sobota, 20 kwietnia, 2024

Czy władze miasta wysłuchały rodziców walczących o trzecie rozszerzenia w liceach?

Strona głównaEdukacjaCzy władze miasta wysłuchały rodziców walczących o trzecie rozszerzenia w liceach?

Czy władze miasta wysłuchały rodziców walczących o trzecie rozszerzenia w liceach?

- Advertisement -

Spotkanie rodziców ósmoklasistów z władzami miasta, dyrektorami wszystkich jaworznickich liceów oraz przedstawicielami Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego zakończyło się niekorzystnie dla osób składających pismo sprzeciwiające się decyzji władz samorządowych, dotyczącej usunięcia trzeciego przedmiotu rozszerzonego.

Na spotkaniu z rodzicami 19 maja obecni byli Radni wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Panem Tadeuszem Kaczmarkiem, dyrektorzy liceów, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Pan Tomasz Jewuła oraz Naczelnik Wydziału Edukacji Pani Irena Wojtanowicz-Stadler.

 

Podczas spotkania nie zabrakło dużej grupy rodziców, którym zależy, aby ich dzieci podobnie jak ich starsi o rok koledzy, mogli w zbliżającym się roku szkolnym wybrać trzy przedmioty na poziomie rozszerzonym. Według nich takie rozwiązanie powinno wyrównać szanse podczas rekrutacji na wymarzone studia z uczniami liceów z sąsiednich miast, w których zdecydowano się na pozostawienie trzech przedmiotów rozszerzonych.

Obecnym rodzicom na spotkaniu zależało na wypracowaniu kompromisu, który ich zdaniem mógłby wyrównać szanse podczas rekrutacji na studia, a także umożliwić wolność wyboru, aby ósmoklasiści mieli możliwość decydowania, podobnie jak w miastach ościennych ile przedmiotów będą rozszerzać. Po spotkaniu zaangażowana kobieta, a także przedstawicielka rodziców, którzy podobnie jak ona nie zgadzają się z podjętą decyzją, wystosowała specjalne oświadczenie.

Nasz rocznik jest już „przegrany” ale rodzice młodszych dzieci, mogą interweniować, aby w roku szkolnym 2023/2024 wprowadzono dodatkowe rozszerzenie u dyrekcji liceów lub kuratorium. Czas jest do 28 lutego 2023 roku – mówiła nam autorka pisma do Prezydenta Miasta Pawła Silberta.

W spotkaniu wzięli udział również rodzice, którzy popierają wprowadzone zmiany. Uważając, że mniejsza ilość przedmiotów na poziomie rozszerzonym wpłynie pozytywnie na naukę dwóch pozostałych przedmiotów.

Jak poinformował Urząd Miejski, na swojej stronie internetowej ustalenie ilości przedmiotów rozszerzonych w jaworznickich liceach było wynikiem rozmów pomiędzy dyrekcjami szkół i nauczycielami. Pozytywne opinie co do propozycji dwóch rozszerzeń w klasach licealnych wyraziły: rady pedagogiczne, rady rodziców oraz samorządy szkolne. W trakcie spotkania udało się ustalić, że dni otwarte Szkół Ponadpodstawowych oraz Miejskie Targi Edukacji będą organizowane we wcześniejszych terminach.

Podczas spotkania przypomniano obowiązujące przepisy prawa oświatowego, a także fakt, że niezależnie od tego, czy w liceach są dwa, czy trzy rozszerzenia to i tak liczba godzin przeznaczonych na przedmioty na poziomie rozszerzonym nie ulegnie zmianie. Co więcej, każda ze Szkół Ponadpodstawowych w Jaworznie w terminie do 28 lutego br. przedstawiła swoją ofertę edukacyjną na rok szkolny 2022/2023 uwzględniając w niej ilość przedmiotów rozszerzonych.

Sprzeciw wobec oferty edukacyjnej jaworznickich liceów na rok 2022/2023

[vc_facebook]

- Advertisment -

Sądowa epopeja Sebastian Kusia. Wyrok coraz bliżej. Może zapaść 24. kwietnia

Przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie od prawie 5 lat trwa proces Sebastiana Kusia, podejrzanego o przyjmowanie łapówek, kiedy to pracował na stanowisku naczelnika biura...

Piątkowe pikniki cieszyły się sporym zainteresowaniem

Pomimo chłodu, aż dwa pikniki odbyły się w tym samym czasie w Jaworznie. Jeden zorganizowany jako „Dzień ziemi” pod płaszczką, drugi piknik na Osiedlu...

Fabryka hejtu na finale kampanii. Przekroczono granice kultury

Kampania wyborcza w Jaworznie weszła w decydującą fazę. Kandydaci na urząd prezydenta dwoją się i troją, żeby przekonać do siebie niezdecydowanych wyborców. Ich działania...