Dzień Flagi i Dzień Polonii i Polaków mieszkających za granicą stał się wspaniałą okazją, by z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 7 porozmawiać na temat naszych symboli narodowych, patriotyzmu, a jednocześnie pokazać, jak takie symbole wyglądają u naszych sąsiadów.

Uczniowie z SP nr 7 na spotkaniu z Krystyną Sokół
REKLAMA

Dzieci wspaniale orientują się we flagach państw, ale z ciekawością poznały godło, hymn i dewizę Ukrainy – zauważyła pani Krystyna Sokół na spotkaniach z uczniami klas trzecich i klas starszych.

Na spotkaniach z uczniami pani Krystyna opowiedziała o swojej córce Ani, o jej pasji czytania książek, jej ciekawości świata, jej podróżach i chęci poznawania nowych ludzi. Dzieci zapoznały się z książkami Ani „Ania bajki pisze” i z ciekawością usłyszały, że bajki Ani można przeczytać aż w 26 językach świata. Wszystkie bajki zostały przetłumaczone na język angielski, niemiecki i francuski.

Książki Ani Sokół

Wśród innych tłumaczeń są trzy bajki w języku ukraińskim. Dzieci z wielką uwagą oglądały bajki w tym języku, dziwiły się innym literom, ale zauważyły, że język ukraiński w mowie jest podobny do polskiego.

Tłumaczenie w języku ukraińskim bajki Ani Sokół pt. „Mali przyjaciele”

Na spotkaniu pani Krystyna przeczytała dzieciom bajkę „Mali przyjaciele”. Jest to historyjka o przyjaźni, a także o złych zachowaniach, kłótniach, robieniu sobie na złość, kradzieży. Opowiadanie stało się wstępem do rozmowy o budowaniu dobrych relacji między koleżankami i kolegami w klasie, w szkole, relacji międzyludzkich w naszym mieście, w państwie i między narodami. W rozmowach pojawił się temat naszych sąsiadów, z którymi graniczy Polska, gdzie mieszkają Polacy i dlaczego tam wyjechali.

Następnie poruszono temat Ukrainy, wojny i dlaczego w Polsce są dzieci z Ukrainy. Czy trudno zaprzyjaźnić się z dziećmi z innych krajów? Czy poprzez wspólną zabawę i naukę z dziećmi z Ukrainy można lepiej się poznać, zaprzyjaźnić i żyć w zgodzie? A dlaczego dorośli nie potrafią żyć w zgodzie z innymi, dlaczego są wojny i konflikty?
Dzieci zrozumiały, że ciepłe i życzliwe kontakty z innymi inspirują, naturalnie motywują do działania, dają poczucie bezpieczeństwa, pozwalają realizować swoje pasje i możliwości. Wspólnie doszły do wniosków, że motta Ani Sokół w życiu: „Człowiek tyle jest wart ile dobra czyni dla innych…” i „Wymagać mało od świata a dużo od siebie” powinny stać się kierunkowskazem i złotą zasadą dla wszystkich, bo „zgoda buduje, a niezgoda rujnuje.”
Krystyna Sokół

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki