500 plus dla uchodźców z Ukrainy zostanie im wypłacone z początkiem maja. Do tej pory Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął około 317 tysięcy wniosków o to świadczenie od obywateli Ukrainy. W samym województwie śląskim było ich ponad 35 tysięcy.

REKLAMA

Pierwsze świadczenia 500 plus zostaną wypłacone Ukraińcom, którzy złożyli o nie wniosek, już w maju bieżącego roku. Będzie to możliwe dzięki specjalnej specustawie, którą uchwalił nasz rząd, a która sprawia, że uchodźcy z Ukrainy mogą ubiegać się o wsparcie z ZUS.

O to jakże popularne w naszym kraju świadczenie mogą ubiegać się osoby, które mają dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia i które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutym bieżącego roku w wyniku wojny, a także uzyskały numer PESEL UKR., założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu.

Składać wnioski mogą, podobnie jak Polacy, tylko drogą elektroniczną, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Pamiętać trzeba jednak, że są dwa okresy świadczeniowe. Ten pierwszy właśnie trwa i trwać będzie do końca maja, drugi rozpocznie się 1 czerwca i będzie obowiązywał do końca maja 2023 roku — o czym informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Źródło: Śląski Biznes

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki