REKLAMA

Sporo osób drogę do pracy, na zakupy czy też na uczelnię, pokonuje na rowerze. Zapaleni kolaże bez wątpienia powinni zainwestować w ubezpieczenie rowerowe. Ubezpieczenie OC, nie jest w tym wypadku wymogiem, niemniej jednak z pewnością będzie przydatne. Nawet, jeżeli stosujemy się do wszelkich zasad związanych z bezpieczeństwem, w każdej chwili możemy przyczynić się do spowodowania jakiejś szkody. Sam nasz sprzęt, jest też nierzadko bardzo drogi, zatem jego kradzież czy uszkodzenie, narażają nas na spore finansowe straty. Jak powinno wyglądać ubezpieczenie roweru?

Ubezpieczenie roweru – w jaki sposób działa?

Ubezpieczenie roweru na pierwszy rzut oka, może się nam wydawać przesadne. Niemniej jednak, ciągle zwiększająca się ilość osób regularnie korzystających z tych jednośladów, to również zwiększona liczba wypadków z udziałem rowerzystów. Według statystyk policyjnych, większość spośród takich wypadków ma miejsce w terenie zabudowanym, a zatem tam, gdzie rowerzyści wykorzystują do jazdy ścieżki rowerowe. Do wypadków dochodzi nierzadko tam, gdzie krzyżują się ścieżki rowerzystów oraz pozostałych uczestników ruchu – kierowców samochodów (przejazdy na drogach z przeznaczeniem dla rowerzystów, jak i miejsca, gdzie kończą się rowerowe ścieżki i rowerzyści wjeżdżają na ulicę), czy pieszych (przejścia dla pieszych na ścieżkach rowerowych, chodniki).

Ubezpieczenie roweru – co może obejmować?

Po pierwsze, w ubezpieczeniu rowerowym powinna być zawarta polisa od odpowiedzialności cywilnej. Możemy przypadkowo wpaść na przechodnia czy też wjechać w auto albo innego rodzaju mienie. Jeżeli spowodujemy jakieś szkody, nie będziemy musieli za nie samodzielnie zapłacić. Dzięki temu unikniemy poważniejszych problemów – koszty odszkodowania, naprawy czy leczenia, mogą być bardzo wysokie. Drugą istotną kwestią w polisie dla rowerzysty, winno być ubezpieczenie AC. Jeżeli przypadkowo uszkodzimy sprzęt albo dokona tego osoba trzecia lub czynnik zewnętrzny (przykładowo grad, pożar czy wiatrołom), otrzymamy środki na poczet naprawy albo zakupu zupełnie nowego modelu. Droższe rowery są również nierzadko kradzione. AC jest wówczas dla nas gwarancją wypłaty odpowiedniego odszkodowania. Należy mieć także na względzie, iż polisa dla właściciela jednośladu, to również ubezpieczenie kasku rowerowego oraz innych niezbędnych akcesoriów.

Czy wykupienie OC dla rowerzysty jest dobrym pomysłem?

Dbanie o swoje zdrowie i życie podczas jazdy na jednośladzie, to nie tylko odpowiedni kask rowerowy, czy ubezpieczenie zdrowotne, ale również ubezpieczenie rowerzysty od cywilnej odpowiedzialności za spowodowanie wszelkich wypadków. To niezwykle korzystne dla nas rozwiązanie, gdyż nierzadko koszty naprawy auta, przewyższają wiele razy koszty naprawienia jednośladu. Jazda w korku wzdłuż niezbyt szerokiej drogi, nierzadko stawia rowerzystę w sytuacji, kiedy mija on stojące auta o włos. W takim przypadku, nie jest zbyt ciężko o zahaczenie chociażby lusterka, co może zakończyć się uszkodzeniem, przykładowo czujnika zbliżeniowego albo kamerki. OC rowerzysty pokryje szkody, które mogą nierzadko wynieść nawet do kilku tysięcy złotych.

OC na rower

Kierowcy aut mają obowiązek posiadania ubezpieczenia OC, rowerzyści jak na razie nie, niemniej jednak w wybranych krajach europejskich, jest to już wymogiem. W naszym kraju ciągle toczą się dyskusje nad wprowadzeniem obowiązkowego posiadania ubezpieczenia OC rowerowego. Jeżeli mieszkamy na terenie miejskim albo poruszamy się regularnie po ruchliwej szosie, warto będzie je opłacić i absolutnie nie czekać na ustawowy przymus.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki