Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa? Maturzyści zdania mają podzielone

Matura z matematyki 2022 na poziomie podstawowym dzisiaj dobiegła końca, dlatego postanowiliśmy zapytać tegorocznych maturzystów czy obowiązkowy egzamin dojrzałości z tego przedmiotu powinien mieć miejsce, czy może lepiej, gdyby był tylko dla zainteresowanych?

REKLAMA

Matura z matematyki to temat wiecznych dywagacji przy rodzinnym stole. Część osób jest za a druga część przeciw. Do 2010 roku zdawali ją tylko chętni, którzy planowali wybrać się na kierunki inżynieryjne lub tę, które wymagały zdanego egzaminu dojrzałości z tego przedmiotu. Od 2010 matura z matematyki stała się obowiązkiem każdego absolwenta szkoły średniej, który przystępował do tego egzaminu. Pierwszy rocznik z obowiązkową matematyką mógł liczyć na fory, egzamin był prost, według wielu za prosty, dlatego roku później przygotowano zdecydowanie trudniejszy arkusz, który tym razem okazał się dla wielu zbyt trudny. Dopiero z czasem udało się znormalizować trudność tak, aby egzamin był, jak najbardziej przystęp dla uczniów, szczególnie tych, którzy nie wiązali przyszłości z matematyką.

Przy okazji matury z matematyki 2022 postanowiliśmy podpytać o stosunek do tego obowiązkowego egzaminu tegorocznych maturzystów. Jak się można było spodziewać, zdania były podzielone. Wiele głosów było twierdzących, sformułowania typu: raczej powinno być, wydaje mi się, że tak, raczej tak czy myślę, że tak; padały często i bez większego namysłu. Można jednak było także usłyszeć głosy, że matura z matematyki powinna być tylko dla tych, którzy wybierają się na studia albo powinna być łatwiejsza. Argumenty zwolenników obowiązkowej matury mówiły o wszechstronności matematyki, która przydatna jest do wszystkiego, ponadto uczy logicznego myślenia i jest pomocna w innych dziedzinach życia.

 

Matematyka królowa nauk

Trafiły też się głosy mocno neutralne, które cieszyły się, że próg zdania to tylko 30% i że obowiązkową maturą nie jest na przykład ta z biologii. Najciekawszym jednak głosem, był ten mówiący o tym, że matura sama w sobie powinna nie istnieć, że jest to zbędny egzamin, który wcale nie sprawdza wiedzy uczniów tylko ich umiejętność rozwiązywania testów lub ewentualnie radzenia sobie ze stresem, chociaż jak dodał nasz rozmówca, bardziej się stresował rozmową z nami i kamerą niż samym egzaminem.

Głosy bardzo zróżnicowane i nie ma się czemu dziwić. W tym wątku przypuszczamy, że zawsze będzie tylu zwolenników co przeciwników, grunt, aby każdy maturzysta zdał i był spokojny o swoją przyszłość. Ważne, aby podchodzić do tego zdroworozsądkowo, a nie jak jeden z ankietowanych, który chciałby, aby zlikwidowano maturę z języka polskiego. Bez względu na wszystko życzymy jednak maturzystom powodzenia w dalszych egzaminach i połamania piór lub długopisów.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki

17 KOMENTARZE

 1. Matura, egzamin ósmoklasisty i każdy etap egzaminów i edukacji języka polskiego powinny być ukierunkowane nie znajomość lektur a na umiejętnościach czytania ze zrozumieniem, formułowania logicznych argumentów i wyłapywania w tekstach bzdur i manipulacji, poszukiwania i weryfikacji informacji w wiarygodnych źródłach.
  To ograniczyłoby szerzenie fake newsów, osłabiło wpływ populizmu i propagandy na społeczeństwo.

 2. Jasne po co komu lektury to przeżytek narzucany przez ministra Czarnka, wystarczy „Krótki kurs historii WKP(b)” i osiąga się sztukę umiejętności czytania ze zrozumieniem, formułowania logicznych argumentów i wyłapywania w tekstach bzdur i manipulacji, poszukiwania i weryfikacji informacji w wiarygodnych źródłach. Taką umiejętność posiada bez wątpienia osobnik posiadający nick __ . Potem wystarczy lektura GW i oglądanie TVN i już jest się młodym inteligentem z dużego miasta . Nieprawdaż ?

  • No tak uderz w stół odezwą się nożyce tzn Siwy, znów mamy pokaz ograniczeń intelektualnych i absurdalnego wręcz poziomu braku umiejętności rozumienia tekstu pisanego.
   Synku, gdzież ja sugerowałem że lektury to przeżytek??
   Gdzie sugerowałem które źródła są rzetelne??
   Znów demonstrujesz swój prymitywny czarno-biały obraz świata gdzie PiS vs PO, TVN vs TVPis, GW vs „niezależni” itd. Stąd to idiotyczne przekonanie że każdy kto ma odmienne zdanie czerpie je z GW czy TVNu.

   „młody inteligent z dużego miasta” to kolejna obelga w słowniku PiSo-chrześcijan? Jaworzno w waszym światku to duże miasto? Czy inteligent w tym zlepku to każdy kto śmie się nie zgadzać z partią – taki synonim wykształciucha??

   Co ma „Krótki kurs historii” do lekcji polskiego? Ja wiem że łezka się wam towarzyszu kręci na wspomnienie lektur na których się wychowaliście, ale to już miejmy nadzieję do szkół raczej nie wróci. Pozostaje Ci sorry wam powrót do ulubionych lektur w domowym zaciszu, a właściwe to „poczytaj mi mamo” bo jak zademonstrowałeś czytać ze zrozumieniem nie potrafisz.

   • Cytuję „Matura, egzamin ósmoklasisty i każdy etap egzaminów i edukacji języka polskiego powinny być ukierunkowane nie znajomość lektur a na umiejętnościach czytania ze zrozumieniem”. To nie po polsku ale nic nie zrozumiałeś z własnej wypowiedzi.
    Synku ja piszę o „Krótkim kursie historii WKP(b)” to była obowiązkowa lektura twoich przodków oraz resortowych dziadów których dzieci tworzyli GW i TVN. Zapytaj swoich rodziców i dziadków towarzyszu __.

    • Oj dzieciaku wg Ciebie mocniejszy nacisk na umiejętności czytania ze zrozumieniem, logiki wypowiedzi i wyłapywania bzdur automatycznie wyklucza lektury i nauczanie literatury???? Chłopcze znów przeczytałeś jedno a zrozumiałeś i dopowiedziałeś sobie coś innego.
     Ogarnij się, ofiaro systemu edukacji który nazwałeś kiedyś kazamatami.

     Co do lektury, ja w przeciwieństwie do Ciebie nie wiedziałem nawet o istnieniu tego „dzieła” na które tak uparcie się powołujesz. W związku z tym wycieczka w kierunku przodków i resortowych dzieci to raczej projekcja twoich doświadczeń. To zresztą ładnie wyjaśnia Twój sentyment i tęsknotę do czasów minionych, twoje ślepie uwielbienie dla partii walczącej o odbudowanie sprawdzonych wzorców.

     • Ty w ogóle mało wiesz o komunie i bolszewikach za to wypowiadasz się jak ekspert od sowietologii. Kto ma inne zdanie niż ty ten cham prostak i komuch. Na dokładkę każdy kto się z tobą nie zgadza ten nic nie rozumie i jest biedą intelektualną. Tak wygląda świat wg pana __ .
      Po prostu jesteś chodzącym potwierdzeniem tezy, że oglądanie TVN i czytanie GW szkodzi.

  • Kolejny wpis Siwego, ukazujący obraz bezsilności nędzy intelektualnej.

   Znów kłamiesz!!! Już Ci to tłumaczyłem – nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, używać argumentów, faktów i logiki. Do tego nigdy nie próbujesz nawet udowodnić swoich racji. Oto fakty pokazujące Twoją biedę intelektualna. To czy się zgadzamy czy nie, nie ma nic do rzeczy.
   A chama, czy jak wolisz prostaka, robi z Ciebie to jak odnosisz się do innych – nieustanny potok wyzwisk, obelgi obrzydliwe insynuacje itd. to Twój standard.
   Tak oto solidnie zapracowałeś na opinie o sobie. Coś jeszcze dumo rodzinna ci wyjaśnić??

   Ależ nawet nie próbuje konkurować z tak wybitnym sowietologiem jak ty. Lata praktyki i ogrom wiedzy wyssany z partyjnej propagandy jest wzorcem nieosiągalnym dla wszystkich młodych i starych wyksztalciuchów z wszelkich rozmiarów miast, wsi, osad itd. Tylko jak to jest że masz się za eksperta (nie tylko w dziedzinie sowietologii zresztą) a jednoczesnie nie potrafisz używać argumentów i faktów korzystając ze swojej mitycznej eksperckiej wiedzy. Zamiast tego wciąż uprawiasz prymitywne kopiuj/wklej. To raczej dowodzi że Twoja „ekspercka wiedza” to ułuda, takie marzenie biedaka.

