REKLAMA

Uczestniczenie w wypadku drogowym jest z pewnością przeżyciem, które nie pozostawia pozytywnych wspomnień. Dalsze nieprzyjemne sytuacje mogą nas spotkać w przypadku wypłaty odszkodowania OC. Niestety, w takiej sytuacji interesy poszkodowanej osoby oraz ubezpieczalni nie idą w parze. Ubezpieczyciel będzie chciał sporządzić kosztorys uwzględniający jak najmniejszą kwotę odszkodowania, w kolei osobie mającej uszkodzony pojazd, zależy na jak największej kwocie odszkodowania. Rzadko kiedy zdarza się, że proponowana wartość jest satysfakcjonująca. Istnieją jednak sposoby, aby polubownie spróbować uzyskać dopłatę do odszkodowania. Należy zwrócić uwagę na kilka kwestii zawartych w kosztorysie.

Używane części zamienne

Nie jest tajemnicą, że kupno używanych części zamiennych jest zdecydowanie tańsze niż kupno oryginałów. Jeśli jednak uszkodzeniu uległa część oryginalna, warto zwrócić uwagę czy w kosztorysie uwzględniona jest również kwota za nową część oryginalna, a nie zamienną. Pomijając kwestie finansowe, jest to również ważne mając pod uwagę bezpieczeństwo przy dalszym używaniu pojazdu. Kupując części używane, nigdy nie mamy pewności, czy nie są one także w jakiś sposób uszkodzone lub powypadkowe. Szczególnie znaczenie ma to w przypadku części, które są używane w budowie części silnikowych czy elektrycznych.

Naprawa zamiast wymiany 

W przypadku, kiedy firma ubezpieczeniowa uwzględnia koszty naprawy danego uszkodzenia, a nie jego wymiany, również możemy starać się o dopłatę do odszkodowania. Jest to zabieg powszechnie stosowany przez ubezpieczalnie, ponieważ naprawa jest sprawą tańszą niż wymiana i obniża koszty. Gdy zauważymy w kosztorysie taki zapis, powinniśmy zdecydowanie pomyśleć o postaraniu się o dopłatę do odszkodowania.

Zaniżenie wartości rynkowej pojazdu

Kolejnym sposobem na obniżenie odszkodowania wykorzystywanym przez firmy ubezpieczeniowe jest zaniżanie wartości rynkowej pojazdu. Jest to jedna z najważniejszych kwestii określającej wysokość naszego odszkodowania, ponieważ różnica między wyjściową wartością pojazdu a wartością po kolizji – stanowi właśnie podstawę do wyliczenia kwoty odszkodowania. Z tego właśnie powodu ubezpieczalnie sztucznie zaniżają cenę pojazdu po kolizji.

Jak uzyskać dopłatę?

W przypadku, kiedy zauważymy nieuczciwe praktyki stosowane przez firmę, aby uzyskać dopłatę do odszkodowania, należy odwołać się od sporządzonego kosztorysu. W każdym przypadku otrzymania decyzji, przysługuje nam odwołanie od niej. Warto z tej okazji skorzystać, mimo że nie mamy gwarancji, że zakład ubezpieczeń odniesie się do naszego odwołania pozytywnie. Kolejnym krokiem jest już niestety droga sądowa, jednak w przypadku, kiedy czujemy dużą niesprawiedliwość w wycenie warto rozważyć tą opcję. Na rynku istnieje dużo usług oferowanych przez prawników znających się na tego typu sprawach, którzy z pewnością przeprowadzą nas przez proces sądowy tak, aby uzyskać dla nas jak najlepsze efekty. Zanim jednak zdecydujemy się na wniesienie sprawy do sądy warto zapoznać się z ofertą firmy odszkodowawczej XPRIME, która specjalizje się w uzyskiwanie dopłat do odszkodowań OC —> Kliknij i Sprawdź. Cały proces polega na sprzedaży praw do szkody za którą otrzymyjemy dodatkową kwotę do tej, którą dostaliśmy już od ubepieczyciela. Na tym nasz udział się kończy, a firma odszkodowawcza w swoim imieniu składa wniosek do sądu o wypłatę całej sumy odszkodowania.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki