REKLAMA

Kawa to jeden z tych naparów, z których trudno jest zrezygnować nawet wtedy, kiedy temperatura za oknem przekracza 30 stopni Celsjusza. W letniej aurze znacznie lepiej smakuje jednak kawa na zimno. Aby ją przygotować, wystarczy sięgnąć po mleko i syropy do kawy w ulubionych smakach. Oto kilka sprawdzonych propozycji:

Latte z syropem do kawy

Pyszna i efektowna warstwowa latte będzie jeszcze smaczniejsza z dodatkiem wybranego syropu do kawy. Możemy postawić zarówno na świeże, owocowe warianty, na przykład syrop o smaku i zapachu świeżej szarlotki, jak i na słodkie, nawiązujące do popularnych wypieków syropy cukrowe, między innymi:

  • creme brulee,
  • nugat,
  • toffi,
  • tiramisu, 
  • piernik. 

Jak widać, syropy do kawy mogą nadać temu naparowi aromat i smak ulubionego deseru. Latem warto więc zastąpić sobie takie kalorie z pomocą smakowej kawy. Jak przygotować caffé latte z wybranym syropem? Na jedną porcję potrzebne będzie:

  • około 50 ml espresso,
  • 150 ml mleka (najlepiej 3,2%),
  • wybrany syrop,
  • opcjonalnie bita śmietana, starta czekolada, kakao, itp. 

Napar kawowy przygotowujemy w ekspresie lub w kawiarce i odstawiamy do przestudzenia. Natomiast mleko podgrzewamy do około 60 stopni Celsjusza i ubijamy z pomocą spieniacza lub zwykłego miksera. Latte w sezonie letnim najlepiej będzie smakować w temperaturze pokojowej, dlatego można przygotować je nawet z całkowicie zimnej kawy. Do wysokiej szklanki wlewamy porcję syropu cukrowego (z reguły stosowana proporcja to 1:8). Następnie bardzo delikatnie przelewamy do szklanki spienione mleko. Na koniec łyżeczką dodajemy esencjonalne espresso. Latte można ozdobić też bitą śmietaną i wybranymi dodatkami. Jeśli kawa pozostanie rozwarstwiona, zaprezentuje się naprawdę fenomenalnie.

Kawa mrożona – syropy do kawy frappe w akcji

Syropy do kawy wzbogacą także napój serwowany z zimnym mlekiem i kostkami lodu. W oryginale frappe to po prostu espresso zmiksowane z lodem. W takim połączeniu charakterystyczna jest wysoka na kilka centymetrów kawowa pianka, która długo nie opada w szklance. Wiele osób preferuje jednak kawę mrożoną w łagodniejszym i słodszym wydaniu. Jeśli dodamy do niej syropy Monin, możemy sprawić, że mrożona kawa zacznie pachnieć aromatycznym piernikiem lub kusić nutami orzechowego ciastka. Niektórzy łączą kawę mrożoną nie tylko z zimnym mlekiem i syropami, ale także z lodami, które nadają całości aksamitnej konsystencji. Decydując się na syropy do kawy zamiast przypraw, nie musimy martwić się, że dodatki nie rozpuszczą się w wodzie. Mimo to, mrożoną kawę trzeba dokładnie wymieszać blenderem, aby uzyskać na niej kremową, wysoką piankę. 

Kawa smakowa czy kawa z syropem – co wybrać?

Bazą letnich naparów kawowych jest oczywiście dobra kawa. Jeśli chcemy, aby miała dodatkowo słodki, korzenny lub owocowy aromat, możemy zdecydować się na kawę aromatyzowaną lub syrop cukrowy. Co wybrać? Niestety, kawy smakowe często są kawami niskiej jakości, w których dodatek aromatu maskuje kiepskie walory smakowe. Lepszym rozwiązaniem jest więc wybór zwykłej kawy i wzbogacenie jej smaku dobrej jakości syropem. Syropy Monin zawierają tylko trzy składniki – wodę, cukier i aromat – dlatego są zdecydowanie bardziej naturalnym dodatkiem do napoju.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki