Velostrada powstanie w stolicy naszego województwa. Katowice oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wraz z Sosnowcem i Mysłowicami doszły do porozumienia w zakresie przygotowania procesu budowy Metropolitalnej Sieci Tras Rowerowych. Metropolia tak bardzo pozazdrościła Jaworznu Velostrady, że zbuduje nie jedną a dwie autostrady rowerowe.

REKLAMA

Velostrada to jeden ze sztandarowych projektów zarządców naszego miasta. Rowerowa autostrada była temat rozmów wielu krajowych mediów i cieszyła się dużą popularnością. Nie inaczej jest dzisiaj, mieszkańcy Jaworzna nie tylko w okresie letnim korzystają z uroków tej inwestycji. Szczególnie jednak w wakacje można spotkać tam nie tylko dużą ilość rowerzystów, ale także spacerowiczów, ludzi jeżdżących na rolkach czy matek z dziećmi. Inwestycja łącząca Osiedle Stałe ze ścisłym Centrum Jaworzna okazała się strzałem w dziesiątkę. Dlatego wydaje się, że Metropolia na czele z Katowicami, Sosnowcem i Mysłowicami pozazdrościła tego projektu i postanowiła stworzyć własną Velostrade, a nawet dwie.

Pierwsza rowerowa autostrada będzie miała długość około 4 kilometrów i znajdować się będzie na odcinku pomiędzy Brynowem a dzielnicą Giszowiec. Ta część inwestycji jest już projektowana i władze Katowic zakładają, że zostanie zrealizowana w przyszłym roku. Planuje się także jej przedłużenie w kierunku Mysłowic.

Natomiast druga autostrada rowerowa będzie łączyć Katowice z Sosnowcem i rozpoczynać się będzie przy kampusie Uniwersytetu Śląskiego przy ulicy Bankowej i z wykorzystaniem „Bulwarów Rawy” oraz dawnego śladu kolejowego, łączyć się będzie z dzielnicą Borki i prowadzić będzie dalej w kierunku Sosnowca.

Nie będzie to jednak koniec prac nad przerobieniem Katowic i całej Metropolii w rowerowy raj. Trwają bowiem już analizy dla kolejnych połączeń rowerowych w ramach MSTR. Ponadto, na ukończeniu są również prace projektowe w zakresie infrastruktury rowerowej mi.in. wzdłuż ulicy Francuskiej, a także na odcinku od ulicy Trzech Stawów do istniejącej już infrastruktury wzdłuż ulicy Lotnisko oraz połączenia ulicy Konnej z ulicy Techników i ulicą Niepodległości.

Budowa Metropolitalnej Sieci Tras Rowerowych realizowana będzie w ramach projektu: „Ramowy program realizacji metropolitalnych dróg rowerowych w obszarze GZM”.

Źródło: Śląski Biznes

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