   Co ty masz z tym TVNem i GW? Rozumiem że w Twoim światku to kolejna obelga i stąd ten upór we wmawianiu mi co czytam i oglądam. Ja nie potrzebuje wsparcia, cytatów i linków, ty bez nich nie istniejesz. Faktów sprawdzić nie potrafisz (jak powyżej w temacie kopalń), więc uznałeś że kopiowanie i wklejanie linków do obrazków z niezależna.pl dział humor to jest to. Zaiste poziom „eksperta” 🙂

 3. Jak czytam te twoje kocopoły to dziękuję Bogu ,że nie jestem tak mundry jak ty. Ciągle piszesz to samo ,że tylko ty jedyny potrafisz czytać ze zrozumieniem ,zawsze wiesz wszystko najlepiej i zawsze masz rację .
  Gamoniu, co do waszej Róży istota wypowiedzi umknęła ci i skupiłeś się na tym że to dział niezależnej dotyczący humoru. To świadczy o twojej „błyskotliwości ” i o twoim czytaniu ze zrozumieniem. Istota rzeczy polega nie na śmieszności ale na przewrotności tej osobniczki . Nawet tak prostej rzeczy nie potrafisz zrozumieć, a próbujesz innych pouczać. Ogarnij się żałosny człeku.

 4. Siwy biedaku, ty myślisz że ja kliknąłem w link do niezależna.pl/humor??? Nie, nawet nie próbowałem. Nie zajrzałem tam, bo niczego sensownego się nie spodziewam w dziale humor. I jak się okazuje po Twoim opisie zawartości bardzo dobrze zrobiłem.
  Waszej Róży?? Czyli czyjej? Znów czarno-biały świat, PiS – PO, niebo-piekło itd. Wciąż to samo prymitywne postrzeganie świata ubogich na rozumku.
  Taak ja pisze to samo, a do ciebie i tak nie dociera. Dlatego powtórzę, jak wiemy lubisz powtórzenia: wciąż nie rozumiesz co czytasz, odpowiadasz bełkotem z wyzwiskami. A sensownych argumentów brak.
  Gdzież napisałem że „jedyny potrafie czytać ze zrozumieniem ,zawsze wiem wszystko najlepiej i zawsze mam rację”????? Znów biedaku czytasz jedno ale rozumiesz całkiem co innego. Biedo z bezsilności zmyślasz coś czego nigdy nie napisałem.
  W związku z powyższym ogarnij się chłopczyku.

  • Piszesz „wiemy lubisz powtórzenia”. Mam pytanie w czyim imieniu się wypowiadasz pisząc my ? My to znaczy kto?
   A to że nie posłuchałeś co mówiła Róża a potem zarzucasz mi brak argumentów to norma . Trzeba było sieroto posłuchać i zająć stanowisko co do jej wypowiedzi. A ty jak zwykle bredzisz , nie zaglądasz poza papkę lewicowo liberalnego przekazu bo niczego sensownego się nie spodziewasz. W ten sposób żyjesz biedaku w bańce informacyjnej tracąc kontakt z realnym światem czego przykłady dajesz nieustannie twoimi bełkotliwymi wpisami .
   Dam ci dobrą radę jeśli nie musisz nie kompromituj się i nie pisz ciągle tych samych farmazonów o tym że nie rozumiem ,że coś kopiuję, że samodzielnie nie myślę, że brak mi argumentów itp. Skoro uważasz że nie mam nic do powiedzenia to nie odpowiadaj na moje wpisy łaskawco.

   • To też Cie przerosło? Rany Julek, aż takiej biedy się nie spodziewałem, ale OK weekendowe kazamaty nauczania specjalnie dla Siwego : My – czyli ogół czytających to forum. To było aż takie trudne?? Przerażająca bieda.

    Co ma jakakolwiek wypowiedź Róży do matury z matematyki, polskiego czy jakiegokolwiek innego egzaminu? Mówiła tam coś o maturach lub edukacji ??
    Nie będę chłopczyku oglądał humoru niezależnej.pl. Podasz link do sensowniejszego działu/artykułu pochylę się nad tekstem. Ale to pewnie będzie problem, biedaku zapewne niczego poza obrazkami „humoru” i TVPiS nawet nie przeglądasz. Np czytałem wywiad braci K z ambasadorem Rosji opublikowany po wybuchu wojny, widać że bracia mają wyczucie i klasę.

    Znów sierotko twierdzisz że bredzę, tylko kim Ty jesteś skoro nie radzisz sobie nawet z bredzeniem? No ale to już ustaliliśmy – biedą intelektualną.
    To Róża mówiła coś poza „papką lewicowo liberalną”?
    Dlaczego papka prawicowej propagandy jest lepsza od innej papki? Bo produkuje i dostarcza ją jedynie słuszna partia??

    Może wskaż na czym opierasz stwierdzenie iż „nie zaglądam poza papkę lewicowo liberalnego przekazu” Dasz radę? Nie ma szans. Ty mierzysz innych swoją miarką, nie wychylasz się poza TVPiS czy obrazki humoru niezaleznej i zakładasz że inni też tak robią.

    No popatrz biedo wystarczą moje bełkotliwe wpisy żebyś nie potrafił ich obalić. W odpowiedzi nic nie potrafisz z siebie wykrzesać, ok nic poza nowymi wyzwiskami.
    Twierdzisz że żyję „w bańce informacyjnej tracąc kontakt z realnym światem” – skoro tak powinieneś bez problemu to udowodnić podając fakty. Ale nic takiego się nie stało. Co do kompromitacji, powtórzę jeszcze raz bo lubisz: TY sam kompromitujesz siebie – skoro nie potrafisz obalić farmazonów i bełkotu oderwanego od realnego świata to kim jesteś. Tak wiem już to przerabialiśmy.

    Będę pisał tak długo jak mi się będzie podobało i „wujku dobra rada” będę pisał to samo żeby do Ciebie dotarło – tak to też powtórzenie. Specjalnie dla Ciebie 🙂

    A rozumiesz? Przecież powyżej masz dowody że nie ogarniasz prostego tekstu, przekręcasz albo zmyślasz treści których nie ma.
    A myślisz samodzielnie??? Jakoś brak dowodów na poparcie tej tezy. Jeśli się mylę bez problemu mi to udowodnisz. PRAWDA?? Tak wiem niczego udowadniać mi nie musisz i nie będziesz 🙂
    A nie kopiujesz?? Przecież robisz to praktycznie ciągle i od zawsze.
    A używasz argumentów?? Nie zdarzyło Ci się. No chyba że nie wiesz co to argument – to bardzo prawdopodobne patrząc na pierwszy punkt tej wyliczanki.
    A masz coś do powiedzenia? Jak na razie niczym poza kopią z propagandy partii i wyzwiskami się nie wykazałeś. Ciągle czekam na ten dzień kiedy samodzielnie sklecisz jakąś myśl, opartą o fakty i logikę. Propagandę i papkę prawicową mam w TVPiS, w Orlen press, radiu i od braci Karnowskich.

    Uważam łaskawco że będę robił co chce, jak chce i tak długo będzie mi się chciało. Przecież gdybyś chciał mógłbyś mnie pozbawić niezwykłej „przyjemności” czytania Twoich bieda tekstów. Ale wiemy że tego też nie zrobisz 🙂

    • Jak czytam te twoje niedorzeczności to ogarnia mnie smutek i nostalgia, jak mawiał nieodżałowany inż. Mamoń.
     Z tekstów przebija się twoja ogromna frustracja i niska samoocena ( tu się nie mylisz). Widać, że źle ci się żyje w wolnej Polsce . Szczerze mówiąc nie jest mi ciebie żal, głupota zasługuje na karę.

 5. Ot i cały Siwy. Biedaczek nie pojmuje co czyta więc znów uciekł w fantazjowanie tzn wymyślił sobie to czego nie ma.
  Gdzie biedo wyczytałeś cokolwiek o życiu w wolnej Polsce?? Na czym oparłeś twierdzenie o mojej samoocenie (w której się nie mylę) i poziomie frustracji??
  To pytania na które jak zawsze nie udzielisz odpowiedzi, zbyt trudne to wyzwanie.

  Cóż to w niezależnej nie mieli obrazków i musisz podpierać się inz Mamoniem?

  Uwielbiasz powtórzenia dlatego kolejny raz udowadniasz biedaku jak źle jest z Tobą – nie potrafisz roznieść w pył rzekomych niedorzeczności.

  Czego zapowiedzią jest stwierdzenie „głupota zasługuje na karę”? Czyżbyś postanowił ukarać sam siebie czy rodzina zobaczyła co wypisujesz? A może to sentymentalny powtot do komuny i samokrytyki i stąd ta nostalgia.