REKLAMA

Gdy planujemy użycie płyt kartonowo-gipsowych do zbudowania dowolnej konstrukcji, np. podczas remontu, konieczne będzie zbudowanie dla nich stelaża – szkieletu, który tę konstrukcję utrzyma. Służą do tego profile stalowe, których wiele rodzajów możemy znaleźć na rynku materiałów budowlanych. Jak zatem dobrać odpowiednie profile do konstrukcji, którą chcemy zbudować?

Podczas remontu lub prac wykończeniowych w mieszkaniu używamy płyt kartonowo-gipsowych, by stworzyć np. sufit podwieszany, ściany działowe lub różnego typu wnęki, chociażby w łazience lub w kuchni – wszystko zależy od wyobraźni naszej lub architekta. Aby wykonać je zgodnie ze sztuką, potrzebujemy odpowiednie profile stalowe. Na czym polega dylemat podczas ich wyboru?

Jakie wyróżniamy rodzaje profili stalowych?

Profile stalowe wykonuje się z ogniw ocynkowanych. Stosowane są one w budownictwie do budowy stelażu dla konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych. W hurtowniach znajdziemy wiele rodzajów profili stalowych, dlatego w pierwszej kolejności musimy zastanowić się, jakich profili tak naprawdę potrzebujemy. Wszystko zależy od tego, co chcemy za ich pomocą zbudować.

Stelaże do płyt kartonowo-gipsowych będą różniły się w zależności od tego, gdzie będą miały być docelowo zamontowane – do różnego sposobu montażu płyt będą potrzebne inne profile stalowe. Dlatego dostępne w hurtowniach profile różnią się między sobą przekrojem, długością, wysokością oraz rodzajem blachy, z której są wykonane.

Profile stalowe do konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych możemy podzielić na poniższe rodzaje:

  • profile UW,
  • profile CW,
  • profile UA,
  • profile CD.

Profile stalowe UW to kształtowniki poziome – wykorzystuje się je podczas stawiania ścian działowych oraz do mocowania ich do stropu oraz podłogi. Profile CW są pionowe, również stosuje się je do wznoszenia ścian działowych, a poza tym umożliwiają one montaż suchej zabudowy wewnątrz ściany. Z kolei profile stalowe UA to profile przyścienne.  Używa się ich do usztywniania ościeżnic oraz bardzo wysokich ścian działowych. Profile stalowe CD to rodzaj profili sufitowych i poddaszowych – za ich pomocą montuje się sufity podwieszane lub wykonuje wzmocnienie dla grubej warstwy ocieplenia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze profili stalowych?

Ze względu na bardzo szeroki wybór profili stalowych na rynku budowlanym, dobór odpowiedniego produktu może być kłopotliwy. Profile stalowe dostępne w hurtowniach różnią się między sobą jakością oraz właściwościami. W zależności od rodzaju, profile mają długość od 2 do ponad 6 metrów. Różnią się sztywnością, odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz właściwościami termicznymi. Niektóre rodzaje profili także rewelacyjnie tłumią dźwięki, co jest ważne czasem podczas stawiania ścian działowych oraz ościeżnic w pomieszczeniach.

Profile stalowe to produkty, które z założenia mają zapewnić konstrukcji stabilność i jednocześnie być łatwe w montażu.

Montaż profili stalowych

Konstrukcje z płyt kartonowo-gipsowych będą spełniały swoją funkcję tylko wtedy, gdy będą odpowiednio ustabilizowane/usztywnione przez profile stalowe. Dobrze dopasowane kształtowniki do typu konstrukcji oraz miejsca jej montażu zapewnią właściwe wykonanie płaszczyzny.

Przed montażem profili stalowych powinniśmy precyzyjnie wyznaczyć linie, w których będzie przebiegać nasza konstrukcja oraz ustalić jej docelową grubość. Następnie możemy przymocować profile stalowe do podłogi lub sufitu – jeśli zależy nam na najlepszych właściwościach akustycznych profili, dobrze jest je okleić wcześniej specjalną taśmą. Na koniec przytwierdzamy profile kołkami montażowymi zgodnie z wyznaczonymi na profilach miejscami montażowymi. I gotowe!

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki