naszego miasta, kto pozbawił miasto niemal stuletniego budynku przedszkola w Długoszynie i zabytkowego budynku dawnej SP nr 6. Wyraziłem zdecydowany sprzeciw wobec zamiaru realizacji tego projektu, ale i tak wielu członków zespołu ( w tym pochodzących ze Szczakowej ) poparło ten projekt. No cóż, każdy ma własne sumienie i własną twarz. Byłem zbulwersowany tym, że prezydent , w perfidny sposób wykorzystał komisję do realizacji swoich niecnych zamiarów wobec budynku dworca. Poczułem się oszukany, gdyż okazało się, że w rzeczywistości bierzemy udział w sprytnie rozegranym przedstawieniu, którego scenariusz napisał pan prezydent. Zaproponowany przez prezydenta projekt jest wątpliwy z moralnego punktu widzenia i pod względem prawnym, o czym świadczyło użyte przez prezydenta w jego opisie słowo „naciągany”, oraz brak zgodności ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego . Ten projekt , to tak naprawdę próba pozbycia się przez prezydenta „problemu zagospodarowania dużego budynku biurowo-mieszkalnego dworca”.

Projekt, będący wątpliwym rozwiązaniem problemu obsługi podróżnych na dzień dzisiejszy , ale nieuwzględniający przewidywanej, zwiększonej liczby podróżnych w przyszłości ,chociażby w wyniku powstania nowych miejsc pracy w Jaworznickim Obszarze Gospodarczym. Nie można rozpatrywać sprawy dworca kolejowego bez określenia prognozowanej liczby pasażerów w bliskiej i dalszej perspektywie i bez uwzględnienia jego ważnej roli w systemie komunikacji w mieście. Kolejny raz okazało się, że przy decyzjach o rodzaju i zakresie planowanych inwestycji prezydent kieruje się nie troską o dobro obecnych i przyszłych pokoleń mieszkańców Jaworzna a cyniczną kalkulacją polityczną. Wobec powyższych faktów uznałem, że mój dalszy udział w w/w zespole jest bezcelowy i w trakcie posiedzenia zrezygnowałem z pracy w tej komisji.

Mam nadzieję, nieomal pewność, że mieszkańcy Jaworzna, a zwłaszcza Szczakowej nie pozwolą na zburzenie zabytkowego budynku dworca PKP.

Jerzy Nieużyła

Jerzy Nieużyła, w tle dworzec w Szczakowej
- Advertisment -

LKS Ciężkowianka Jaworzno będzie walczyć o awans do III ligi

LKS Ciężkowianka Jaworzno zagra w barażach o awans do III ligi tenisa stołowego. Pierwszy mecz rozegra już w przyszłym tygodniu. Klub tenisa stołowego LKS Ciężkowianka...

Ukryta podziemna stacja gazowa? Urząd milczy

Na ulicy Wilczej tamtejsza mieszkanka pani Eugenia odkryła, że na działce obok jej domu ukryta jest podziemna stacja gazowa. Również dokumenty, które odniosły się...

Spotkania konsultacyjne w sprawie kosztów rozliczania ciepła w SM Górnik

Spółdzielcy z SM Górnik, będą mieli możliwość uczestniczenia w konsultacjach dotyczących dopłat do kosztów ciepła, które odbędą się 22, 23 i 24 kwietnia 2024...