Czyszczenie hydrodynamiczne – czym jest i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Zdolność wody do drążenia skał jest powszechnie znana, a przykładem jej działania są obecne na całej Ziemi wąwozy rzek. Do ich uformowania naturalne cieki wodne potrzebowały milionów lat. Czas ten jednak można znacznie skrócić, dzięki sprężeniu strumienia wody i wyrzucaniu go pod dużym ciśnieniem. Technologia ta jest stosowana już od kilkudziesięciu lat do cięcia strumieniem wody. Za jej pomocą można też wykonywać czyszczenie hydrodynamiczne.

Co to jest czyszczenie hydrodynamiczne?

Czyszczenie hydrodynamiczne jest stosunkowo prostą metodą usuwania zanieczyszczeń z różnych powierzchni za pomocą strumienia wody pod odpowiednim ciśnieniem. Jak wspomniano we wstępie, woda pod ciśnieniem znajduje zastosowanie w wielu technologiach.

Wśród nich jest cięcie materiałów, polerowanie i piaskowanie na mokro oraz mycie ciśnieniowe. W każdej z tych metod stosuje się podobne techniki, a jedynymi różnicami są wartości ciśnienia i dodatek ścierniwa.

W przypadku czyszczenia hydrodynamicznego ciśnienie wody wyrzucanej przez dyszę wynosi około 1500-3000 barów. Jest ono indywidualnie dostosowywane do warunków pracy i oczekiwanych efektów.

Dla porównania, przecinarka wodna generuje ciśnienie około 6200 barów, a myjka wysokociśnieniowa z marketu około 180 barów. Ten parametr w przypadku czyszczenia hydrodynamicznego jest bardzo ważny. Jeśli ciśnienie będzie zbyt wysokie, poza usunięciem brudu, uszkodzi czyszczoną powierzchnię.

Zalety czyszczenia hydrodynamicznego

Hydrodynamiczne czyszczenie obiektów ma znaczną przewagę nad tradycyjnym myciem za pomocą węża czy szorowaniem szczotką. Strumieniem wody wyrzucanej z dyszy można dotrzeć dosłownie wszędzie, w tym również do wnętrza wąskich rur, do otworów czy zakamarków i wszelkich nierówności powierzchni. Czyszczenie czy przetykanie takich miejsc nie wymaga wykonywania wierceń. Poza tym metoda hydrodynamiczna:

  • nie powoduje zapylenia otoczenia i emisji szkodliwych cząstek pyłów i gazów
  • nie uszkadza powierzchni materiału i nie odkształca konstrukcji
  • usuwa zarówno twarde, zasklepione zanieczyszczenia, jak i miękkie smary, osady, a nawet rdzę
  • jest znacznie wydajniejsza niż inne techniki
  • umożliwia usuwanie selektywne (na przykład jedną warstwę farby)
  • może być stosowana przy każdej pogodzie

Warto też podkreślić, że czyszczenie hydrodynamiczne wykonuje się nie tylko zimną, ale również gorącą wodą. Alternatywą dla tej drugiej jest czyszczenie parą, której temperatura pozwala skutecznie usunąć wszelkie substancje smarne i oleiste.

Jaka firma zajmuje się czyszczeniem hydrodynamicznym?

Mycie parą czy wodą pod ciśnieniem wymaga wprawy i doświadczenia. Tylko wówczas klient ma gwarancję, że z powierzchni zostanie usunięte to, co potrzeba. Dlatego usługę warto zlecić specjalistom z firmy CIS Sp. z o.o. Sp. K. w Częstochowie.

Pracownicy mają do dyspozycji urządzenie do czyszczenia parą, które już wielokrotnie wykorzystywali podczas rozmaitych prac.

Czyszczenie hydrodynamiczne znajduje zastosowanie w takich branżach, jak: budowlana, petrochemiczna, energetyczna, rafineryjna i wielu innych.

agencja

Recent Posts

Dni Jaworzna 2024. Kto wystąpi?

Dni Jaworzna 2024 odbędą się już w przyszłym tygodniu, 8 i 9 czerwca. Wystąpią Oskar…

14 godzin ago

Jak wspominasz swoje dzieciństwo? Dzień Dziecka

1 czerwca na całym świecie obchodzony jest Dzień Dziecka. To wyjątkowe święto może celebrować każdy,…

15 godzin ago

Jaworzno mało znane – Dziećki…

Kiedy w Jaworznie słyszymy określenie „Dziećki” to niemal automatycznie, przywodzi ono na myśl zbiornik wodny,…

17 godzin ago

Spłonął samochód dostawczy

Doszło do pożaru samochodu dostawczego w okolicy ul. Matejki w dniu 31 maja. Do pożaru…

18 godzin ago

Pożar domu jednorodzinnego w Ciężkowicach

Uderzenie pioruna mogło być przyczyną pożaru domu jednorodzinnego w Jaworznie Ciężkowicach. W dniu 31 maja…

18 godzin ago

Niedziele handlowe w 2024 roku. Czy 2 czerwca to niedziela handlowa?

W 2024 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, przypada 7 niedziel handlowych. W które niedziele…

1 dzień ago